24 Temmuz 2017

İntro Yapma Sitesi - Programsız ve Ücretsiz

intro yapma sitesi

İntro Yapma Sitesi

Bu yazımda youtuber 'ların çok işine yarayacağını düşündüğüm ücretsiz bir intro yapma sitesinden bahsedeceğim. Yazımda anlatacağım intro yapma sitesi sayesinde; programsız ve ücretsiz bir şekilde introlarınızı istediğiniz gibi hazırlayabileceksiniz. İntro yapma sitesi Panzoid; ilk girişinizde sizi intro temalarıyla karşılıyor. Temalardan beğendiğiniz birisini seçerek işe başlıyorsunuz. Site sayesinde 2D ve 3D introlar hazırlayabilirsiniz. Aşağıda 2-3 dk içinde sadece yazıyı değiştirerek hazırladığım 10 saniyelik basit bir intro var, onu izleyelim. Sonrasında; intro yapma sitesi Panzoid ile introlar nasıl hazırlanır? anlatmaya başlayalım.

Basitçe Hazırladığım Örnek İntro

İntro Yapma

1- Öncelikle BURADAN sitemize gidiyoruz.
2- Sitede bulunan intro temalarına bir göz atın ve beğendiğiniz introyu seçin
3- Açılan tema sayfasında "Open in Clipmaker" yazısını tıklıyoruz. Açılan yeni sekme bizi intro hazırlama sayfasına götürüyor.
4- Bu sayfada sol menüde bulunan "küp şekli" introda bulunan yazıyı değiştiriyor. Burada yazan TEXT yazısını değiştirerek kanal adınızı yazabilirsiniz.

Lavabo Tıkanıklığı Açma

lavabo tıkanıklığı açma

Lavabo tıkanıklığı; evimizde çok sık karşılaştığımız, canımızı sıkan bir durumdur. Yanlış kullanım sonucu atık su borusu tıkanıklığı en çok mutfaklarda yaşanmaktadır. Bugün sizlere; lavabo neden tıkanır? Lavabo tıkanıklığı açma işlemini nasıl yapabiliriz? en basit yöntemlerle anlatacağım.

Lavabo Neden Tıkanır?

Lavabo tıkanmasının nedenlerinin başında yanlış kullanımlar gelir. Lavabo giderine dökülen yemek artıkları, çay posaları, yemek yağları gibi maddeler lavaboların çok çabuk şekilde tıkanmasına neden olur. Özellikle çay posalarına dikkat; çay posaları lavabo gider borularında kum gibi birikir ve lavabo tıkanıklığına neden olur. Banyo lavaboları ve duş giderlerinde oluşan tıkanıklıklar ise genellikle kişisel temizlik esnasında yaptığımız hatalardan oluşur. Bu tıkanıklıkların en büyük nedeni ise lavabo ve giderlerde biriken saçlardır.

Derin Dondurucu Tavsiye 2017

derin dondurucu tavsiye

Derin Dondurucu Nedir?

Derin dondurucu; et, balık, sebze, meyve ve türevleri gibi gıdaların çok uzun süre saklanabilmesi amacıyla kullanılan beyaz eşyaların genel adıdır. Günümüz buzdolaplarında bulunan dondurucu bölümünü de bu amaçla kullanabiliriz. Ancak; ailede yaşayan kişi sayısı ve dolayısıyla gıda tüketimi fazla olan ailelerde buzdolapları yeterli gelmemektedir. Kurban bayramı geldiğinde kurban etlerini buzdolaplarına pek sığdıramayız. Kesilen kurban etlerini saklamak için büyük hacimli bir soğutucuya ihtiyaç duyulmaktadır. Derin dondurucu ihtiyacı tamda burada başlar. Bugün sizlere derin dondurucu tavsiyesi adı altında; Türkiye'de en çok satılan, en iyi ve en çok kullanılan derin donduruculardan hazırladığım; en iyi 5 derin dondurucuyu anlatıyorum.

Derin Dondurucu Tavsiyesi - En Çok Satılan 5 Derin Dondurucu

Yatay derin dondurucular çoğunlukla işletmelerde kullanıldığı ve yer bakımından çok fazla alan kapladıkları için; dikey derin donduruculardan seçtiğim ürünleri anlatmaya karar verdim. Dikey derin dondurucular bir buzdolabından daha az yer kaplamaktadırlar. Şimdi gelin; Derin dondurucu tavsiyelerimize bir göz atalım.

5 Numara - Arçelik 2052 DY A+ 219 Lt 5 Çekmeceli Dikey Derin Dondurucu

Arçelik 2052 DY A+ 219 Lt 5 Çekmeceli Dikey Derin Dondurucu

210 LT brüt, 170 LT net iç hacme sahip olan Arçelik 2052 DY A+ derin dondurucu; derin dondurucu tavsiye listemize 5. sıradan giriyor. Unutmadan söyleyelim; derin dondurucu yada buzdolabı alırken brüt değil, net iç hacme bakarak karar verin. Bizim kullanabileceğimiz alan net iç hacim bunu unutmayalım.

22 Temmuz 2017

Mermer Nasıl Temizlenir?

mermer nasıl temizlenir

Mermer ev dekorasyonlarında; mutfak tezgahlarında, zemin döşemelerine bir çok alanda kullanılan doğal bir taştır. Mermer yapısı gereği bakım gerektiren bir dekorasyon malzemesidir. Mermer temizliği dikkat ve özen isteyen bir işlemdir. Mermer temizliği yanlış yapıldığında geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden mermer temizliğinde; normalde her zaman kullandığımız temizleyicilerin bir çoğu kullanılmamaktadır. Bugün sizlere; Mermer nasıl temizlenir? konusunu anlatıyorum.

Mermer Nasıl Temizlenir?

Öncelikle söylemem gerekir; mermer temizliği zor bir iştir. Bunu kolay hale getirebilmek için düzenli olarak mutfak tezgahları ve zeminde kullanılan mermerler temizlenmelidir. Mermer temizliğinde kesinlikle; kireç çözücü kullanmayın.

20 Temmuz 2017

Hamam Böceğinden Nasıl Kurtulurum?

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtuluruz? Hamam Böcekleri Nasıl Yok Edilir?

Benim en nefret ettiğim böceklerin başında gelir hamam böceği. Çok hızlı hareket ederler ve ortama bakteri yayarlar. Eğer; Hamam böceğinden nasıl kurtulurum? Hamam böceği nasıl yok edilir? şeklinde araştırmalar yapmaya başladıysanız; sizinde hamam böcekleriyle başınız dertte demektir. Merak etmeyin hepsinden kurtulabilirsiniz. Öncelikle hamam böceklerinin evimizde olmalarının nedenlerine bir bakalım. Eğer bu nedenleri ortadan kaldırabilirsek işimiz oldukça kolaylaşır. Sonrasında yazının; hamam böceği nasıl yok edilir? hamam böceğinden nasıl kurtulurum? aşamasına geçelim.

hamam böceğinden nasıl kurtulurum

Hamam böcekleri neden bizim evimizde?

Öncelikle bu sorunun cevabını bulmamız gerekir. Çünkü; biz hamam böceklerinin evimizde olmalarının nedenlerini ortadan kaldırmadığımız müddetçe, onlarla asla mücadele edemeyiz. Hamam böceği ile mücadelede ilk adım; onların yaşamalarına elverişli olan ortamı ortadan kaldırmak olmalıdır. Hamam böceklerinin yaşamak için seçtikleri yerler genelde; hijyeni az ortamlardır. Bu sebeple evimizin temizliğine dikkat etmeliyiz. Yoğun temizleyiciler ile temizlik yapmalıyız. Mutfak tezgahı hamam böceklerinin en çok sevdiği mekanlardan biridir. Çünkü burada; yiyecek kalıntıları, kirli bulaşıklar, hatta bazılarımızın tezgahlarında küçük çöp kovaları mevcut. Bunlar hamam böcekleri için bulunmaz nimetler. Öncelikle tezgahımızı hergün mutlaka çamaşır suyu ve benzer temizleyicilerle temizleyelim. Bulaşıklarımızı tezgah üzerinde bırakmayalım. Eğer tezgahımızın üzerinde yada tezgah altı dolabımızın içinde çöp kovası bulunuyorsa bu çöp kovasını balkon gibi yerlere alalım ve her gün akşam olmadan önce çöpü mutlaka dışarı atalım.

Evimizde bulunan kırık fayans araları, temizlemek için ulaşamadığımız noktalar, duvarlarda ve kapı aralarında bulunan küçük çatlaklar ve aralıklar hamam böceklerinin yuvalanıp koloni kurması için oldukça elverişli yerlerdir. Bu alanların olması hamam böceklerinin evinizde yaşama oranını arttırır.

Hamam böceklerinin evimizde olmalarının bir diğer nedeni de temiz olmayan komşulardır. Siz istediğiniz kadar temiz olun; komşunuz temiz değilse ve evinde hamam böceği kolonileri yaşıyorsa sizinde başınız bu yüzden dertte demektir. Bunun önüne geçmek için mutlaka komşularınızla konuşun ve yaşadığınız sıkıntıyı anlatın. Onların aynı sıkıntıyı yaşayıp yaşamadıklarını öğrenin. Yaşadığınız apartmanda birden fazla evde hamam böceği varsa; bir toplantı yaparak komple binayı ilaçlatmayı düşünebilirsiniz. Hatta bu yazıyı onlara okuyun, bilinçlensinler. Onların yüzünden bu derdi çekmek zorunda değilsiniz.

Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir?

Hamam böceklerinin evlerimizde bulunmasının en önemli nedenlerini öğrendiğimize göre hamam böceği nasıl yok edilir? aşamasına geldik demektir. Hamam böceklerinden nasıl kurtulurum? sorunuzun cevabı biraz sonra okuyacağınız 3 adımda yazıyor.

1- Hamam böceklerinin yuva yapabileceği yerleri ortadan kaldırın

Hamam böceği ile mücadelede yapmamız gereken şeylerden ilk sırada olan şey; hamam böceklerinin yuva yapabileceği ortamları yok etmektir. Duvarlarda bulunan çatlaklar ve kırık fayans araları doldurulmalı, ev tabanı eğer ahşapsa ve aralıklar varsa bunlar tıkanmalı, evlerde bulunan karton kutular, gazeteler evden uzaklaştırılmalıdır. Hamam böceklerinin nerelere yuva yaptığını anlamak için yapışkan bantları kullanabilirsiniz. Olmasından şüphelendiğiniz noktalara bu bantlarla kapan kurun ve ne kadar hamam böceği yakalanmış izleyin. Hamam böcekleri üzerlerinde bulunan kılıflarını değiştirdiklerinde ortaya kılıflarını bırakırlar. Bunları gözlemleyin ve bunları gördüğünüz noktaların yakınlarında nerelere yuva yapabileceklerini anlamaya çalışın ve ortamı onlar için uygunsuz bir hale getirin.

2- Temizliğinize özen gösterin

Kimse darılmasın. Ben pis miyim? falan demesin. Darılmaca gücenmece yok. Hamam böceklerinden kurtulmayı istiyorsanız; temizliğinize eskisinden daha fazla dikkat etmeniz gerekmekte. Temizlikten kasıt; sadece ortam temizliği, silmek süpürmek değil. Bunların yanında hamam böceklerinin yiyecek ve içeceklerini de ortadan kaldırmanızdır. Evinizde çöp kovası falan bulundurmayın. Bulunduruyorsanız da kapağı tamammem kapatılabilen cinsten olsun. Akşamları da kesinlikle bu çöpleri dışarı çıkartın yani atın. Hamam böceklerinin yuva yapabileceği ortamları ortadan kaldırdık, temizliğimizi yaptık, ortada yiyecek, içecek, bulaşık, çöpte bırakmıyoruz. Artık hamam böcekleri için öldürücü ve tamamen yok edici darbeyi vurmamızın zamanı geldi.

3- Hamam böceği ilaçlaması

Hamam böceği ilacını uygularken; böceklerin olmasından şüphelendiğiniz en küçük alanlara kadar ilaçlamanız gerekiyor. İlaçlama sonrası kalacak yavrular tekrar koloni oluşumunu başlatır ve aynı süreçlerden tekrar geçmek zorunda kalırsınız.

Uyku Nasıl Gelir?

Bir önceki yazımda uyumak istemeyenler için "uyku nasıl açılır?" hakkında bilgiler vermiştim. Bu yazımda ise uyumak isteyipte bir türlü uyuyamayanlar için; uyku nasıl gelir? uykuya dalabilmek için hangi yöntemleri denemeliyiz. Kısaca açıklamaya çalışacağım.

Uyku Nedir?

Uyku nasıl gelir? öğrenebilmek için öncelikle uyku nedir? bunu iyi bilmemiz gerekir. Uyku dış ortamdaki uyarıcı etkilere karşı uyarılma eşiğimizin yükseldiği andır. Yani Dünya'dan biraz uzaklaşıyoruz açıkçası. Her canlının günlük işlerini yerine getirebilecek güce sahip olabilmesi için uyumaya ihtiyacı vardır. Uyku halinde vücudumuzda organlarımız dinlenmeye geçer, vücut kendini yenilemeye başlar.

Uykunun Evreleri

Uykunun non-rem ve rem uykusu olmak üzere iki evresi vardır. Ayrıca non-rem uykusu kendi içinde dört evreye ayrılır. 

Non-rem uykusu ve evreleri

Evre-1; uyku bastırmıştır. Uykuya dalan kişi kolay uyarılır ve uyandığında genellikle uyumadığını söyler.

Uyku Nasıl Açılır?

Uyku nasıl açılır? sanırım bu soruyu en çok sınavlara hazırlanan üniversite öğrencileri soruyor. Ben aslında uykum geldiğinde uyumaktan yana olan biriyim. Ama bazı durumlarda uyumamak gerekiyor. Bunu en çok yaşayanlar az öncede bahsettiğim gibi üniversite öğrencileri. Sınav zamanlarında çok geç saatlere kadar ders çalışmak zorunda kalan öğrenciler; uyku nasıl açılır? konusunda epey uzmanlaşmış. Neyse lafı daha fazla uzatmadan konumuza dönelim.

uyku nasıl açılır

Uyku nasıl açılır? Uyku açmak için yöntemler

Öncelikle şunu belirtmeliyim; uyku insan vücudunun sağlıklı olabilmesi için çok büyük bir etken. Bu sebeple düzenli bir uykuya mutlaka dikkat etmelisiniz.

19 Temmuz 2017

Vegan nedir? Vegan beslenme ne demek?

vegan nedir

Vegan Nedir?

Vegan nedir? bu soru geçenlerde izlediğim bir programda insanların vegan olduklarını söylemeleriyle kafamda canlandı. Vejetaryen' leri daha önce duymuştum ama bu veganda nerden çıktı?
Bu arada; daha önce "vejeteryan" diye bildiğim kelimenin doğru kullanımının Türk Dil Kurumu'nda "vejetaryen" olduğunu da bu sayede öğrendim.
Neyse konumuza dönelim. Yapmış olduğum araştırma bana gösterdi ki veganlık, vejetaryenliğin bir üst mertebesiymiş. Vegan kişiler hayvanlardan elde edilmiş her türlü gıda, elbise ve bunlara benzer şeyleri kullanmayı reddediyorlar ve kullanmıyorlar.

Arı Sokması Tedavisi - İlk Yardım

Arı sokması genellikle yaz aylarında başımıza gelen talihsiz olaylardan biridir. Arı sokmasının acısını bilen bilir. Çok can yakıcıdır. Söylemem gerekir ki; eğer alerjiniz yoksa arı sokmaları zararsızdır. Bu yazımda; Arı sokması tedavisi nasıl yapılmalı? Arı sokmasına ne iyi gelir? yani kısaca arı sokmasında ilk yardım konularına değineceğim. NOT: Burada verilen arı sokması tedavisi hakkındaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Arı sokmaları alerjiniz olması durumunda, alerjik reaksiyon sonucu ölümcül olabilirler. Bu sebeple mutlaka işin uzmanı bir doktora görünmelisiniz. 

Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?

Bu makaleyi okuduğunuza göre evinizde davetsiz misafirler var demektir. Karıncalar insanlar için zararsız olsalarda; ekmeğin içinde, çekmecelerde, mutfakta, banyoda kısacası evin her yerinde gördüğümüzde bizim canımızı ister istemez sıkabilirler. Bu yazımda sizlere; karıncalardan nasıl kurtulunur? bilinen tüm yöntemleri anlatacağım.

18 Temmuz 2017

Zift Lekesi Arabadan Nasıl Çıkar?

zift lekesi arabadan nasıl çıkar

Geçen gün sıcaktan eriyen yoldaki zift arabamın her yerine bulaştı. Zift lekesi de öyle yıkamayla falan çıkmıyor bilginiz olsun. Sonrasında başladım zift lekesi arabadan nasıl çıkar? diye araştırmaya. Araştırdıkça şaşırdım. Arabadan zift lekesini çıkartmak için öyle yöntemler keşfetmişler ki :) Bende arabasına zift bulaşanlara yardımcı olması açısından bu yazıyı yazmaya karar verdim. Şimdi zift lekesi nasıl çıkar? hemen öğrendiklerimi ve uyguladıklarımı size anlatayım.

Arabadan zift lekesi nasıl çıkar?

Arabanız zift lekesi olmuşsa eğer; bol köpükle yıkarım çıkar diye düşünmeyin. Çıkmıyor! Arabadan zift lekesini çıkarabilmek için; zifti çözecek malzemeler lazım. Nedir bunlar gelin hep birlikte bakalım.

Mazot, gaz yağı gibi maddelerle zift temizleme

Bu arabadan zift lekesini çıkarmak için çok sık kullanılan bir yöntem. Yumuşak bir beze yada üstüpüye bir miktar mazot veya gaz yağını dökelim ve çok bastırmadan arabanın ziftli bölgelerine sürelim. Ziftin yumuşadığını göreceksiniz.

Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır? Havale Saatleri ve Ücretleri

Bundan önceki yazımda sizlere Eft nedir? kısaca anlatmıştım. Bugün ise sizlere Eft ile sık sık karıştırdığımız bir bankacılık işlemi olan; Havale nedir? Havale nasıl yapılır? Havale saatleri ve ücretlerini basit bir dille anlatacağım.

havale nedir

Havale Nedir?

Havale nedir? kısaca açıklayacak olursak; aynı bankada bulunan hesaplar arası para transferi diyebiliriz. Bunu şimdi de küçük bir örnekle açıklayalım.

17 Temmuz 2017

Eft Nedir? Eft Nasıl Yapılır? Eft Saatleri ve Ücretleri

Bugün sizlere; bankacılık işlemleri arasında en sık kullandığımız terimlerin başında gelen Eft ile ilgili, Eft nedir? Eft nasıl yapılır? Eft saatleri kaçla kaç arası? Eft ücretleri ne kadar? basit bir dille açıklayacağım.

Ben banka hesabımdan her para gönderme işlemimde; "Eft mi? yapacağım, Havale mi?" ikileminde kalıyorum. Bu durum eminim sizin de başınıza gelmiştir. Bende bu yüzden Eft nedir?, Havale nedir? yazmak istedim. Bu makalemde Eft nedir? ve eft ile ilgili bilmemiz gerekenler bölümü bulunmakta. Havale ile ilgili makalemi "Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır?" isimli makalemde okuyabilirsiniz. Makale içeriği ile ilgili bu kısa açıklamadan sonra hemen Eft nedir? anlatmaya başlayalım.
eft nedir

Eft Nedir?

Öncelikle; Eft nedir? Eft ne demek? bunları kısaca açıklayalım. Eft'nin açılımı "Elektronik Fon Transferi" dir. Eft'yi en basite şekilde; bankalar arası para transferi şeklinde açıklayabiliriz. Yani; biz eğer A bankasından B bankasına para gönderme işlemi yapacaksak Eft'yi kullanmak zorundayız.
Örnek: Hasan Bey Ziraat Bankası hesabından, Murat Bey'in İş bankası hesabına para göndermek istiyorsa Ziraat Bankası para gönderme işlemleri menüsünden Eft işlemini seçerek bunu gerçekleştirebilecektir.
Para gönderme işlemlerinde bende dahil birçok kişinin kafasını kurcalayan soru vardı ya? "Eft mi yapacağım, yoksa havale mi?" Sanırım bu soruyu kafamızdan silmiş olduk. Unutmayın para göndereceğimiz hesap farklı bir bankaya ait ise Eft yapıyoruz.

Eft Nasıl Yapılır?

Eft işlemi yazımın; Eft nedir? kısmında da az önce anlattığım gibi farklı bankalar arası para gönderme işlemidir.

14 Temmuz 2017

En İyi Elektrik Süpürgesi - Elektrik Süpürgesi Tavsiyesi 2017

en iyi elektrik süpürgesi

Evlerimizde en çok kullandığımız elektrikli ev aletleri içinde sanırım ilk sırayı elektrik süpürgeleri alıyor. Elektrik süpürgesi seçimi yaparken; filtre sistemi, emiş gücü, motor gücü, ergonomisi, cihazın sesi, kullanım kolaylığı, elektrik süpürgesinin fiyatı ve satış sonrası firma desteği, v.b. gibi birçok şeyi göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Hepimiz bir ürün alırken en iyisi olsun isteriz. Bu sebeple, bu yazımda elektrik süpürgesi almak isteyenler için; en iyi elektrik süpürgesi sıralaması yapmak istedim.
Not: Yazımda sıralamaya giren ürünlerden birisi de bizim evde kullanmış olduğumuz elektrik süpürgesi. Fiyat performans bakımından kesinlikle bu listeye girmeyi hak eden bir makine. Sıralamaya sokmasam haksızlık etmiş olurdum.
En iyi elektrik süpürgesi sıralaması yaparken; kullanıcı yorumları olumlu, performansı en iyi ve her keseye göre olan ürünleri seçtim.

En iyi elektrik süpürgesi sıralaması

5 Numara - Rowenta RO6954 X-Trem Power Cyclonic 750W Toz Torbasız

Rowenta RO6954 X-Trem Power Cyclonic 750W Toz Torbasız

En iyi elektrik süpürgesi sıralamamıza 5. sıradan giren süpürgemiz Rowenta RO6954 X-Trem Power Cyclonic 750W Toz Torbasız süpürge. Rowenta elektrik süpürgesi 750 watt gücünde. Firma daha önce üretmiş olduğu 2100 watt lık elektrik süpürgeleri ile aynı performansın bu makine ile elde edilebildiğini söylüyor. Buda aynı performansa ortalama yüzde 50 daha az elektrik kullanarak sahip olabileceğimiz anlamında. Rowenta'nın bu modelinde 2,75 LT lik bir toz haznesi bulunuyor. 

Filtreleme sistemine gelecek olursak; Rowenta RO6954 X-Trem Power Cyclonic 750W Toz Torbasız süpürge gelişmiş siklon filtre, hepa filtre ve yıkanabilir filtreden oluşuyor. Hepa filtre elektrikli süpürgelerde oldukça önemli bir özellik. Hepa filtreler hakkında bilgi sahibi olmak için; "Hepa filtre nedir?" yazımı okuyabilirsiniz. Yazıyı okuduğunuzda sizde bana hak vereceksiniz. Süpürgenin ses düzeyi 75 dBA. Fiyatı 669TL

4 Numara - Arnica Tesla Premium Rose Toz Torbasız Elektrikli Süpürge

Arnica Tesla Premium Rose Toz Torbasız Elektrikli Süpürge

Arnica Tesla Premium Rose Toz Torbasız Elektrikli Süpürge en iyi elektrik süpürgesi sıralamamızın 4. sırasında. Ürün 750 watt gücünde, 3 LT lik bir toz haznesine sahip. Süpürge 70 dBA ses seviyesinde çalışıyor. Yıkanabilir Hepa 13 filtreye sahip ki; bu filtre gerçekten çok iyi bir filtre. Bu elektrik süpürgesinin emiş gücünü ayarlayabiliyorsunuz. Bu sayede her zemine ayak uydurabiliyor. Arnica Tesla Premium elektrik süpürgesinin ayrıca bir uzaktan kumandası mevcut. Arnica Tesla Premium Rose Toz Torbasız Elektrikli Süpürgenin fiyatı 559TL

3 Numara - Siemens Vsx4xtrm2 Toz Torbasız Hepa Filtreli Süpürge

Siemens Vsx4xtrm2 Toz Torbasız Hepa Filtreli Süpürge

Yazının başlarında belirttiğim gibi en iyi elektrik süpürgesi sıralamasında mutlaka olması gereken süpürge; Siemens Vsx4xtrm2 Toz Torbasız Hepa Filtreli Süpürge. Bu elektrik süpürgesini biz evde kullanıyoruz ve harika sonuçlar alıyoruz. Süpürgenin gücü 0 ile 1000 watt arası ayarlanabiliyor. Üstte bulunan ayar düğmesi ile emiş gücünü isteğimize göre ayarlayabiliyoruz. Bu makine bu ayarı motor gücünü düşürüp yükselterek yapıyor. Buda elektrik tasarrufu bakımından harika bir olay. Toz haznesi 1,9 LT, ses seviyesi 75 dBA ve hepa filtre sistemine sahip. Siemens elektrik süpürgesinin fiyatı 625TL

2 Numara - Philips Marathon Ultimate FC9924/07 A Sınıfı Toz Torbasız Elektrikli Süpürge

Philips Marathon Ultimate FC9924/07

Bu elektrik süpürgesini sanırım duymayanınız yoktur. Philips Marathon Ultimate en iyi elektrik süpürgesi listesine 2. sıradan girdi. Anlatıma geçmeden önce hemen söyliyeyim; bu elektrik süpürgesinin kronik bir problemi var. Bu kronik problem süpürgenin tutma kısmında bulunan ayar yerinin kırılması. Arkadaşımda aynı sorunu yaşadı. Firma; kırılan kısmın sarf malzeme grubuna girdiği ve 60 TL karşılığında değiştirilebileceklerini söyledi. Şikayet var sitesini incelerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Eğer bu ürünü alacaksanız bu dezavantajı mutlaka göz önünde bulundurun.

En İyi Düdüklü Tencere - En Çok Satılan 5 Düdüklü Tencere 2017

en iyi düdüklü tencere

Mutfakta bazı hanımların korktuğu için kullanmadığı düdüklü tencere dosyasını açıyorum :) Bugün en iyi düdüklü tencere hangisi? Türkiye'de en çok satılan 5 düdüklü tencere markası ve modeli nedir? Basit bir dille anlatacağım. Ama öncesinde Düdüklü tencerenin avantajlarını ve nasıl kullanmamız gerektiği hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Devamında en iyi düdüklü tencere sıralamasını okuyabilirsiniz.

Düdüklü tencere kullanmanın avantajları

 • Düdüklü tencere kullanımı yemek yapma süresini oldukça kısaltır 
 • Yemeklerde kullanılan gıdaların besin değerini korumasını sağlar
 • Düdüklü tencere ile yemek pişirirken evimiz daha az kokar
 • Daha az enerji tüketerek yemeklerimizi pişirebiliriz
 • Son olarakta bana kalırsa düdüklüde pişen yemekler daha lezzetli oluyor

Düdüklü tencere nasıl kullanılır? Nelere dikkat etmek gerekir?

 • Düdüklü tencereyi kesinlikle tamamen doldurmayın. Bu içine konulan malzemelerin hava tahliyesini tıkamasına yol açabilir ve çok tehlikelidir.
 • Düdüklü tenceremizi doldurduk, kapağını kapattık ve ateşin üzerine koyduk. Şimdi düdüğü dik konuma getiriyoruz. (Eski modeller için geçerli bir işlem)
 • Düdükten ses çıkmaya başladığında yani basıncı dışarı atan deliğin tıkalı olmadığını anladığımızda 1 dakika daha bekleyip düdüğü yatay konuma indiriyoruz.
 • Yemeğimiz piştiğinde ocağın altını kapatıyoruz ama düdüklü tencereyi ocaktan almıyoruz yada kapağını açmıyoruz. İçeride oldukça yüksek bir basınç hala devam ediyor.
 • Düdüğü dikkatli bir şekilde elimizi yakmadan dik konuma getirelim. Düdüklü tenceremizin buharını tamamen boşaltalım.
 • Buharın tamamen boşaldığına emin olduktan sonra kapağı açalım. Kapağı açmadan önce mutlaka buharın bittiğine emin olalım. Burası en tehlikeli kısım. Sakın dalgınlıkla düdüklü tencerenin kapağını hemen açmayın.
 • Ayrıca düdüklü tencerenin düdüğünün temizliğine ve tıkalı olmamasına dikkat etmeliyiz.

En iyi düdüklü tencere sıralaması

5 Numara - Tefal Secure 5 Neo V2 Düdüklü Tencere

Tefal Secure 5 Neo V2 Düdüklü Tencere

En iyi düdüklü tencere sıralamamızda 5 numarada Tefal Secure 5 Neo V2 Düdüklü Tencere var. Tefalin bu modelinde 2 farklı pişirme programı bulunmakta. Tefal düdüklü tenceresi için 10 yıl paslanmazlık garantisi veriyor. Ayrıca düdüklü tencerede basınç göstergesi, tek elle açma kapama ve 5 güvenlik sistemi özellikleri bulunmakta. Kullanıcı yorumlarına gelecek olursak geneli olumlu yönde. Çok para vermeden düdüklü tencere ihtiyacını gidermek isteyenler için alınabilecek bir model. Tefal düdüklü tencere 4 LT lik model Fiyatı 249TL

4 Numara - Fissler Vitaquick Satin Black Düdüklü Tencere

Fissler Vitaquick Satin Black Düdüklü Tencere

Düdüklü tencere arayışınız için araştırma yapıyorsanız Fissler düdüklü tencere modellerini mutlaka görmüşsünüzdür. Fissler bir Alman markası ve bu alanda gerçekten iddalı ürünler üretiyor. En iyi düdüklü tencere sıralamamızın 4 numarasında Fissler marka Vitaquick Satin Black Düdüklü Tencere bulunuyor.

13 Temmuz 2017

Domain Nedir?

domain nedir

Domain internette yer alabilmek için sahip olmamız gereken bir adrestir. İnternette bulunan her site birbirinden farklı bir ip adresi üzerinde bulunmaktadır. ip adresleri 96.249.77.157 şeklinde rakamlardan oluşur. Bu rakamları akılda tutmanın zor olması sebebiyle; her ip adresine özel kolayca hatırlanabilir karakterlerden oluşan domain yani alan adı oluşturulmuştur.

Basit bir dille domain nedir? anlatmak gerekirse; Domain aynı ev adreslerinde olduğu gibi web sitenizin adresidir. IP adresi ise bu evin Dünya üzerindeki koordinatlarıdır. Dünya üzerindeki koordinatları (IP adreslerini) akılda tutmanın zorluğunu aşmak için adresleri yani domainleri kullanırız.

En İyi Türk Kahvesi Makinesi - En Çok Satılan 5 Türk Kahve Makinesi 2017

en iyi türk kahvesi makinesi

Türkiye'nin geleneksel içecekleri denildiğinde ilk aklımıza gelen içecek Türk kahvesi oluyor. Şöyle bol köpüklü okkalı bir Türk kahvesine sanırım hayır diyemeyiz. Elektronik eşya üreticilerinin de bu durumu görmeleri Türk kahvesi makinesi üretimlerine başlamalarını tetikledi. İlk başlarda bir kaç marka Türk kahvesi makinesi üretirken günümüzde bir çok firma farklı modellerde kahve makineleri tasarlamaya başladı.

12 Temmuz 2017

En İyi Ütü Masası - En Çok Satılan 5 Ütü Masası 2017

en iyi ütü masası

Ütü yapmak oldukça zahmetli bir uğraş. Birde iyi bir ütünüz yoksa ütü işiniz tam anlamıyla çileye dönüşebilir. En iyi ütüler yazımda; Türkiye'de en çok satılan 5 ütüyü sizler için anlattım. Eğer iyi bir ütü almak istiyorsanız size yardımcı olacaktır. Konumuza dönecek olursak; ütü kalitesi kadar kullandığınız ütü masası kalitesi de çok önemlidir. Ütü yaparken sağa sola kaymayan, dayanıklı malzemeden yapılmış, kullanımı kolay bir ütü masası işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bugün sizlere en çok tercih edilen, en iyi ütü masası hangileri kısaca anlatacağım.

En iyi ütü masası sıralaması

En iyi ütü masası sıralamasını yaparken kullanıcı yorumları, ürünlerin satış hacimleri, fiyat performans oranları dikkate alınmıştır.

5 Numara - Doğrular Tomris Ütü Masası

Doğrular Tomris Ütü Masası

Bu ürün fiyatının uygun olması ve verilen paranın hakkını vermesi sayesinde oldukça fazla bir kullanıcı gurubuna sahip. Ütü masası tabla ölçüsü 40cm*120cm, yüksekliği 75cm ile 95cm arası ayarlanabiliyor.

11 Temmuz 2017

En İyi Tost Makineleri - En Çok Satılan 5 Tost Makinesi 2017

en iyi tost makinesi

Daha önce "Tost makinesi tavsiyesi" yazımda; En iyi tost makinesi nasıl olmalı? Tost makinesi seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? Tost makinelerinde plakalar nasıl olmalı? ve bunlara benzer soruların cevaplarını vermiştim. Öncelikle bir çok ayrıntıya değindiğim bu yazımı okumanızı tavsiye ediyorum. Bugün ise sizlere Türkiye'de en çok satılan tost makineleri arasından ilk 5 tost makinesini tanıtarak; en iyi tost makinesi seçiminde sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

En iyi tost makinesi sıralaması

En iyi tost makinesi sıralamasını yaparken ürünlerin fiyatı, kalitesi, kullanım kolaylığı, kullanıcı sayısı, kullanıcı yorumlarını göz önünde bulundurarak yaptım. Benim için önemli olan verdiğiniz parayı hakeden ürünleri sizlere sunmak. 

5 Numara - Korkmaz A310-03 Formula Granit Tost Makinesi

Korkmaz A310-03 Formula Granit Tost Makinesi

Listemizin 5. sırasında Korkmaz A310-03 Formula Granit Tost Makinesi bulunmakta. Kormaz marka bu tost makinesi 1800 watt gücünde tost ve ızgara yapma özelliğine sahip. Granit kaplı alüminyum döküm ızgaraları çıkarılabiliyor. Bu özelliği sayesinde temizliği de daha kolay yapılmakta. Kormaz tost makinesinde çift termostat bulunuyor. Bu sayede alt ızgara ve üst ızgaranın sıcaklık ayarını ayrı ayrı yapabiliyoruz. Ayrıca pişirme esnasında akan yağların toplandığı birde yağ toplama haznesine sahip. Korkmaz A310-03 Formula Granit Tost Makinesinin şuan ki fiyatı 209 TL

4 Numara - Arçelik K 2369 TG Tost Makinesi

Arçelik K 2369 TG Tost Makinesi

Beyaz eşya sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Arçelik üretimi olan Arçelik K 2369 TG Tost Makinesi listemize 4. sıradan giriyor. 2400 watt gücünde olan Arçelik tost makinesi çıkarılabilir kolay temizlenen ızgaralara sahip. Kullanıcıların bu tost makinesinde beğenmediği taraf; tost makinesinin kilit kısmı ve yükseklik ayarının zor yapılması. Arçelik K 2369 TG Tost Makinesinin fiyatı 259 TL

3 Numara - Sinbo SSM-2530 Tost Makinesi

Sinbo SSM-2530 Tost Makinesi

En iyi tost makinesi sıralamamızın 3 numarası uygun fiyatlı ürünleriyle meşhur Sinbo markası. Sinbo SSM-2530 Tost Makinesi 2000 watt gücünde, çıkarılabilir ve 180 derece açılabilir ızgaraları bulunuyor. Yağ damlama tepsisi, ayarlanabilir sıcaklık kontrolü, kilitleme mandalı, paslanmaz çelik dış yüzey ürünün diğer özelliklerinden bazıları.

10 Temmuz 2017

En İyi Ütüler - En Çok Satılan 5 Ütü 2017

en iyi ütü hangisi

Bir önceki yazımda "Ütü alırken nelere dikkat etmeliyiz?" en iyi ütü nasıl olmalı? ayrıntılı olarak anlatmıştım. Bugün ise sizlere en çok satılan 5 ütüyü tanıtacağım. Bir ürün alırken çok satılanlar arasında olmasına, çok kişi tarafından kullanılmasına yani tanınmış bir ürün olmasına dikkat etmeliyiz. Bu, bizim araştırma yapmamızı kolaylaştırır ve ürün kullanıcı yorumlarını görmemiz açısından da etkilidir. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan 2017'de en çok satılan 5 ütü modeli hangisi hep birlikte göz atalım.

En iyi ütü sıralaması

5 Numara - Philips Azur Pro GC4885/30 3000 W Buharlı Ütü

Philips Azur Pro GC4885/30 3000 W

En iyi ütü sıralamasında 5. sırada yer alan Philips Azur Pro GC4885/30 3000 W'nin 2017 fiyatı 399 TL. 3000 watt güce sahip olan bu ütü oldukça güçlü. Dakikada 50 gr buhar gücüne sahip ve 220 gr a kadarda şok buhar gücü var. Buda kırışıklıklar için ölüm demek :) Titanyum Oksit katmanlı çizilmelere karşı dayanıklı kaygan bir tabana sahip. 350 ml lik bir su haznesi var. Safety auto-off özelliğine sahip olan philips ütü bekletme yerine bırakılması halinde 8 dk, tabanı yere temas halinde yada yan durumda bırakılmışsa 30 saniye içinde güvenlik için otomatik olarak kendini kapatıyor. 2,5 metrelik bir kabloya sahip olan Philips Azur Pro GC4885/30 bu sayede kolay bir kullanım sunuyor.

4 Numara - Philips PerfectCare Azur GC4929/80 3000 W Buharlı Ütü

Philips PerfectCare Azur GC4929/80 3000 W

En iyi ütü sıralamamızın 4. sırasında Türkiye'de en çok satılan 4. ütü ünvanına sahip Philips PerfectCare Azur GC4929/80 3000 W buharlı ütü bulunuyor. Philips ütünün 2017 satış fiyatı 331 TL. 3000 watt güce sahip philips ütü çok çabuk ısınıyor. Dakikada 50gr buhar gücüne sahip ve 220 gr şok buhar verebiliyor.

Ütü Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

ütü tavsiyesi

Ev işlerinde kadınların en çok zorlandığı şey sanırım ütü yapmaktır. Kalabalık bir aileyseniz ve birde ütünüz kaliteli bir ütü değilse işiniz oldukça zor. Bu yazımda sizlere; Ütü alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bir ütüde olması gereken özellikler neler? En iyi ütü hangisi? En çok satılan ütü modeli hangisi? kısaca herkesin anlayacağı dilden anlatmaya çalışacağım.

Ütü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

En iyi ütü size zamandan kazandıran ve sizi yormayan ütüdür. Peki en iyi ütü hangi özelliklere sahip olmalı? 

 • Ütü kullanım oranınız nedir?

Kalabalık bir aileyseniz ve buna bağlı ütüleyeceğiniz giysi sayısı fazlaysa buhar kazanlı ütülere yönelmelisiniz. Buhar kazanlı ütüler normal ütülere göre daha fazla buhar gücüne sahiptir. Dakikada ürettikleri buhar normal ütülere göre daha fazladır. Buda ütü yapmanızı kolaylaştırır. Buhar kazanlı ütülerin dezavantajları ise; normal ütülere göre daha fazla alan kaplamaları ve fiyat olarak daha pahalı olmalarıdır. Çekirdek bir aileye sahipseniz ve ütü yapacağınız giysi sayısı azsa normal bir ütü sizin işinizi görecektir. Tabi normal bir ütüde de aramamız gereken bazı özellikler elbette var. Bunları da yazımın devamında anlatıyorum.

 • Ütü buhar gücü nedir? Ütü buhar gücü ne olmalı?

Ütü satın alırken belki de en çok dikkat etmemiz gereken şey ütünün buhar gücüdür. Buhar gücü ve buhar basıncı yüksek bir ütü almanız işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Buhar gücü yüksek ütüler elbiselerdeki kırışıklıkların daha kolay açılmasını sağlar buda sizin zamandan ve iş gücünden tasarruf etmeniz demektir. Buhar gücü ütülerde genelde; buhar püskürtme, buhar basıncı gibi tabirlerle yazılır ve dakikada ütünün kaç gr buhar ürettiğiyle alakalıdır. Örneğin: buhar püskürtme 50gr/dk gibi. Bu ütünün dakikada 50 gr buhar ürettiği anlamına gelir. Bu oran ne kadar yüksekse işimiz de o kadar kolaylaşacaktır.
Tavsiye Yazı: Mini fırın tavsiyesi

 • Ütü tabanı seramik mi? yoksa çelik mi? olmalı?

İşte sürekli kafamızı kurcalayan konulardan biri daha. Piyasada en çok satılan ütüler; seramik tabanlı, teflon tabanlı ve çelik tabanlı olan ütülerdir. Peki bunlar arasında hangisi daha iyi? En iyi ütü tabanı hangi malzemeden olmalı?

Çelik tabanlı ütüler

Çelik tabanlı ütüler kullanım esnasında çok fazla dikkat gerektiren ütülerdir. Kumaşa yapışmaması, leke ve parlama yapmaması için çok dikkatli kullanmalıyız. Ben bu ütüleri pek tavsiye etmiyorum. Günümüzde çok tercih edilen bir ütü tabanı değildir.

Teflon tabanlı ütüler

Yapışmaz teflon tabanlı ütüler kumasın leke yapmasını yani sararmasını ve kumasın yanmasını önlerler. Kumaş üzerinde kolay kayarlar.

Seramik tabanlı ütüler

Benim size tavsiyem seramik tabanlı ütülerdir. Ütü yaparken seramik taban kumaş üzerinde kolay kayar. Kumaşta sararma, yanma ve yapışma gibi problemler ortaya çıkmaz. En çok tercih edilen ütüler seramik tabanlı ütülerdir.

İnstagram Limitleri Nelerdir?

instagram-limitleri

Sosyal medyanın en popüler fotoğraf paylaşım platformu olan instagram'da takip etme, beğenme, hashtag (etiket), yazı karakteri ve paylaşımlardaki limitler nelerdir?

İnstagram'da Takip Etme Limiti

Instagram’da bir hesabın başka hesapları takip etme limiti maksimum 7500 'dür. Eğer bu sayıyı geçerseniz 'Hata: Daha fazla kişiyi takip edemezsiniz' uyarısı ile karşılaşırsınız. Instagram bunu istenmeyen spamlara karşı bir önlem olarak uygulamakta. Eğer takip ettiği kişi sayısı 7500’den fazla olan birisini görürseniz de o kişinin bu limit koyulmadan önce o sayıya ulaştığını anlayabilirsiniz.
Tavsiye Yazı: instagramda takipçi arttırma yöntemleri
Aynı zamanda Instagram 'da takip etmenin bir de periyodik olarak limitleri var. Resmi olarak açıklanan rakamlar olmasada, Instagram’da 1 saatte en fazla 160 kişinin takip edilebildiği (ve unfollow edilebildiği) belirtiliyor. Bazı kullanıcılar ise bu sayının doğru olmadığını ve Instagram’ın bu sınırı 10 dakika arayla maksimum 49 takip (ve unfollow) olarak ayarladığını belirtiyor.

Vlog İçin Kamera Tavsiyesi

Bu yazımızda sizlere iyi bir vlog kamerasında mutlaka olması gereken özellikleri anlatıyoruz. Aklınızdaki soru işaretlerinin bir çoğunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.
Vlog; Dünyada çok popüler bir hâle gelen ve ülkemizde de hızla yaygınlaşan bir akım haline geldi.
Peki; Nedir bu vlog
Vlog nedir? diyecek olursanız eğer; vlog için kısaca, video blog yada video günlük diyebiliriz. Özellikle Youtube'da vlog kanalları son zamanlarda oldukça popüler. Youtube'da bu işi amatörce, eğlence amaçlı yapanlar olduğu gibi, youtube'daki vlog kanalından ciddi anlamda kazanç elde eden youtuber 'ların sayısıda oldukça fazla.


Şimdi konumuza dönelim. Vlog videolardan oluşan günlüklerimizi tuttuğumuz bloglar olduğu için; bize işimizi görecek özelliklere sahip bir video kayıt cihazı (vlog kamerası) gerekmekte.

Vlog video çekenlerin veya youtube'a içerik oluşturanların çoğu DSLR yada kompakt fotoğraf makineleri kullanmaktalar. Taşıma kolaylığı bakımından kompakt fotoğraf makineleri bana kalırsa daha uygunlar. Ayrıca günümüzde çok kapsamlı ve kaliteli çekimler yaparak abileri olan DSLR fotoğraf makinelerine kafa tutan kompakt fotoğraf makineleride mevcut.

DSLR ve Kompakt fotoğraf makineleri

Peki bir vlog kamerasında olması gereken özellikler nelerdir? Bu sorunun cevabı tamamen bütcenizle alakalı. Yinede ben aklınızın ucunda bulunması için herkesin anlayabileceği şekilde bir kaç önemli noktaya değineceğim. Haydi hemen başlayalım.

Sanal Ofis

sanal ofis nedir

Sanal ofis; yeni şirket kuranların, freelancer çalışanların, sadece bir şirket adresine ihtiyacı olanların imdadına koşuyor.

Bir şirket kurarken ilk ihtiyaç duyulan ve kurulum maliyetini en çok yükselten şey elbette bir ofistir. Şirketin imajını da yansıtan ofisimizin adresi, ilk izlenim için oldukça önemlidir. Müşterilerin gözünde pahalı bir semtte ve lüks bir plazada bulunan şirket adresimiz her zaman 1-0 önde başlamamız demektir. Yeni açılan bir şirketin ilk aşamada böyle bir ofis kiralaması demek; yüksek bir maliyet ve bir sürü teferruat demektir. Ofis kirası (kaç aylık peşin öderiz bu mülk sahibinin insafına kalıyor), ofis mobilyaları, elektrik, su, telefon, internet abonelikleri, stopaj vergisi, sekreter, çaycı, ve bütün bunlar gibi bir sürü zaman kaybı olan can sıkıcı teferruat. Sanal ofis kiralayarak bütün bu dertlerden kurtulabiliyoruz.

7 Temmuz 2017

İnstagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nedir?

instagram iki faktörlü kimlik doğrulaması nedir

İnstagram hesabımızın çalınmasını önlemek amacıyla dikkat etmemiz gereken bazı güvenlik önlemleri var. Bu güvenlik önlemlerinin en önemlisi; instagram uygulaması ve web sitesi dışında hiçbir uygulama yada siteye instagram kullanıcı adı ve şifremizi girerek oturum açmamak geliyor. İnstagram takipçi hilesi, instagram beğeni hilesi, instagram yorum hilesi adı altında açılmış siteler var. Bu sitelerden aman ha uzak durun. İnstagram hesap güvenliğimizi sağlamamıza yarayan bir diğer güvenlik önlemi de instagram'ın iki faktörlü kimlik doğrulaması özelliğidir.

İnstagram'ın bu tarz güvenlik açıklarını gidermek adına geliştirmiş olduğu bu özellik sayesinde instagram hesabımızı tam güvene alabiliriz. Bu özelliği aktif ettiğimizde; instagram'a her giriş yaptığımızda yada farklı bir cihazdan hesabımıza giriş yapılmak istenildiğinde cep telefonumuza bir güvenlik kodu geliyor ve biz bu kodu girmeden hesabımıza giremiyoruz.
İki faktörlü kimlik doğrulaması; 1. güvenlik önlemi parolamız, 2. güvenlik önlemi sms ile gelen kod.

İki faktörlü kimlik doğrulamasını nasıl kullanabilirim?

İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulaması özelliğini kullanmak için önce seçenekler menüsü altında bulunan iki faktörlü kimlik doğrulaması yazısını tıklıyoruz. Açılan sekmede güvenlik kodu gereksin butonunu aktif hale getiriyoruz.

instagram iki faktörlü kimlik doğrulaması ne demek
Tavsiye Yazı: instagram'da profil resmini tam boyutta nasıl görebiliriz?
Butonu aktif hale getirdiğimizde altta resimde gördüğünüz gibi; "iki faktörlü kimlik doğrulamasını açman, her giriş yaptığında sana kısa mesajla bir güvenlik kodu göndereceğimiz anlamına gelir." Uyarısını içeren bir sekme açılacak. Burada "Aç" diyoruz. Peki biz her instagram'a giriş yaptığımızda bize sms gelecekte, bu sms ler paralı mı? Hemen cevap verelim; instagram'dan gelen kod sms leri için herhangi bir ücret ödemiyoruz.

iki faktörlü kimlik doğrulaması nedir
Tavsiye Yazı: instagram limitleri nelerdir?
Aç butonunu tıkladığımızda; instagram 6 haneli bir kod gönderecek bunu ilgili alana girerek telefon numaramızı doğruluyoruz. Telefon numaramızı daha önce doğrulamış olabiliriz. Burada tekrar doğrulamamız gerekiyor.

instagram telefon ekleme
Tavsiye Yazı: instagram'da en popüler hashtagler
Telefon numaramıza sms ile gelen kodu girdik, telefon numaramızı doğruladık. İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulamasını tamamlamamız için sadece bir adım kaldı. Şimdi yeni ekranda güvenlik kodunu sms ile alamamamız halinde kullanacağımız yedek kodlar gelecek. Burada tamam diyoruz ve bu kodların ekran görüntüsünü alıyoruz yada bir yere not olarak yazıyoruz. Eğer iki faktörlü kimlik doğrulamasını açtıktan sonra hesabımıza giriş yaparken sms kodu gelmezse bu kodları kullanacağız. 

instagram iki faktörlü kimlik doğrulaması yedek kodlar
Tavsiye Yazı: instagram keşfet sayfasına çıkmak için neler yapmalıyız?
Bu işlemlerin sonunda hesabımızın güvenliğini arttırmış oluyor ve iki faktörlü kimlik doğrulamasını instagram hesabımıza uygulamış oluyoruz. 

5 Temmuz 2017

Hepa Filtre Nedir?

hepa filtreli süpürgeler

Bir çoğumuzun hayatına elektrikli süpürgeler sayesinde giren hepa filtreler yüksek verimlilikte çalışan en iyi partikül yakalayıcılardır. Hepa kelimesi High Efficiency Particulate Arresting kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır ve Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı anlamını taşımaktadır.

Hepa filtre %85 ve üzerinde verimliliğe sahiptir. Hepa filtreler; %85 oranında ve 0,3 mikrona kadar havada bulunan partikülleri havadan arındırabilirler. Astım veya alerjik hastalıklara sahip bir bünyeniz varsa mutlaka hepa filtre sistemine sahip bir elektrik süpürgesi almanızı tavsiye ederim.

4 Temmuz 2017

Split Klima Nedir?


Klimalar kullandıkları teknoloji, kullanıldıkları yer ve yapıları itibariyle çeşitlere ayrılmaktadır. İş yerlerinde ve evlerimizde en çok kullanılan klimalar ise split klimalardır. Split klima nedir? Şimdi gelin hep birlikte bunu öğrenelim.

Split klima

Split kelimesi ingilizce "ayrık, bölünmüş" anlamlarına gelmektedir.

20 Haziran 2017

İnstagram Etkileşiminizi Artırmak İçin Uyumlu Hashtagler Kullanın


İnstagram'ın sosyal medya pastasındaki payı; kolay kullanımı ve bu sayede kazandığı popülerliği ile her geçen gün biraz daha artmakta. İnstagram'da işletmeler veya kişisel kullanıcılar, her kim olursa olsun hepsinin tek bir amacı var; "Etkileşim oranını artırmak" ve bu etkileşimin getirdiği nimetlerden faydalanmak. İnstagram'da bunun farkında olmalı ki; bize etkileşim oranımızı arttırmamız için "hashtag" gibi çok büyük bir nimet sunuyor. Hashtag'ler doğru kullanıldığında bize; beğeni, takipçi, marka bilinirliği, v.b gibi pozitif değerlerde geri dönüşüm sağlamakta. Bununla ilgili "Doğru hashtag kullanımı" adında bir yazım var mutlaka okumanızı öneriyorum.

Etkileşim arttırmak için en iyi hashtagleri nasıl bulabiliriz?

İnstagram'da yaptığımız en büyük hatalardan birisi fotoğrafımızla hiç alakası olmayan hashtagleri kullanmamız. Örneğin; bir dekorasyon sayfasının popüler bir hashtag olması sebebiyle love hashtagini kullanması ona hiçbir katkı sağlamaz. İnstagram'da etkileşim oranını artırmak için birbiriyle alakalı en popüler hashtagleri kullanmalıyız. 

Birbiriyle alakalı en popüler hashtagler nasıl bulunur?

İnstagram arama kutusunu kullanmak

İnstagramda birbiriyle alakalı hashtagleri bulmanın en kolay yolu instagram arama kutusudur. İnstagram arama kutusunda etiketler sekmesine geçip bir etiket yazdığınızda; o etiketle alakalı en popüler hashtaglerin alt alta sıralandığını göreceksiniz.


Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi dekorasyon ile ilgili en alakalı hashtagler alt alta sıralandı. Sizde fotoğrafımızla alakalı bir adet etiketi arama kutusuna yazarak onunla alakalı etiketleri listeleyin ve o etiketleri kullanın. Birbiriyle alakalı hashtagleri kullanmanız ayrıca instagram keşfet alanında çıkmanızıda kolaylaştıracaktır.

19 Haziran 2017

İnstagram Uygunsuz Yorumları Engelleme

instagram yorumlardan küfür engelleme

İnstagram uygulamasının yorum filtreleme özelliğini biliyor musunuz? Bu özellik sayesinde gönderilerinizin altına yapılan uygunsuz yorumları engelleyebilirsiniz. Yapılacak yorumlarda bulunan argo kelimeleri filtreleyip, argo kelime içeren yorumun filtreye takılıp görünmemesini sağlayabilirsiniz.

14 Haziran 2017

Instagram Arama Geçmişi Silme

instagram arama geçmişi nasıl silinir

İnstagram arama kutusu her kullanımınızda sizin aramalarınızı kaydeder. İnstagram'da ara alanına dokunduğunuzda sizin daha önce yapmış olduğunuz tüm aramalar başlıca aramalar kısmında siz silene kadar görünecektir. Bu yazımda sizlere instagram arama geçmişi silme işlemi nasıl yapılır? Kısaca anlatıyorum.
Tavsiye Yazı: İnstagram'da en popüler hashtagler

İnstagram arama geçmişi temizleme nasıl yapılır?

instagram arama geçmişi nasıl temizlenir

Öncelikle profilimize girelim. Sağ üstte bulunan üç nokta işaretine basarak uygulama ile ilgili ayarların yapıldığı alana geçelim. Burada arama geçmişini sil yazısını tıklayalım.

instagram geçmişi temizle

İnstagram arama geçmişini silmeden önce bize emin olup olmadığımızı soracak. Burada evet, eminim seçeneğini tıklıyalım. Hepsi bu kadar instagram arama geçmişimizi tamamen temizlemiş olduk. Arama kısmına dokunarak bu alandaki daha önce karşımıza çıkan aramaların silindiğini görebilirsiniz.
Tavsiye Yazı: İnstagram canlı yayın bildirimleri nasıl kapatılır?

Instagram Profil Resmini Tam Boyut Görme

Instagram profil resmini tam boyut görmek

Size anlatacağım çok basit bir metodla; Instagram'da herhangi bir sayfanın profil resmini, profil sahibinin yüklediği tam boyutunda görebilirsiniz. Böylece uzaktan çekilmiş küçücük ve anlaşılması güç profil fotoğrafını gerçek boyutunda ve en net haliyle görmemiz mümkün.