22 Eylül 2017

Aliexpress Bedava Deneme Nedir?

aliexpress bedava deneme nedir

Bayram tatili, gezmeler, tozmalar derken uzun bir süredir yazı yazmadığımın farkındayım. Bu uzun sessizliği çok güzel ve ilginç yazılarla kapatmayı hedefliyorum. Bu yazımda bunlardan ilki. Bugün sizlere Aliexpress adlı alışveriş sitesinin çok güzel bir özelliğinden bahsedeceğim. Aliexpress bedava deneme çekilişlerini belkide bazılarınız görmüştür. Birçoğunuzun da farkında olmadığını biliyorum. Aliexpress mobil uygulaması ile kullanılabilen Aliexpress bedava deneme nedir? gelin hep beraber inceleyelim.

22 Ağustos 2017

Starbucks Bardak Boyutları

starbucks bardak boyutları

Starbucks Bardak Boyutları

Starbucks'da 4 çeşit bardak boyutu var. Bunları küçük boydan büyük boya doğru sıralayacak olursak; short, tall, grande ve venti. Bu yabancı kelimeler yerine Türkçe kelimeler kullanılabilir miydi? Elbette ve bence kesinlikle kullanılmalıydı.

Starbucks Kalori Listesi - Hangi İçecek Kaç Kalori?

Starbucks Kalori Listesi

Starbucks'a gidiyoruz White Chocolate Mocha'ları, Chocolate Frappuccino'ları lıkır lıkır götürüyoruz ama bu içtiklerimizin kaç kalori olduğunu biliyor muyuz? Büyük ihtimalle hayır bilmiyoruz. Bugün sizlere Starbucks Kalori Listesi hazırladım. Bundan sonra Starbucks kalori listesine bakmadan kahve içmek yok :) Sonra bana; vay efendim ben hiç bir şey yemiyorum, nasıl kilo alıyorum bu kadar demeyin :)

starbucks kalori

Starbucks Kalori Değerleri

Starbucks kalori değerleri listesinde öncelikle 200 kalorinin altındaki içeceklere yer veriyorum. Yazının devamında starbucks sıcak içecek kalori değerleri, starbucks soğuk içecek kalori değerleri, starbucks exstraların kalori değerleri bulunuyor.

Starbucks 200 kaloriden düşük sıcak içecekler (Tall Boy)

Filtre Kahve - 4 kcal
Tea - 0 kcal
Yağsız süt ile hazırlanmış Cappuccino - 64 kcal
Yağsız süt ile hazırlanmış Caffè Latte - 102 kcal
Yağsız süt ile hazırlanmış Caramel Macchiato - 142 kcal
Yağsız süt ile hazırlanmış Caffè Mocha - Kremasız - 166 kcal
Caffè Americano - 11 kcal

Starbucks 200 kaloriden düşük soğuk içecekler (Tall Boy)

Coffee Frappuccino - 157 kcal
Espresso Frappuccino - 136 kcal
Yağsız süt ile hazırlanmış Buzlu Caramel Macchiato - 139 kcal
Mango Passion Fruit Frappuccino Meyve bazlı - 157 kcal
Raspberry Black Currant Frappuccino Meyve bazlı - 158 kcal

Starbucks Sıcak İçecekler Kalori Listesi

Starbucks kalori listemizin bu bölümü; sıcak içeceklerin kalori değerlerini içermekte.

Caffè Latte Kalori

Short 
Yağsız Süt - 67 kcal
Yağlı Süt - 113 kcal
Soya - 75 kcal
Tall 
Yağsız Süt - 102 kcal
Yağlı Süt - 176 kcal
Soya - 116 kcal

Starbucks Soğuk İçecekler

Starbucks Soğuk İçecekler

Her ne kadar Starbucks sıcak kahve çeşitleri ile meşhur olsada soğuk içecekler ile oluşturulan menüleri ile de damaklarınızı şenlendiriyor. Starbucks soğuk içecekler menüsünde seçenekler oldukça fazla. Genellikle buzlu olarak servis edilen Starbucks soğuk içecekler hem göz hemde damak zevkinizi sıradışı şekilde doyuma ulaştırıyor. Sizi daha fazla bekletmeden Starbucks soğuk içecekler menüsüne hemen geçelim.

starbucks soğuk içecekler

Starbucks Soğuk İçecekler Menüsü

starbucks soğuk içecekler 1

 • Buzlu Caffe Americano
 • Buzlu Caffe Latte
starbucks soğuk içecekler 2

 • Buzlu Caffe Mocha
 • Buzlu White Cholate Mocha
 • Buzlu Caramel macchiato
 • Buzlu Filtre Kahve
 • Buzlu Misto
 • Buzlu Chai Tea Latte
starbucks soğuk içecekler 3
 • Coffe Frappuccino
 • Espresso Frapuccino
 • Cold Brew

16 Ağustos 2017

Suyun Ph Değeri Kaç Olmalı?

Suyun Ph Değeri Kaç Olmalı

Suyun pH Değeri Kaç Olmalı? Kaç pH değerinde suları içmek gerekir?

Daha önce "suyun ph değeri kaç olmalı?" sorusu hiç aklınıza gelmişmiydi? Peki su içerken pH değerinin kaç olduğuna bakıyor musunuz?

pH değeri; farklı çözeltilerin asidik mi? yoksa alkali mi? ve hangi değerler arasında olduğunu gösteren bir ölçü birimidir.

İnsan vücudunda; kan, tükrük, idrar gibi şeylerin belirli pH değerleri vardır. İçtiğimiz suyun ph değeri de bu değerleri etkileyen faktörler arasındadır. Bu sebeple suyun ph değeri kaç olmalı bilmemiz ve bilinçli bir şekilde alkali suları tüketmemiz gerekmektedir. pH değeri 0-14 arası değerlere sahiptir ve 7 değeri nötrdür. ph değerleri 0-7 arası asidik, 7-14 arası alkali değerdedir. Vücudumuzda bulunan değerler ne kadar asidik değerde olursa; vücut metabolizmamız da o kadar düzensiz çalışmaya başlamıştır diyebiliriz.

15 Ağustos 2017

Tırnak Kırılması Nedenleri ve Çözüm Yolları

Tırnak Kırılması

Tırnak kırılması bayanların en çok canını sıkan şeylerden biridir. Bazen çok uğraşır ama bir türlü güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olamayız. Sağlıksız tırnak çabuk kırılır. Tırnak kırılması sorunu; dış ve iç beslenme ile çözülebilecek bir sağlık problemidir. Tırnak kırılması probleminden kurtulmak için; tırnaklarımızı besleyecek gıdalarla iç beslenme ve tırnağı dışarıdan besleyen maddelerle de tırnaklarımızın dış beslenmesini sağlamalıyız.

tırnak kırılması - nedenleri ve çözüm yolları

Bugün sizlere; sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak için neler yapmalıyız? Tırnak kırılmasına karşı çözüm yolları neler? konularında bilgi vereceğim.

Tırnak kırılmasından nasıl kurtuluruz? Sağlıklı tırnaklar için nelere dikkat etmeliyiz?

Mutlaka Biotin açısından zengin besinler tüketin

Tırnak kırılması probleminin en etkili çözümü beslenmedir. Düzenli tırnak sağlığı açısından besleyici besinler tüketerek tırnak kırılması probleminin önüne geçebilir ve sağlıklı tırnaklara kavuşabiliriz. Tırnaklarımızı besleyen en etkili besin de biotindir. Biotin saç ve tırnak bakımının olmazsa olmazıdır, saç ve tırnaklarımızın sağlıklı uzaması için mutlaka biotin açısından zengin besinler tüketmeliyiz.

14 Ağustos 2017

Çamaşır Makinesi Tavsiye - 2017

Evimizde en çok kullandığımız beyaz eşyalardan biri olan çamaşır makinesi seçiminde dikkat etmemiz gereken bir çok kriter var. Bu yazımda çamaşır makinesi tavsiyesi başlığı altında bu kriterlerden bahsedeceğim. Çamaşır makinesi alma rehberi şeklinde hazırladığım Çamaşır makinesi tavsiye yazımı okumadan alışverişe çıkmayın.

çamaşır makinesi tavsiye

Çamaşır Makinesi Tavsiye 1 - Çamaşır Makinesi Fiyatları

Hepimizin bir şeylere ihtiyacı var. Alınacaklar listesi hiç bir zaman bitmiyor değil mi? Size kötü bir haberim var; hiç bir zaman da bitmeyecek. Çünkü; maalesef insanoğlu tüketmeye aç. Neyse konudan uzaklaşmadan devam edelim. Çamaşır makinesi tavsiyesi yazımda teknik konulara geçmeden önce ilk yer vermek istediğim konu çamaşır makinesi fiyatları ve alım gücü. Çamaşır makinesi fiyatlarını günümüzde inceleyecek olursak; 600, 700 TL den tutunda 5000, 6000 TL ye kadar çamaşır makinesi mevcut. Burada önemli olan sizin bütçeniz. Merak etmeyin alım gücünüzü zorlamadan en iyi çamaşır makinesini sizlerle beraber seçeceğiz. Çamaşır makinesi tavsiye yazımı sonuna kadar okuduğunuzda bu seçimi kendiniz yapabilecek duruma geleceksiniz.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 2 - Devir Sayısı

Birazda teknik konulara değinelim. Çamaşır makinesi alırken, seçim aşamasında dikkat edeceğimiz ve en çok kafa karışıklığı yaratan konulardan birisi; çamaşır makinesi devir sayısı oluyor. Çamaşır makinesinde devir sayısı nedir? Hemen anlatayım. Çamaşır makinelerinin özelliklerinden biri olan devir sayısı; çamaşır makinesi sıkma adımına geçtiğinde dakikada kaç sefer döneceğinin göstergesidir. Örneğin 1000 devirde sıkma işlemi yapan bir çamaşır makinesi dakikada 1000 tur dönüyor demektir. Çamaşır makineleri merkezkaç kuvveti prensibine göre sıkma işlemi yaptığı için; makine ne kadar hızlı dönerse, çamaşırlarımız o kadar kuru çıkacaktır. Şunu da unutmayın ne kadar yüksek devirde sıkma yaparsanız, çamaşırlarınız da o kadar kırışık çıkacak. Ütü işleminiz biraz daha zahmetli olacak. Bu arada ütü almayı düşünüyorsanız "en iyi ütü" yazımda 5 adet ütüyü sizler için sıraladım, okuyabilirsiniz. Neyse çamaşır makinesi tavsiyesi konumuza dönelim. Biz kaç devirli çamaşır makinesi almalıyız? Bu konu sizin en çok yıkadığınız çamaşırlarla alakalı aslında. Bir çok çamaşırı yüksek devirde yıkayamazsınız. Yüksek devire ihtiyaç duyulan çamaşırlar genelde; battaniye, yorgan gibi büyük ve ıslandığında çok ağırlaşan çamaşırlardır. Çünkü bu tarz çamaşırlar suyu çok fazla çektiğinden ağırlıkları da fazla olur. Buda sıkma esnasında makinenin zorlanması demektir. Siz çamaşır makinesini 1000 devirde de çalıştırsanız makine ağırlıktan dolayı 700, 800 devir dönecektir. Bu tarz çamaşırları da yıkamayı düşünüyorsanız 1200, 1400 devirden aşağı makine almayın. 1400 devir biraz pahalı olabilir, en azından 1200 devir olsun. Peki daha düşük devir alırsak ne olur? Battaniyeler, yorganlar ıslak yada ıslağa yakın çıkar, zor kurur. Bu benim için sorun değil asarım, suyu süzülür, kurur diyorsanız bu kadar yüksek devir almayabilirsiniz. Devir sayısı yükseldikçe çamaşır makinesinin fiyatı yükselir. Bunu da unutmayalım.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 3 - Çamaşır makinesi yıkama kapasitesi kaç olmalı?

İşte çamaşır makinesi tavsiyesi yazımın bir diğer önemli kriteride bu. Alacağımız çamaşır makinesi kaç kg lık olmalı? Bakın en ideal boyutlar 7kg, 8kg, 9kg ve yukarısıdır. Bu kg ne kadar yüksek olursa çamaşır makinesinin iç hacmi de o kadar geniş olur. Tabi ayrıca kg yükseldikçe motor gücü elektrik sarfiyatı da artar. Bunu da not alalım. Peki kg olarak ideal çamaşır makinesi tavsiyesi hangisi? Bu sorunun cevabı yine yıkayacağınız çamaşırlar ve çamaşır yıkama prensiplerinizle alakalı. Bu ne demek hemen açıklayalım. Eğer siz çamaşırları hiç birirktirmeden hemen yıkayan birisi iseniz; yıkayacağınız çamaşır miktarı haliyle az olacaktır. Bu sebeple 7kg lık bir makine işinizi görecektir. Hatta eğer ben hiç battaniye falan yıkamam derseniz 6kg bile uygundur. Ama siz yinede 7kg seçin derim ben. Birde hem tasarruf hemde iş yoğunluğu sebebiyle çamaşırlarını biriktiren ve toplu yıkayan kişiler var. Bu tarz çamaşır yıkayan kişilere kg bazında çamaşır makinesi tavsiyem 8kg ve 9kg lık makinelere yönelmelerinden yana. Ben çok kalabalık bir aileye sahibim çamaşır bende eksik olmaz diyenlere de 9kg dan daha düşük bir makine almamaları öneriyorum. Makine yıkama kapasitesi arttıkça, aynı devir sayısında olduğu gibi çamaşır makinesinin fiyatı da artıyor.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 4 - Kapak Genişliği

Eski çamaşır makinelerinde kapak genişlikleri genelde standart ve küçük boydaydı. Yeni nesil çamaşır makinelerinde ise kapak genişlikleri farklı boyutlarda ve geniş olarak üretilmekte. Kapak genişliği ne kadar geniş olursa büyük boy çamaşırları (yorgan, battaniye, küçük kilimler, paspaslar) makineye yerleştirmemiz o kadar kolay olur. Kapak genişliği bakımından çamaşır makinesi tavsiyesi olarak büyük, geniş kapaklı çamaşır makinelerini almanızı tavsiye ediyorum. Buraya küçük bir not daha düşelim. Kapak ile makineyi birleştiren menteşenin, kapak kilidinin ve contasının kalitesini mutlaka yakından kontrol edin. Merak etmeyin kalite kendini belli eder.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 5 - Tambur Seçimi

çamaşır makinesi tavsiye - tambur nasıl olmalı

Çamaşır makinesi alırken mutlaka kapağı açıp içine bakmalıyız. İşte o baktığımız çamaşırları içine koyduğumuz alan çamaşır makinesinin tamburu. Bir çoğumuzun gözünden kaçıyor ama sizin kaçmasın. Kaliteli bir tambur pırıl pırıl parlar. Ben kaliteliyim diye tabiri caizse bağırır. Mat teneke gibi olanlardan uzak durun.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 6 - Program Sayısı Kaç Olmalı?

Çamaşır makinesi tavsiyesi yazımın bu kısmında birazda elektronik aksamdan bahsetmek istiyorum. Çamaşır makinelerinde aynı bulaşık makinelerinde olduğu gibi değişik programlar ve program süreleri vardır. Bazı makinelerde programlar otomatiktir. Örneğin; kot yıkama için kot programına geldiğinizde, kotlarınızı yıkamanız için gerekli; su sıcaklığı, yıkama süresi, kaç durulama yapması gerektiği, kaç devirde sıkma işlemi yapacağı gibi ayarlar otomatik olarak yapılır. Bazı makinelerde ise otomatik program bulunmaz hepsini tek tek ayarlamanız gerekir. Bazı otomatik programlı çamaşır makinelerinde ise program sayısı çok azdır. Program bakımından işinizi en çok kolaylaştıracak çamaşır makinesi tavsiyesi otomatik ve çok program seçeneği olan makinelerdir. Bir diğer önemli noktada en kısa programın süresidir. Örneğin 15 dk lık kısa programı olan makineler de var. Bu özellik temizlik bezleri gibi çok kısa sürede yıkanacak şeyleri yıkama işleminde çok işinize yarayacaktır.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 7 - Rezistans Nasıl Olmalı?

çamaşır makinesi tavsiye - seramik rezistans

Çamaşır makinesi tavsiyesi yazımda birazda iç malzemelere değinmek istiyorum. Çamaşır makinelerinin ön planda görünmeyen ama en önemli parçaları iç parçalarıdır. Bu parçaların en önemlileri arasında rezistans gelir. Rezistans çamaşır makinesinde suyu ısıtan parçadır. Çok yüksek ısılara ulaştığı için genellikle bu parçada kireçlenmeler oluşur. Yoğun kireçlenme sonucu çamaşır makinesi suyu istenilen sıcaklığa ulaştıramaz ve çamaşırlarımız temiz yıkanmaz. Yeni nesil makinelerin bazılarında bu sorunu aşmak için seramik rezistans kullanılıyor. Seramik rezistanslar diğer rezistanslara göre çok çok küçük miktarda yok denecek kadar az kireçlenir. Bu bakımdan çamaşır makinesi tavsiye listeme seramik rezistanslı çamaşır makinelerini ekliyorum. Satıcıya rezistansın malzemesini mutlaka sorun ve seramik rezistanslı ürünleri tercih edin.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 8 - Yedek Parça Fiyatları

Buda nerden çıktı demeyin. Bir makineyi almaya karar verdiyseniz internetten yada makinenin her hangi bir servisini arayarak; çamaşır makinesinin kartının, rezistansının, motorunun fiyatını sorun. Neden bu üç parça? Çünkü bir çamaşır makinesinde en çok arıza yapan parçalar bu üçlü. Bu üçünün fiyatını başka marka ve modellerin yedek parça fiyatları ile kıyaslayın. Yapma bu kadar da incelenir mi demeyin. Ben çok gördüm kart değiştirmesi gereken yada motoru yandıktan sonra bunların fiyatlarını öğrenip çamaşır makinesini çöpe atan. İşinizi sağlama alın.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 9 - Çamaşır Makinesi Tüketim Değerleri

Herkes ne ister? Tabiki az parayla çok iş yapabilmek değil mi? Alacağımız çamaşır makinesinde de bunu aramalıyız. Çamaşır makinesi su ve elektrik tüketimlerini araştırmalı ve en az tüketime sahip çamaşır makinelerini tercih etmeliyiz. Bu sayede hem ekonomimize hemde çevreye daha az zarar vermiş oluruz.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 10 - Hangi Markayı Almalıyız?

Uzun yıllardır sektörde olan ve kendini kanıtlamış markalar ilk tercihiniz olsun. Bu markaların servis ağları daha yaygın olur ve sorunlarınıza çözümleri daha hızlı üretirler. Böyle markalar aynı zamanda marka değerini düşürmek istemezler. Hakkını arayan müşterinin karşısında hiç bir negatif durum ortaya çıkarmazlar. Yaşadığım bir olaydan size örnek vereyim. Yeni evlendiğimde almış olduğum bulaşık makinesi (Türkiye'nin en çok beyaz eşya satan markasına ait bir ürün) doğru düzgün bulaşıkları yıkamıyordu.

12 Ağustos 2017

Hangi Marka Su Kaç pH Değerinde? pH Değeri En Yüksek Sular?

alkali su markaları ph değeri

Alkali suların sağlığımız açısından faydalarını sanırım bilmeyeniniz yoktur? Bilmeyenlere "Alkali su nedir? Alkali suyun faydaları nelerdir?" adlı yazımı okumalarını öneriyorum. Ben bugün sizlere bu kapsamda piyasada satılan suların ph değerlerini ve en yüksek ph değerlerine sahip suları içeren bir liste hazırladım.
Tavsiye Yazı: PH Değeri Nedir?
Sizde kullandığınız markanın pH değerini inceleyin. Bakalım sağlıklı pH değerleri olan bir su tüketiyor musunuz?
Bu arada unutmadan sağlıklı bir suyun pH seviyesinin ne olması gerektiğini "Suyun ph Değeri Kaç Olmalı?" adlı yazımda anlattım.

Piyasada En Çok Satılan Suların pH Değerleri 

Beyza Su..........................6,0 pH
Taşpınar Su......................6,1 pH
Dağdelen Su.....................6,2 pH
Özkaynak Su....................6,4 pH
Sırmakeş..........................6,48 pH
Ulupınar............................6,51 pH
Taşdelen Su pH (Vakıf)...6,6 pH
Hamidiye Su pH..............6,61 pH
Kızılay..............................6,63 pH
Gürpınar...........................6,67 pH
Çamoluk.. ........................6,9 pH
Akpınar.............................6,9 pH

11 Ağustos 2017

Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur?

kalsiyum hangi besinlerde bulunur
Bu yazımda; Kalsiyum nedir? ve Kalsiyum hangi besinlerde bulunur? konuları hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Kalsiyum Nedir?

Kemik sağlığı söz konusu olduğunda vücudumuz için en önemli besin kalsiyum olmaktadır. Güçlü kemiklere sahip olabilmemiz için kalsiyum depolarımızın dolu olması gerekir. Kalsiyum insan vücudunda bulunan en zengin mineraldir. Bir insanın toplam vücut ağırlığının yaklaşık % 2 'si kalsiyumdan oluşmaktadır. Vücudumuzda bulunan kalsiyumun neredeyse tamamı iskelet sistemimizde, geri kalan kısmı ise dişlerde, kan plazmasında, vücudun yumuşak dokularında ve hücre dışı sıvıda bulunur.

Kalsiyumun Görevi Nedir?

Vücudumuzda bulunan kalsiyumun başlıca rolü; iskelet sisteminin yapısal gücünü sağlamaktır. Bu yapı çoğunlukla, hidroksijenatat kristaller denilen ve kolajende bulunan bir kalsiyum fosfat formuyla sağlanır.

Spam Nedir? Spam Ne Demek?

Dijital çağın her şeyin önüne geçtiği günümüzde; bu alanla ilgili o kadar çok terim girdi ki hayatımıza. Artık duyduğumuz bir çok kelimeye yabancı kalmaya başladık. Spam da bu kelimelerden bir tanesi. Peki; Spam ne demek? oluyor. Bugün sizlere Spam nedir? konusunda bilgi vermek istiyorum.

spam nedir - spam ne demek

Spam Nedir?

Spam kelimesi internetin yaygınlaşmasıyla birlikte yayılan bir kelime. Spam nedir? kısaca özetlemek gerekirse; istenmeyen, kopya, sahte, rahatsız edici mesaj ve profiller diyebiliriz.

Ph Nedir? Ph Değeri Nedir?

ph nedir ph değeri nedir

Ph Nedir?

İçme sularının üzerinde ph 7, ph 8 gibi değerler gözünüze mutlaka çarpmıştır. Peki; ph nedir? biliyor muyuz? Ph; Su, idrar, sabun ve buna benzer çözeltilerin asitlik ve bazlık değerlerinin ölçümlenmesinde kullanılan bir ölçü birimidir. 

Ph değer aralığı 0 ile 14 arasındadır. Bu ph değerlerinden "0" çözeltinin aşırı asidik, "14" ise aşırı alkali olduğunu gösterir. "pH 7" ise çözeltinin nötr yani; ne asidik, nede alkali olduğunu gösterir. Ph da bulunan "p" potansiyel anlamında, "H" ise hidrojeni temsil eder. Yani pH nedir kısaca özetlersek; ph için potansiyel hidrojen diyebiliriz.

Bazı Maddelerde Bulunan pH Değerleri

 • İdrar pH değeri nedir? idrarda yediğimiz gıdalarla değişkenlik göstermekle birlikte; pH 4,5 - pH 8 aralığındadır.
 • Kan pH değeri nedir? tıpkı idrarda olduğu gibi alınan gıdalarla alakalı olarak normal değerler; pH 7,35 - pH 7,45 seviyelerindedir.
 • Tükrüğün pH değeri nedir? Tükrüğün ph değeri; pH 6,5 - pH 7,4 aralıklarındadır.
 • Su pH değeri nedir? Su normal şartlarda pH 7 değerindedir.

pH Değerinin İnsan Vücudu İçin Önemi

pH nedir? öğrendiğimize göre şimdi pH değerinin vücudumuz için öneminden biraz bahsedelim. Vücudumuzda oluşan toksik oluşumlar vücudumuzda asidik ortam yaratırlar. Buda kanın pH değerinin asidik oranda yükselmesine neden olur.

10 Ağustos 2017

Zerdeçal Nedir? Faydaları Nelerdir?

zerdeçal nedir faydaları nelerdir
Bu yazımda; zerdeçal nedir?, zerdeçalın faydaları nelerdir? konuları hakkında bilgilere değindim.

Zerdeçal Nedir

Curcuma longa olarak da bilinen zerdeçal, çok yaygın kullanıma sahip bir bitkidir. Zerdeçal Dünya'da "Baharat Kraliçesi" olarak adlandırılmaktadır. Zerdeçalın bibere benzeyen bir tadı, keskin bir kokusu vardır. Rengi Altın rengine benzer. Zerdeçal kullanımı çok yaygın olmasa da genellikle yemeklerde kullanılmaktadır.

Zerdeçal; antioksidan, antiviral, antibakteriyel, antifungal, anti-kanserojen, antimutagenik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip bir bitkidir. Bu özellikleri sayesinde sağlık alanında sıkça kullanılmaktadır.

Zerdeçalın içeriğinde; protein, diyet lifi, niasin, E vitamini, K vitamini, C vitamini, potasyum, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum ve çinko gibi vücudumuz için faydalı pek çok vitamin ve mineral bulunmaktadır.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir

Zerdeçal ve Kanser

Zerdeçalın faydaları arasında; prostat kanserini önlemeye, mevcut prostat kanseri gelişimini durdurmaya ve hatta kanser hücrelerini yok etmeye yardımcı olduğu düşünülmekte ve bu yönde araştırmalar yapılmaktadır. Bir çok araştırmacı, zerdeçalda bulunan aktif bileşenlerin; zerdeçalı radyasyona bağlı tümörlere karşı en iyi koruyucularından biri haline getirdiğini söylemektedir.

Zerdeçal ve Artrit

Zerdeçalın anti-inflamatuar özellikleri sayesinde; osteo artrit ve romatizmal artritin tedavisi için yardımcı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda zerdeçalın antioksidan özelliği vücutta bulunan serbest radikalleri yok eder. Romatizmal artrit şikayeti olan kişilerde düzenli olarak zerdeçal tüketimi sonucu ağrı ve iltihaplanmalarda azalma gözlemlenmiştir.

Zerdeçal ve Diyabet

Zerdeçal insülin seviyelerini ayarlamaya yardımcı olarak şeker hastalığının tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda zerdeçal vücudun glikoz kontrol mekanizmasını geliştirir ve şeker hastalığını tedavi etmede kullanılan ilaçların etkisini daha da arttırır. Dikkat edilmesi gereken nokta zerdeçalın güçlü ilaçlarla kombine edildiğinde düşük kan şekerine neden olmasıdır. Zerdeçal kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmak gerekmektedir.

Zerdeçal ve Kolesterol

Araştırmalara göre, sadece gıda baharatı olarak kullanılan zerdeçalın bile serum kolesterol seviyelerini azaltabileceğini kanıtladı. Bilindiği gibi yüksek kolesterol diğer ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Vücudun kolesterol düzeyinin korunması ile birçok kardiyovasküler hastalığa engel olunabilir.

Zerdeçal ve Bağışıklık Sistemi

Zerdeçalda bulunan lipopolisakarit; vücudun bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda zerdeçalda bulunan Antibakteriyel, antiviral ve antifungal ajanlar da bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olarak; soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi hastalıklardan etkilenme riskiniz azalır.

Zerdeçalın Yaraları İyileştirmedeki Rolü

Zerdeçalın, doğal bir antiseptik ve antibakteriyel ajan olduğunu yazının başında belirtmiştim. Bu özellikleri sayesinde zerdeçal; etkin bir dezenfektan olarak kullanılabilir.

En İyi Çamaşır Makinesi - En Çok Satılan 5 Çamaşır Makinesi 2017

Daha önce yazmış olduğum "Çamaşır makinesi tavsiye" yazımda; en iyi çamaşır makinesi hangi özelliklere sahip olmalı?, en iyi çamaşır makinesi seçiminde nelere dikkat edilmeli konularında çok ayrıntılı bir yazı paylaşmıştım. Bu yazımda ise sizlere en iyi çamaşır makinesi listesini yazıyorum. Listemde bulunan çamaşır makineleri; fiyat performans, kullanıcı yorumları, malzeme kalitesi gibi kriterler sonucu oluşmuştur.

en iyi çamaşır makinesi

En iyi çamaşır makinesi listeme geçmeden önce şunu da açıklamakta fayda görüyorum; Çamaşır makinesi alırken çok küçük fiyatlarda ürünler olduğu gibi 6.000 TL, 7.000 TL, 10.000 TL gibi fiyatlara da marka ve modeller mevcut. Ben size orta kesim bir tabakanın alabileceği modellerle bir liste hazırladım, bunu lütfen göz önünde bulundurun.

En iyi çamaşır makinesi sıralaması

5 Numara - Arçelik 9123 YCM Çamaşır Makinesi

en iyi çamaşır makinesi 2

En iyi çamaşır makinesi listemizin 5 numarasında Arçelik 9123 YCM Çamaşır Makinesi bulunmakta. Prosmart Inverter motor teknolojisine sahip olan bu çamaşır makinesinde fırçasız motor kullanılmış ve bu sayede sürtünme en aza indirgenmiş. Bu özellik makinenin daha sessiz çalışmasını ve daha tasarruflu olmasını sağlıyor. 1200 devir sıkma ve 9 kg yıkama kapasitesine sahip olan çamaşır makinesinde tam 16 program bulunuyor. Enerji tasarrufu A+++ olan makine gayet az elektrik tüketimine sahip. Unutmadan da ekleyelim bu makinede tek su girişi var. Yıkama ve sıkmadaki ses seviyesi 52/73 dBA. Makinede bulunan dijital ekran sayesinde kalan zamanı görebiliyor, 0-24 saat arası zamanlama yapabiliyorsunuz. En iyi çamaşır makinesi listemizin 5. si Arçelik çamaşır makinesinin fiyatı 1385 TL

4 Numara - Samsung WW80K5410UW/AH A+++ 8 Kg 1400 Devir AddWash Akıllı Kapak Teknolojili Çamaşır Makinesi

en iyi çamaşır makinesi 3

En iyi çamaşır makinesi sıralamamızın 4. sırasında Samsung WW80K5410UW/AH A+++ 8 Kg 1400 Devir AddWash Akıllı Kapak Teknolojili Çamaşır Makinesi bulunmakta. Samsung beyaz eşya konusunda Türkiye pazarına daha yeni girdi sayılır. Dünya üzerinde ise uzun zamandır beyaz eşyaları satılmakta. Samsung çamaşır makinelerinin neredeyse hepsi Eco Bubble köpük teknolojisi bulunmakta. Nedir bu eco bubble? Soğuk suyla bile makine deterjanı köpük köpük yapabiliyor. Bu da yoğun leke çıkarmak demek. Makinenin köpük haznesinde oluşan köpükler tamburundan içeri veriliyor. Bu da yıkama esnasında daha az enerji tüketimine sebep oluyor. Çamaşır makinesi dijital inverter motor teknolojisine sahip. Bu motorlar çok az enerji tüketiyor ve çok uzun ömürlü oluyor. Zaten Samsung da buna güvendiği için makinenin motoruna 10 yıl garanti veriyor. Gerçekten muazzam bir garanti süresi. En iyi çamaşır makinesi listeme girmeyi de bu özellikleri sayesinde başardı. Ayrıca makinenizin problemlerini kolayca bulmanıza ve uygulama üzerinden düzeltmenize yarayan bir cep telefonu uygulaması bulunuyor. Samsung gerçekten bu sektöre sağlam girmiş benden söylemesi. Samsung'un bu çamaşır makinesinin fiyatı ise 1729 TL

3 Numara - Hotpoint Ariston AQ93F 29 EU (TK) Aqualtis A+++ 9 Kg 1200 Devir Çamaşır Makinesi

en iyi çamaşır makinesi 4

Geldik en iyi çamaşır makinesi listemizin 3 numarasına. Listemizin 3. sü Hotpoint Ariston AQ93F 29 EU (TK) Aqualtis A+++ 9 Kg 1200 Devir Çamaşır Makinesi. Çamaşır makinesi 9 kg yıkama ve 1200 devire sahip. Kullanıcı yorumları genelde olumlu. En çok bahsedilen konu ise makinenin neredeyse hiç ses çıkarmaması. Çamaşır makinesinde normal makinelere göre %10 daha az enerji tüketmesini sağlayan Eko sistem özelliği bulunuyor ve enerji verimlilik sınıfı A+++. Bu makinenin fiyatı 1739 TL

2 Numara - Bosch WAT24480TR A+++ 9 Kg Çamaşır Makinesi

en iyi çamaşır makinesi 5

Beyaz eşya denilince sanırım akla ilk gelen markalardan birisidir Bosch. En iyi çamaşır makinesi listemizin de 2. sırasında olan Bosch beyaz eşyalar hakkında size kısa bir bilgi vermek isterim. Bu makinelerin bir Alman üretimi, birde Yerli üretim olanları mevcut. İkisi arasında biraz fiyat farkı var Alman üretimleri daha pahalı ama Alman üretimi olanlar çok daha sağlam bunu unutmayın.

9 Ağustos 2017

Anti TPO Nedir? Anti TPO Yüksekliği - Belirtileri ve Tedavisi

anti tpo nedir anti tpo yüksekliği
Bu yazımda; Anti TPO nedir? sorusunun cevabını ve bazı hastalıklar sonucu ortaya çıkan; Anti TPO yüksekliği, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Anti TPO

Anti TPO; tiroid peroksidaz olarak bilinmektedir. Anti TPO seviyesi çeşitli hastalıklar sonucu yükselmektedir. Vücudumuzda bulunan anti TPO seviyesi kan testleri sayesinde ölçümlenebilmektedir. Anti TPO 'lar vücut tarafından üretilen bir takım yapıları yok eden antikorlardır. Genellikle tiroid hastalıklarında ölçülmesi gereken bir değerdir. Çünkü vücudumuz; sağlıklı tiroid bezi hormon ve hücrelerini bazen düşman olarak görür ve saldırıya geçer. Bu sırada Anti TPO değerlerinin yükseldiği yapılan kan testleri sonucu ortaya çıkmaktadır.

Anti TPO Testi

Anti TPO testi; genellikle tiroid hastalıklarının teşhisinde istenilen bir testtir. Anti TPO testi vücuttan alınan küçük bir miktar kan ile yapılmaktadır. Anti TPO yüksekliği; hashimato hastalığı, graves hastalığı gibi tiroid hastalıklarında genellikle pozitif çıkmaktadır. Anti TPO testinin pozitif çıkması demek; Anti TPO 'nun yüksek olduğunu belirtir.

4 Ağustos 2017

Starbucks Fiyat Listesi - Menü Fiyatları

Kahve deyince ilk aklımıza gelen mekan sanırım Starbucks oluyor. Zengin kahve çeşitleri ve aromalarıyla alanında Dünya'nın en önde gelen Starbucks ilk mağazasını 1971 yılında açmış. Peki bir çoğumuzun kahve lezzetlerini tattığı bu firmada fiyatlar ne kadar? Bu yazımda sizlere; Starbucks Fiyat Listesi, Starbucks Menü Fiyatları hakkında bilgi vereceğim.

Starbucks Fiyat Listesi - Menü Fiyatları

İşte Starbucks Kahve Fiyatları;

Starbucks Fiyat Listesi

Starbucks fiyat listesindeki fiyatlar küçük boy (tall), orta boy (grande) ve büyük boy (venti) içecekler şeklinde sıralanmıştır.

Starbucks Mocha Fiyat Listesi

Caffe Mocha; 9,25- 10,25-11,50
White Chocolate Mocha; 9,75-10,75-12,25

Sıcak Çikolata Fiyat Listesi

Signature Hot Chocolate; 9,25-10,25-11,00
Kid’s Hot Chocolate; 7,50

Starbucks Filtre Kahve ve Çay Fiyat Listesi

Fresh Filter Coffee; 5,75-6,25-6,75
Vanilla Filter Coffee; 8,25-8,75-9,25
Türk Kahvesi; 6,00
Cai Tai Latte; 8,75-9,75-10,75
Tea (Çay); 5,50-5,75-6,75

Starbucks Espresso Fiyat Listesi

Blonde Espresso Roast Latte; 8,75-9,75-10,75
Caffe Latte; 7,75-8,75-10,00
Cappucino; 7,75-8,75-10,00
Caffe Americano; 7,25-8,00-8,75
Caramel Macchiato ; 9,50-10,50-11,50
Ristretto Bianco; 8,75
Flat White; 9,50-10,50-11,75
Espresso; 5,50-6,00
Espresso Macchiato; 6,00-6,50
Espresso Con Panna; 6,25-6,75

Starbucks fiyat listesi, Starbucks menü fiyatları 2017 yılına aittir.
Tavsiye Yazı: Nusret Fiyat Listesi

Köfteci Yusuf Fiyat Listesi 2017

Köfteci Yusuf

Köfteci Yusuf'u duymayanınız varmı? 1996 yılında İznik'te kurulan Köfteci Yusuf'u duymadıysanız mutlaka çevrenizde Köfteci Yusuf'a ait bir şube varmı diye bir araştırın derim. Harika bir lezzet ve fiyatlarda makul. Şimdiden söyliyim fiyatlar uygun ve yemekler harika olunca burada yer bulmak biraz zor oluyor. Porsiyon başı yemek yiyebildiğiniz gibi kilo ile de sipariş verebiliyorsunuz. Size tavsiyem köftelerin tadına mutlaka bakın. Sadece yemek değil; Köfteci Yusuf'a ait kasaptan harika hazırlanmış et ve et ürünlerinide kilo ile satın alabilirsiniz. Bugün sizlere Köfteci Yusuf fiyat listesini açıklıyorum. Daha önceki yazımda Nusret'e ait fiyat listesini yazmıştım. Belki merak edenler vardır diye buraya  "Nusret Fiyat Listesi" linkini bırakıyorum ;)

köfteci yusuf fiyat listesi

Köfteci Yusuf Fiyat Listesi

Çok lezzetli ürünlerin yer aldığı Köfteci Yusuf fiyat listesi.

Köfteci Yusuf Köfte fiyatları

200 gr köfte 5 adet; 12 TL
600 gr köfte 15 adet; 36 TL
1 kg köfte 26 adet 60 TL

Köfteci Yusuf Ekmek arası köfte fiyatı

200 gr ekmek arası köfte; 12 TL

Köfteci Yusuf Izgara pirzola fiyat listesi

150 gr pirzola 2 adet; 12 TL
600 gr pirzola 9 adet; 48 TL
1 kg pirzola 16 adet; 80 TL

Köfteci Yusuf Köfte sucuk karışık ızgara fiyat listesi

200 gr köfte sucuk ızgara 12 TL
600 gr köfte sucuk ızgara 36 TL
1 kg köfte sucuk ızgara 60 TL

Köfteci Yusuf Tavuk bonfile fiyat listesi

200 gr tavuk bonfile 10 TL
600 gr tavuk bonfile 30 TL
1 kg tavuk bonfile 45 TL

Köfteci Yusuf Sucuk ızgara fiyat listesi

200 gr sucuk ızgara 6 adet; 12 TL
600 gr sucuk ızgara 15 adet; 36 TL
1 kg sucuk ızgara 26 adet; 60 TL

Köfteci Yusuf Dana Biftek fiyat listesi

200 gr dana biftek ızgara 2 adet; 16 TL
600 gr dana biftek ızgara 6 adet; 48 TL
1 kg dana biftek ızgara 10 adet; 80 TL

Köfteci Yusuf Kuzu şiş fiyat listesi

200 gr kuzu şiş 4 adet; 16 TL
600 gr kuzu şiş 12 adet; 48 TL
1 kg kuzu şiş 20 adet; 80 TL

3 Ağustos 2017

Nusret Fiyat Listesi - Et Fiyatları 2017

Nusret'i tanımayan yoktur sanırım. Türkiye'den sonra Dünya'ya açılan Nusret Steakhouse'lar giderek popüleritesini arttırıyor. Nusret'in en çok konuşulan ve merak edilen şeyi ise elbette fiyatları. Bu yazımda kafalarda hep soru işaretleri oluşturan; Nusret fiyat listesi, Nusret et fiyatları konularının cevaplarını bulabilirsiniz.

nusret fiyat listesi et fiyatları

Nusret Fiyat Listesi - Nusret Et Fiyatları

Çok gevezelik etmeden hemen Nusret fiyat listesine geçelim. Bakalım Nusret'te et fiyatları neymiş?

Nusret Başlangıç Fiyatları

Dana carpaccio; 65 TL
Dana füme; 1 Kişi 40TL - 2 Kişi 60 TL - 3 Kişi 80 TL - 4 Kişi 100 TL
Füme rib eye; 80 TL
Steak tartar; 70 TL
Karides ızgara; 60 TL
Karides kokteyl; 60 TL
Nusret spesiel sushi; 30 TL

Nusret Salata Fiyatları

Roka salatası; 1 Kişi 25 TL - 2 Kişi 30 TL - 3 Kişi 40 TL - 4 Kişi 50 TL
Tulum peynir salatası; 1 Kişi 25 TL - 2 Kişi 30 TL - 3 Kişi 40 TL - 4 Kişi 50 TL
Bahçe salatası; 1 Kişi 25 TL - 2 Kişi 30 TL - 3 Kişi 40 TL - 4 Kişi 50 TL
Çoban salatası; 1 Kişi 25 TL - 2 Kişi 30 TL - 3 Kişi 40 TL - 4 Kişi 50 TL
Avokado salatası; 1 Kişi 25 TL - 2 Kişi 30 TL - 3 Kişi 40 TL - 4 Kişi 50 TL

Nusret Et Fiyatları

Dana kaburga; 2 Kişi 150 TL - 3 Kişi 225 TL - 4 Kişi 300 TL - 5 Kişi 375 TL - 6 Kişi 450 TL
Dana antrikot; 90 TL
Dana şaşlık; 90 TL

Show Haber Whatsapp İhbar Hattı

Show haber whatsapp ihbar hattı numarası üzerinden karşılaştığınız haber niteliğindeki olayların görüntülerini ve bilgilerini paylaşabilirsiniz.

Show haber whatsapp ihbar hattı numarası

Show haber whatsapp haber hattı numarasına haber paylaşabilmek için whatsapp uygulaması üzerinden; çektiğiniz fotoğraf, video, haber içeriği gibi bilgileri girerek göndermeniz yeterli. Show haber whatsapp haber hattı çalışanları tarafından incelenen haber ihbarları değerlendirilerek kanalın haber paylaşımı esnasında gösterilmektedir.

Sizde haber niteliği taşıyacak olayların Show Haber'de yayınlanmasını istiyorsanız; vereceğim haber ihbar hattı numarasına whatsapp uygulaması ile ulaşıp iletişime geçebilirsiniz.

Show Haber Whatsapp ihbar hattı numarası:  0 536 266 90 00
Tavsiye Yazı: A Haber Whatsapp Numarası

A Haber Whatsapp Numarası

A Haber whatsapp ihbar hattı numarası

Haber kanallarının neredeyse hepsi watsapp uygulaması üzerinden gelen haberleri yayınlamaya başladı. Sizde yaşadığınız haber niteliği taşıyan olayların fotoğraflarını yada videolarını çekerek haber kanallarına whatsapp üzerinden gönderebilirsiniz.

a haber whatsapp numarası

En çok izlenen haber kanalları arasında bulunan A haber'de whatsapp haber ihbar hattını devreye sokarak halk tarafından oluşturulan haberleri yayınlamaya başladı. Eğer sizde haber niteliği taşıyan bir olayla karşılaştıysanız; sizlere vereceğimiz A Haber whatsapp numarası üzerinden A Haber yayın kanalıyla iletişime geçebilirsiniz.
 • A Haber whatsapp numarası ile sadece whatsapp uygulaması üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 
 • A Haber whatsapp numarası : 0553 870 2007
Diğer haber kanallarına ait whatsapp numaralarını; "haber kanallarının whatsapp numaraları" yazımda bulabilirsiniz.
Tavsiye Yazı: Show Haber Whatsapp İhbar Hattı

1 Ağustos 2017

Ayak Kokusuna Çözüm - 10 Etkili Çözüm Önerisi

Ayak kokusu bazen utanılacak sonuçlar doğurabiliyor. Buda bizi; Ayak kokusuna çözüm, Ayak kokusuna ne iyi gelir? Ayak kokusunu ne giderir? şeklinde araştırmalara sürüklüyor. Merak etmeyin yazımda bahsedeceğim yöntemler sayesinde; hep birlikte, ayak kokusuna kesim çözüm üreteceğiz. Ayak kokusu; çoğunlukla ayaklarımızın terlemesi sonucu ortaya çıkar. Ayaklarımızda bulunan bakteriler, ter ve ölü derilerimizle beslenir ve bu esnada ortaya kötü bir koku bırakırlar. Ayak kokusunun nedeni tamamen bu bakterilerdir.

İnverter Klima Nedir?

inverter klima nedir

Klima almayı düşünüyorsanız; mutlaka inverter klimaları duymuş olmalısınız. Peki; inverter klima nedir? İnverter klimalar gerçekten de avantajlı mıdır?

İnverter Klima Nedir?

İnverter teknolojisi (DC) kompresörlerin elektromotorları ile ilgili, klima sistemlerinin en son gelişmelerinden biridir. İnverter klimalarda bir invertör, sıcaklığı sürekli olarak ayarlamak için kompresör motorunun hızını kontrol etmede kullanılır.

24 Temmuz 2017

İntro Yapma Sitesi - Programsız ve Ücretsiz

intro yapma sitesi

İntro Yapma Sitesi

Bu yazımda youtuber 'ların çok işine yarayacağını düşündüğüm ücretsiz bir intro yapma sitesinden bahsedeceğim. Yazımda anlatacağım intro yapma sitesi sayesinde; programsız ve ücretsiz bir şekilde introlarınızı istediğiniz gibi hazırlayabileceksiniz. İntro yapma sitesi Panzoid; ilk girişinizde sizi intro temalarıyla karşılıyor. Temalardan beğendiğiniz birisini seçerek işe başlıyorsunuz. Site sayesinde 2D ve 3D introlar hazırlayabilirsiniz. Aşağıda 2-3 dk içinde sadece yazıyı değiştirerek hazırladığım 10 saniyelik basit bir intro var, onu izleyelim. Sonrasında; intro yapma sitesi Panzoid ile introlar nasıl hazırlanır? anlatmaya başlayalım.

Basitçe Hazırladığım Örnek İntro

İntro Yapma

1- Öncelikle BURADAN sitemize gidiyoruz.
2- Sitede bulunan intro temalarına bir göz atın ve beğendiğiniz introyu seçin
3- Açılan tema sayfasında "Open in Clipmaker" yazısını tıklıyoruz. Açılan yeni sekme bizi intro hazırlama sayfasına götürüyor.
4- Bu sayfada sol menüde bulunan "küp şekli" introda bulunan yazıyı değiştiriyor. Burada yazan TEXT yazısını değiştirerek kanal adınızı yazabilirsiniz.

Lavabo Tıkanıklığı Açma

lavabo tıkanıklığı açma

Lavabo tıkanıklığı; evimizde çok sık karşılaştığımız, canımızı sıkan bir durumdur. Yanlış kullanım sonucu atık su borusu tıkanıklığı en çok mutfaklarda yaşanmaktadır. Bugün sizlere; lavabo neden tıkanır? Lavabo tıkanıklığı açma işlemini nasıl yapabiliriz? en basit yöntemlerle anlatacağım.

Lavabo Neden Tıkanır?

Lavabo tıkanmasının nedenlerinin başında yanlış kullanımlar gelir. Lavabo giderine dökülen yemek artıkları, çay posaları, yemek yağları gibi maddeler lavaboların çok çabuk şekilde tıkanmasına neden olur. Özellikle çay posalarına dikkat; çay posaları lavabo gider borularında kum gibi birikir ve lavabo tıkanıklığına neden olur. Banyo lavaboları ve duş giderlerinde oluşan tıkanıklıklar ise genellikle kişisel temizlik esnasında yaptığımız hatalardan oluşur. Bu tıkanıklıkların en büyük nedeni ise lavabo ve giderlerde biriken saçlardır.

Derin Dondurucu Tavsiye 2017

derin dondurucu tavsiye

Derin Dondurucu Nedir?

Derin dondurucu; et, balık, sebze, meyve ve türevleri gibi gıdaların çok uzun süre saklanabilmesi amacıyla kullanılan beyaz eşyaların genel adıdır. Günümüz buzdolaplarında bulunan dondurucu bölümünü de bu amaçla kullanabiliriz. Ancak; ailede yaşayan kişi sayısı ve dolayısıyla gıda tüketimi fazla olan ailelerde buzdolapları yeterli gelmemektedir. Kurban bayramı geldiğinde kurban etlerini buzdolaplarına pek sığdıramayız. Kesilen kurban etlerini saklamak için büyük hacimli bir soğutucuya ihtiyaç duyulmaktadır. Derin dondurucu ihtiyacı tamda burada başlar. Bugün sizlere derin dondurucu tavsiyesi adı altında; Türkiye'de en çok satılan, en iyi ve en çok kullanılan derin donduruculardan hazırladığım; en iyi 5 derin dondurucuyu anlatıyorum.

Derin Dondurucu Tavsiyesi - En Çok Satılan 5 Derin Dondurucu

Yatay derin dondurucular çoğunlukla işletmelerde kullanıldığı ve yer bakımından çok fazla alan kapladıkları için; dikey derin donduruculardan seçtiğim ürünleri anlatmaya karar verdim. Dikey derin dondurucular bir buzdolabından daha az yer kaplamaktadırlar. Şimdi gelin; Derin dondurucu tavsiyelerimize bir göz atalım.

5 Numara - Arçelik 2052 DY A+ 219 Lt 5 Çekmeceli Dikey Derin Dondurucu

Arçelik 2052 DY A+ 219 Lt 5 Çekmeceli Dikey Derin Dondurucu

210 LT brüt, 170 LT net iç hacme sahip olan Arçelik 2052 DY A+ derin dondurucu; derin dondurucu tavsiye listemize 5. sıradan giriyor. Unutmadan söyleyelim; derin dondurucu yada buzdolabı alırken brüt değil, net iç hacme bakarak karar verin. Bizim kullanabileceğimiz alan net iç hacim bunu unutmayalım.

22 Temmuz 2017

Mermer Nasıl Temizlenir?

mermer nasıl temizlenir

Mermer ev dekorasyonlarında; mutfak tezgahlarında, zemin döşemelerine bir çok alanda kullanılan doğal bir taştır. Mermer yapısı gereği bakım gerektiren bir dekorasyon malzemesidir. Mermer temizliği dikkat ve özen isteyen bir işlemdir. Mermer temizliği yanlış yapıldığında geri dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden mermer temizliğinde; normalde her zaman kullandığımız temizleyicilerin bir çoğu kullanılmamaktadır. Bugün sizlere; Mermer nasıl temizlenir? konusunu anlatıyorum.

Mermer Nasıl Temizlenir?

Öncelikle söylemem gerekir; mermer temizliği zor bir iştir. Bunu kolay hale getirebilmek için düzenli olarak mutfak tezgahları ve zeminde kullanılan mermerler temizlenmelidir. Mermer temizliğinde kesinlikle; kireç çözücü kullanmayın.

20 Temmuz 2017

Hamam Böceğinden Nasıl Kurtulurum?

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtuluruz? Hamam Böcekleri Nasıl Yok Edilir?

Benim en nefret ettiğim böceklerin başında gelir hamam böceği. Çok hızlı hareket ederler ve ortama bakteri yayarlar. Eğer; Hamam böceğinden nasıl kurtulurum? Hamam böceği nasıl yok edilir? şeklinde araştırmalar yapmaya başladıysanız; sizinde hamam böcekleriyle başınız dertte demektir. Merak etmeyin hepsinden kurtulabilirsiniz. Öncelikle hamam böceklerinin evimizde olmalarının nedenlerine bir bakalım. Eğer bu nedenleri ortadan kaldırabilirsek işimiz oldukça kolaylaşır. Sonrasında yazının; hamam böceği nasıl yok edilir? hamam böceğinden nasıl kurtulurum? aşamasına geçelim.

hamam böceğinden nasıl kurtulurum

Hamam böcekleri neden bizim evimizde?

Öncelikle bu sorunun cevabını bulmamız gerekir. Çünkü; biz hamam böceklerinin evimizde olmalarının nedenlerini ortadan kaldırmadığımız müddetçe, onlarla asla mücadele edemeyiz. Hamam böceği ile mücadelede ilk adım; onların yaşamalarına elverişli olan ortamı ortadan kaldırmak olmalıdır. Hamam böceklerinin yaşamak için seçtikleri yerler genelde; hijyeni az ortamlardır. Bu sebeple evimizin temizliğine dikkat etmeliyiz. Yoğun temizleyiciler ile temizlik yapmalıyız. Mutfak tezgahı hamam böceklerinin en çok sevdiği mekanlardan biridir. Çünkü burada; yiyecek kalıntıları, kirli bulaşıklar, hatta bazılarımızın tezgahlarında küçük çöp kovaları mevcut. Bunlar hamam böcekleri için bulunmaz nimetler. Öncelikle tezgahımızı hergün mutlaka çamaşır suyu ve benzer temizleyicilerle temizleyelim. Bulaşıklarımızı tezgah üzerinde bırakmayalım. Eğer tezgahımızın üzerinde yada tezgah altı dolabımızın içinde çöp kovası bulunuyorsa bu çöp kovasını balkon gibi yerlere alalım ve her gün akşam olmadan önce çöpü mutlaka dışarı atalım.

Evimizde bulunan kırık fayans araları, temizlemek için ulaşamadığımız noktalar, duvarlarda ve kapı aralarında bulunan küçük çatlaklar ve aralıklar hamam böceklerinin yuvalanıp koloni kurması için oldukça elverişli yerlerdir. Bu alanların olması hamam böceklerinin evinizde yaşama oranını arttırır.

Hamam böceklerinin evimizde olmalarının bir diğer nedeni de temiz olmayan komşulardır. Siz istediğiniz kadar temiz olun; komşunuz temiz değilse ve evinde hamam böceği kolonileri yaşıyorsa sizinde başınız bu yüzden dertte demektir. Bunun önüne geçmek için mutlaka komşularınızla konuşun ve yaşadığınız sıkıntıyı anlatın. Onların aynı sıkıntıyı yaşayıp yaşamadıklarını öğrenin. Yaşadığınız apartmanda birden fazla evde hamam böceği varsa; bir toplantı yaparak komple binayı ilaçlatmayı düşünebilirsiniz. Hatta bu yazıyı onlara okuyun, bilinçlensinler. Onların yüzünden bu derdi çekmek zorunda değilsiniz.

Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir?

Hamam böceklerinin evlerimizde bulunmasının en önemli nedenlerini öğrendiğimize göre hamam böceği nasıl yok edilir? aşamasına geldik demektir. Hamam böceklerinden nasıl kurtulurum? sorunuzun cevabı biraz sonra okuyacağınız 3 adımda yazıyor.

1- Hamam böceklerinin yuva yapabileceği yerleri ortadan kaldırın

Hamam böceği ile mücadelede yapmamız gereken şeylerden ilk sırada olan şey; hamam böceklerinin yuva yapabileceği ortamları yok etmektir. Duvarlarda bulunan çatlaklar ve kırık fayans araları doldurulmalı, ev tabanı eğer ahşapsa ve aralıklar varsa bunlar tıkanmalı, evlerde bulunan karton kutular, gazeteler evden uzaklaştırılmalıdır. Hamam böceklerinin nerelere yuva yaptığını anlamak için yapışkan bantları kullanabilirsiniz. Olmasından şüphelendiğiniz noktalara bu bantlarla kapan kurun ve ne kadar hamam böceği yakalanmış izleyin. Hamam böcekleri üzerlerinde bulunan kılıflarını değiştirdiklerinde ortaya kılıflarını bırakırlar. Bunları gözlemleyin ve bunları gördüğünüz noktaların yakınlarında nerelere yuva yapabileceklerini anlamaya çalışın ve ortamı onlar için uygunsuz bir hale getirin.

2- Temizliğinize özen gösterin

Kimse darılmasın. Ben pis miyim? falan demesin. Darılmaca gücenmece yok. Hamam böceklerinden kurtulmayı istiyorsanız; temizliğinize eskisinden daha fazla dikkat etmeniz gerekmekte. Temizlikten kasıt; sadece ortam temizliği, silmek süpürmek değil. Bunların yanında hamam böceklerinin yiyecek ve içeceklerini de ortadan kaldırmanızdır. Evinizde çöp kovası falan bulundurmayın. Bulunduruyorsanız da kapağı tamammem kapatılabilen cinsten olsun. Akşamları da kesinlikle bu çöpleri dışarı çıkartın yani atın. Hamam böceklerinin yuva yapabileceği ortamları ortadan kaldırdık, temizliğimizi yaptık, ortada yiyecek, içecek, bulaşık, çöpte bırakmıyoruz. Artık hamam böcekleri için öldürücü ve tamamen yok edici darbeyi vurmamızın zamanı geldi.

3- Hamam böceği ilaçlaması

Hamam böceği ilacını uygularken; böceklerin olmasından şüphelendiğiniz en küçük alanlara kadar ilaçlamanız gerekiyor. İlaçlama sonrası kalacak yavrular tekrar koloni oluşumunu başlatır ve aynı süreçlerden tekrar geçmek zorunda kalırsınız.

Uyku Nasıl Gelir?

Bir önceki yazımda uyumak istemeyenler için "uyku nasıl açılır?" hakkında bilgiler vermiştim. Bu yazımda ise uyumak isteyipte bir türlü uyuyamayanlar için; uyku nasıl gelir? uykuya dalabilmek için hangi yöntemleri denemeliyiz. Kısaca açıklamaya çalışacağım.

Uyku Nedir?

Uyku nasıl gelir? öğrenebilmek için öncelikle uyku nedir? bunu iyi bilmemiz gerekir. Uyku dış ortamdaki uyarıcı etkilere karşı uyarılma eşiğimizin yükseldiği andır. Yani Dünya'dan biraz uzaklaşıyoruz açıkçası. Her canlının günlük işlerini yerine getirebilecek güce sahip olabilmesi için uyumaya ihtiyacı vardır. Uyku halinde vücudumuzda organlarımız dinlenmeye geçer, vücut kendini yenilemeye başlar.

Uykunun Evreleri

Uykunun non-rem ve rem uykusu olmak üzere iki evresi vardır. Ayrıca non-rem uykusu kendi içinde dört evreye ayrılır. 

Non-rem uykusu ve evreleri

Evre-1; uyku bastırmıştır. Uykuya dalan kişi kolay uyarılır ve uyandığında genellikle uyumadığını söyler.

Uyku Nasıl Açılır?

Uyku nasıl açılır? sanırım bu soruyu en çok sınavlara hazırlanan üniversite öğrencileri soruyor. Ben aslında uykum geldiğinde uyumaktan yana olan biriyim. Ama bazı durumlarda uyumamak gerekiyor. Bunu en çok yaşayanlar az öncede bahsettiğim gibi üniversite öğrencileri. Sınav zamanlarında çok geç saatlere kadar ders çalışmak zorunda kalan öğrenciler; uyku nasıl açılır? konusunda epey uzmanlaşmış. Neyse lafı daha fazla uzatmadan konumuza dönelim.

uyku nasıl açılır

Uyku nasıl açılır? Uyku açmak için yöntemler

Öncelikle şunu belirtmeliyim; uyku insan vücudunun sağlıklı olabilmesi için çok büyük bir etken. Bu sebeple düzenli bir uykuya mutlaka dikkat etmelisiniz.

19 Temmuz 2017

Vegan nedir? Vegan beslenme ne demek?

vegan nedir

Vegan Nedir?

Vegan nedir? bu soru geçenlerde izlediğim bir programda insanların vegan olduklarını söylemeleriyle kafamda canlandı. Vejetaryen' leri daha önce duymuştum ama bu veganda nerden çıktı?
Bu arada; daha önce "vejeteryan" diye bildiğim kelimenin doğru kullanımının Türk Dil Kurumu'nda "vejetaryen" olduğunu da bu sayede öğrendim.
Neyse konumuza dönelim. Yapmış olduğum araştırma bana gösterdi ki veganlık, vejetaryenliğin bir üst mertebesiymiş. Vegan kişiler hayvanlardan elde edilmiş her türlü gıda, elbise ve bunlara benzer şeyleri kullanmayı reddediyorlar ve kullanmıyorlar.

Arı Sokması Tedavisi - İlk Yardım

Arı sokması genellikle yaz aylarında başımıza gelen talihsiz olaylardan biridir. Arı sokmasının acısını bilen bilir. Çok can yakıcıdır. Söylemem gerekir ki; eğer alerjiniz yoksa arı sokmaları zararsızdır. Bu yazımda; Arı sokması tedavisi nasıl yapılmalı? Arı sokmasına ne iyi gelir? yani kısaca arı sokmasında ilk yardım konularına değineceğim. NOT: Burada verilen arı sokması tedavisi hakkındaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Arı sokmaları alerjiniz olması durumunda, alerjik reaksiyon sonucu ölümcül olabilirler. Bu sebeple mutlaka işin uzmanı bir doktora görünmelisiniz. 

Karıncalardan Nasıl Kurtulunur?

Bu makaleyi okuduğunuza göre evinizde davetsiz misafirler var demektir. Karıncalar insanlar için zararsız olsalarda; ekmeğin içinde, çekmecelerde, mutfakta, banyoda kısacası evin her yerinde gördüğümüzde bizim canımızı ister istemez sıkabilirler. Bu yazımda sizlere; karıncalardan nasıl kurtulunur? bilinen tüm yöntemleri anlatacağım.

18 Temmuz 2017

Zift Lekesi Arabadan Nasıl Çıkar?

zift lekesi arabadan nasıl çıkar

Geçen gün sıcaktan eriyen yoldaki zift arabamın her yerine bulaştı. Zift lekesi de öyle yıkamayla falan çıkmıyor bilginiz olsun. Sonrasında başladım zift lekesi arabadan nasıl çıkar? diye araştırmaya. Araştırdıkça şaşırdım. Arabadan zift lekesini çıkartmak için öyle yöntemler keşfetmişler ki :) Bende arabasına zift bulaşanlara yardımcı olması açısından bu yazıyı yazmaya karar verdim. Şimdi zift lekesi nasıl çıkar? hemen öğrendiklerimi ve uyguladıklarımı size anlatayım.

Arabadan zift lekesi nasıl çıkar?

Arabanız zift lekesi olmuşsa eğer; bol köpükle yıkarım çıkar diye düşünmeyin. Çıkmıyor! Arabadan zift lekesini çıkarabilmek için; zifti çözecek malzemeler lazım. Nedir bunlar gelin hep birlikte bakalım.

Mazot, gaz yağı gibi maddelerle zift temizleme

Bu arabadan zift lekesini çıkarmak için çok sık kullanılan bir yöntem. Yumuşak bir beze yada üstüpüye bir miktar mazot veya gaz yağını dökelim ve çok bastırmadan arabanın ziftli bölgelerine sürelim. Ziftin yumuşadığını göreceksiniz.

Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır? Havale Saatleri ve Ücretleri

Bundan önceki yazımda sizlere Eft nedir? kısaca anlatmıştım. Bugün ise sizlere Eft ile sık sık karıştırdığımız bir bankacılık işlemi olan; Havale nedir? Havale nasıl yapılır? Havale saatleri ve ücretlerini basit bir dille anlatacağım.

havale nedir

Havale Nedir?

Havale nedir? kısaca açıklayacak olursak; aynı bankada bulunan hesaplar arası para transferi diyebiliriz. Bunu şimdi de küçük bir örnekle açıklayalım.

17 Temmuz 2017

Eft Nedir? Eft Nasıl Yapılır? Eft Saatleri ve Ücretleri

Bugün sizlere; bankacılık işlemleri arasında en sık kullandığımız terimlerin başında gelen Eft ile ilgili, Eft nedir? Eft nasıl yapılır? Eft saatleri kaçla kaç arası? Eft ücretleri ne kadar? basit bir dille açıklayacağım.

Ben banka hesabımdan her para gönderme işlemimde; "Eft mi? yapacağım, Havale mi?" ikileminde kalıyorum. Bu durum eminim sizin de başınıza gelmiştir. Bende bu yüzden Eft nedir?, Havale nedir? yazmak istedim. Bu makalemde Eft nedir? ve eft ile ilgili bilmemiz gerekenler bölümü bulunmakta. Havale ile ilgili makalemi "Havale Nedir? Havale Nasıl Yapılır?" isimli makalemde okuyabilirsiniz. Makale içeriği ile ilgili bu kısa açıklamadan sonra hemen Eft nedir? anlatmaya başlayalım.
eft nedir

Eft Nedir?

Öncelikle; Eft nedir? Eft ne demek? bunları kısaca açıklayalım. Eft'nin açılımı "Elektronik Fon Transferi" dir. Eft'yi en basite şekilde; bankalar arası para transferi şeklinde açıklayabiliriz. Yani; biz eğer A bankasından B bankasına para gönderme işlemi yapacaksak Eft'yi kullanmak zorundayız.
Örnek: Hasan Bey Ziraat Bankası hesabından, Murat Bey'in İş bankası hesabına para göndermek istiyorsa Ziraat Bankası para gönderme işlemleri menüsünden Eft işlemini seçerek bunu gerçekleştirebilecektir.
Para gönderme işlemlerinde bende dahil birçok kişinin kafasını kurcalayan soru vardı ya? "Eft mi yapacağım, yoksa havale mi?" Sanırım bu soruyu kafamızdan silmiş olduk. Unutmayın para göndereceğimiz hesap farklı bir bankaya ait ise Eft yapıyoruz.

Eft Nasıl Yapılır?

Eft işlemi yazımın; Eft nedir? kısmında da az önce anlattığım gibi farklı bankalar arası para gönderme işlemidir.

14 Temmuz 2017

En İyi Elektrik Süpürgesi - Elektrik Süpürgesi Tavsiyesi 2017

en iyi elektrik süpürgesi

Evlerimizde en çok kullandığımız elektrikli ev aletleri içinde sanırım ilk sırayı elektrik süpürgeleri alıyor. Elektrik süpürgesi seçimi yaparken; filtre sistemi, emiş gücü, motor gücü, ergonomisi, cihazın sesi, kullanım kolaylığı, elektrik süpürgesinin fiyatı ve satış sonrası firma desteği, v.b. gibi birçok şeyi göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Hepimiz bir ürün alırken en iyisi olsun isteriz. Bu sebeple, bu yazımda elektrik süpürgesi almak isteyenler için; en iyi elektrik süpürgesi sıralaması yapmak istedim.
Not: Yazımda sıralamaya giren ürünlerden birisi de bizim evde kullanmış olduğumuz elektrik süpürgesi. Fiyat performans bakımından kesinlikle bu listeye girmeyi hak eden bir makine. Sıralamaya sokmasam haksızlık etmiş olurdum.
En iyi elektrik süpürgesi sıralaması yaparken; kullanıcı yorumları olumlu, performansı en iyi ve her keseye göre olan ürünleri seçtim.

En iyi elektrik süpürgesi sıralaması

5 Numara - Rowenta RO6954 X-Trem Power Cyclonic 750W Toz Torbasız

Rowenta RO6954 X-Trem Power Cyclonic 750W Toz Torbasız

En iyi elektrik süpürgesi sıralamamıza 5. sıradan giren süpürgemiz Rowenta RO6954 X-Trem Power Cyclonic 750W Toz Torbasız süpürge. Rowenta elektrik süpürgesi 750 watt gücünde. Firma daha önce üretmiş olduğu 2100 watt lık elektrik süpürgeleri ile aynı performansın bu makine ile elde edilebildiğini söylüyor. Buda aynı performansa ortalama yüzde 50 daha az elektrik kullanarak sahip olabileceğimiz anlamında. Rowenta'nın bu modelinde 2,75 LT lik bir toz haznesi bulunuyor. 

Filtreleme sistemine gelecek olursak; Rowenta RO6954 X-Trem Power Cyclonic 750W Toz Torbasız süpürge gelişmiş siklon filtre, hepa filtre ve yıkanabilir filtreden oluşuyor. Hepa filtre elektrikli süpürgelerde oldukça önemli bir özellik. Hepa filtreler hakkında bilgi sahibi olmak için; "Hepa filtre nedir?" yazımı okuyabilirsiniz. Yazıyı okuduğunuzda sizde bana hak vereceksiniz. Süpürgenin ses düzeyi 75 dBA. Fiyatı 669TL

4 Numara - Arnica Tesla Premium Rose Toz Torbasız Elektrikli Süpürge

Arnica Tesla Premium Rose Toz Torbasız Elektrikli Süpürge

Arnica Tesla Premium Rose Toz Torbasız Elektrikli Süpürge en iyi elektrik süpürgesi sıralamamızın 4. sırasında. Ürün 750 watt gücünde, 3 LT lik bir toz haznesine sahip. Süpürge 70 dBA ses seviyesinde çalışıyor. Yıkanabilir Hepa 13 filtreye sahip ki; bu filtre gerçekten çok iyi bir filtre. Bu elektrik süpürgesinin emiş gücünü ayarlayabiliyorsunuz. Bu sayede her zemine ayak uydurabiliyor. Arnica Tesla Premium elektrik süpürgesinin ayrıca bir uzaktan kumandası mevcut. Arnica Tesla Premium Rose Toz Torbasız Elektrikli Süpürgenin fiyatı 559TL

3 Numara - Siemens Vsx4xtrm2 Toz Torbasız Hepa Filtreli Süpürge

Siemens Vsx4xtrm2 Toz Torbasız Hepa Filtreli Süpürge

Yazının başlarında belirttiğim gibi en iyi elektrik süpürgesi sıralamasında mutlaka olması gereken süpürge; Siemens Vsx4xtrm2 Toz Torbasız Hepa Filtreli Süpürge. Bu elektrik süpürgesini biz evde kullanıyoruz ve harika sonuçlar alıyoruz. Süpürgenin gücü 0 ile 1000 watt arası ayarlanabiliyor. Üstte bulunan ayar düğmesi ile emiş gücünü isteğimize göre ayarlayabiliyoruz. Bu makine bu ayarı motor gücünü düşürüp yükselterek yapıyor. Buda elektrik tasarrufu bakımından harika bir olay. Toz haznesi 1,9 LT, ses seviyesi 75 dBA ve hepa filtre sistemine sahip. Siemens elektrik süpürgesinin fiyatı 625TL

2 Numara - Philips Marathon Ultimate FC9924/07 A Sınıfı Toz Torbasız Elektrikli Süpürge

Philips Marathon Ultimate FC9924/07

Bu elektrik süpürgesini sanırım duymayanınız yoktur. Philips Marathon Ultimate en iyi elektrik süpürgesi listesine 2. sıradan girdi. Anlatıma geçmeden önce hemen söyliyeyim; bu elektrik süpürgesinin kronik bir problemi var. Bu kronik problem süpürgenin tutma kısmında bulunan ayar yerinin kırılması. Arkadaşımda aynı sorunu yaşadı. Firma; kırılan kısmın sarf malzeme grubuna girdiği ve 60 TL karşılığında değiştirilebileceklerini söyledi. Şikayet var sitesini incelerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Eğer bu ürünü alacaksanız bu dezavantajı mutlaka göz önünde bulundurun.

En İyi Düdüklü Tencere - En Çok Satılan 5 Düdüklü Tencere 2017

en iyi düdüklü tencere

Mutfakta bazı hanımların korktuğu için kullanmadığı düdüklü tencere dosyasını açıyorum :) Bugün en iyi düdüklü tencere hangisi? Türkiye'de en çok satılan 5 düdüklü tencere markası ve modeli nedir? Basit bir dille anlatacağım. Ama öncesinde Düdüklü tencerenin avantajlarını ve nasıl kullanmamız gerektiği hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Devamında en iyi düdüklü tencere sıralamasını okuyabilirsiniz.

Düdüklü tencere kullanmanın avantajları

 • Düdüklü tencere kullanımı yemek yapma süresini oldukça kısaltır 
 • Yemeklerde kullanılan gıdaların besin değerini korumasını sağlar
 • Düdüklü tencere ile yemek pişirirken evimiz daha az kokar
 • Daha az enerji tüketerek yemeklerimizi pişirebiliriz
 • Son olarakta bana kalırsa düdüklüde pişen yemekler daha lezzetli oluyor

Düdüklü tencere nasıl kullanılır? Nelere dikkat etmek gerekir?

 • Düdüklü tencereyi kesinlikle tamamen doldurmayın. Bu içine konulan malzemelerin hava tahliyesini tıkamasına yol açabilir ve çok tehlikelidir.
 • Düdüklü tenceremizi doldurduk, kapağını kapattık ve ateşin üzerine koyduk. Şimdi düdüğü dik konuma getiriyoruz. (Eski modeller için geçerli bir işlem)
 • Düdükten ses çıkmaya başladığında yani basıncı dışarı atan deliğin tıkalı olmadığını anladığımızda 1 dakika daha bekleyip düdüğü yatay konuma indiriyoruz.
 • Yemeğimiz piştiğinde ocağın altını kapatıyoruz ama düdüklü tencereyi ocaktan almıyoruz yada kapağını açmıyoruz. İçeride oldukça yüksek bir basınç hala devam ediyor.
 • Düdüğü dikkatli bir şekilde elimizi yakmadan dik konuma getirelim. Düdüklü tenceremizin buharını tamamen boşaltalım.
 • Buharın tamamen boşaldığına emin olduktan sonra kapağı açalım. Kapağı açmadan önce mutlaka buharın bittiğine emin olalım. Burası en tehlikeli kısım. Sakın dalgınlıkla düdüklü tencerenin kapağını hemen açmayın.
 • Ayrıca düdüklü tencerenin düdüğünün temizliğine ve tıkalı olmamasına dikkat etmeliyiz.

En iyi düdüklü tencere sıralaması

5 Numara - Tefal Secure 5 Neo V2 Düdüklü Tencere

Tefal Secure 5 Neo V2 Düdüklü Tencere

En iyi düdüklü tencere sıralamamızda 5 numarada Tefal Secure 5 Neo V2 Düdüklü Tencere var. Tefalin bu modelinde 2 farklı pişirme programı bulunmakta. Tefal düdüklü tenceresi için 10 yıl paslanmazlık garantisi veriyor. Ayrıca düdüklü tencerede basınç göstergesi, tek elle açma kapama ve 5 güvenlik sistemi özellikleri bulunmakta. Kullanıcı yorumlarına gelecek olursak geneli olumlu yönde. Çok para vermeden düdüklü tencere ihtiyacını gidermek isteyenler için alınabilecek bir model. Tefal düdüklü tencere 4 LT lik model Fiyatı 249TL

4 Numara - Fissler Vitaquick Satin Black Düdüklü Tencere

Fissler Vitaquick Satin Black Düdüklü Tencere

Düdüklü tencere arayışınız için araştırma yapıyorsanız Fissler düdüklü tencere modellerini mutlaka görmüşsünüzdür. Fissler bir Alman markası ve bu alanda gerçekten iddalı ürünler üretiyor. En iyi düdüklü tencere sıralamamızın 4 numarasında Fissler marka Vitaquick Satin Black Düdüklü Tencere bulunuyor.

13 Temmuz 2017

Domain Nedir?

domain nedir

Domain internette yer alabilmek için sahip olmamız gereken bir adrestir. İnternette bulunan her site birbirinden farklı bir ip adresi üzerinde bulunmaktadır. ip adresleri 96.249.77.157 şeklinde rakamlardan oluşur. Bu rakamları akılda tutmanın zor olması sebebiyle; her ip adresine özel kolayca hatırlanabilir karakterlerden oluşan domain yani alan adı oluşturulmuştur.

Basit bir dille domain nedir? anlatmak gerekirse; Domain aynı ev adreslerinde olduğu gibi web sitenizin adresidir. IP adresi ise bu evin Dünya üzerindeki koordinatlarıdır. Dünya üzerindeki koordinatları (IP adreslerini) akılda tutmanın zorluğunu aşmak için adresleri yani domainleri kullanırız.

En İyi Türk Kahvesi Makinesi - En Çok Satılan 5 Türk Kahve Makinesi 2017

en iyi türk kahvesi makinesi

Türkiye'nin geleneksel içecekleri denildiğinde ilk aklımıza gelen içecek Türk kahvesi oluyor. Şöyle bol köpüklü okkalı bir Türk kahvesine sanırım hayır diyemeyiz. Elektronik eşya üreticilerinin de bu durumu görmeleri Türk kahvesi makinesi üretimlerine başlamalarını tetikledi. İlk başlarda bir kaç marka Türk kahvesi makinesi üretirken günümüzde bir çok firma farklı modellerde kahve makineleri tasarlamaya başladı.