7 Kasım 2017

Hem Kombi Hem Klima Nedir? Nasıl Kullanılır? Avantajlı mı?

hem kombi hem klima

Ben de dahil bir çoğumuz düşünmüşüzdür şu evdeki kombi kışın ısıttığı gibi yazın da evi soğutsa diye. Geçen gün Toshiba markasına ait bir reklam dikkatimi çekti. Slogan hem kombi hem klima şeklindeydi eminim gözünüze takılmıştır. Benim takıldı ;) Başladım araştırmaya... Bu Toshiba Estia hem kombi hem klima nedir? nasıl kullanılır? kaç liradır? avantajlı mı? kafamda deli sorular yani... Neyse öğrendiklerimi, araştırdıklarımı size anlatmak istedim. Sizde boşuna bir dünya araştırma yapmayın diye.

Hem kombi hem klima nedir?

Bu başlıkla başlayalım. Hem kombi hem klima şeklinde duyduğunuzda aklımıza; evimize bir adet kombi cihazı takacağız kışın ısıtacak yazın soğutacak tarzında geliyor değil mi? Ama iş öyle değil maalesef. Bu sistemde normal klimalarda kullandığımız gibi yine bir dış ünite mevcut. Sıcak su için de sıcak su tankı (boyler) var. Ayrıca yine kombiye benzer bir Hidro ünite var. EEE ben ne anladım bu işten... Normal evimizde kullandığımız kombi sisteminden tek farkı benim gözlemlediğim doğalgaz yerine elektrikle çalışması ve fancoil denilen evimizdeki ısıtıcı radyatörlere benzeyen bir aletin hem soğutma hem ısıtma yapabilmesi. Yani bizim şu hayalini kurduğumuz hem kombi hem klima değil yani :)

Yerden ısıtma ve Fancoil

Hem kombi hem klima sloganıyla satılan bu ürün ile evimizi yerden ısıtma yapmamız mümkün ama fancoil denilen iç üniteyi taktırırsanız hem ısıtmayı hemde soğutmayı fancoil ile gerçekleştirebiliyorsunuz.

Farklı bölgeler için farklı sıcaklık değerleri

Hem kombi hem klima ile işyeri veya konutunuzdaki birbirinden bağımsız bölümleri (odaları) farklı ısı derecelerinde tutmanız mümkün.

3 Kasım 2017

Adet Sancısına Ne iyi Gelir?

adet sancısına ne iyi gelir

Adet (Regl) Nedir?

Adet rahim içinde oluşan dokuların kan yoluyla dışarı atılmasıdır. Bu dokular vücudun ihtiyaç duymadığı dokulardır ve her ay düzenli olarak rahim bu dokuları üretir. Bu olaya regl de denmektedir. Adet; genel olarak 27-30 gün arasında gelen 5-7 gün arasında süren kanamalardır.

Neden Adet Oluruz?

Rahim astarı her ay kendini döllenmiş yumurtaya hazırlamak için kalınlaşır. Gebelik söz konusu olmadığı durumlarda ise; rahim oluşturduğu astarı parçalayıp dışarı atar. Böylelikle adet kanaması gerçekleşir. Menopoz dönemine kadar her ay durum bu şekilde gerçekleşir. Regl sayesinde rahim içinde ihtiyacımız olmayan dokular dışarı atılarak rahim temizlenir.

İlk kez adet olduğunuzda sakın korkmayın. Bu her kadının biyolojisinde vardır ve vücudunuzun sağlıklı işleyişinin bir göstergesidir. Kendinizi değerli hissedin. Çünkü; adet kadınlığın fiziksel bir göstergesidir.
NOT: Eğer adetiniz gecikiyorsa, normalinden daha az veya daha uzun sürüyorsa mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Adet Ağrısı (Dismenore)

Eyvah! adetim yaklaşıyor. Adet sancılarım yine başlayacak diye eminim bir çoğumuz telaşlanmaktayız. Hatta adet olmadan 1 hafta öncesinde korkulu rüyamız olan adet ağrısı sorunuyla yüzleşmeye başlıyoruz. Göğüs ağrıları, şişkinlik, mide bulantısı, kasık, bacak ve bel ağrıları gibi sıkıntıları bir çoğumuz yaşıyoruz. Adet olayını sevmekten ziyade bir çoğumuz bu yüzden korkuyoruz.
Adet ağrısı çekiyorsanız buna birde iyi yönünden bakın. Adet (regl) olmamız vücudunuzda yumurtlamanın normal olduğunu gösterir.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet döneminde kanın dışarıya atılabilmesi için rahimde düzenli kasılmalar meydana gelmektedir. Bu kasılmaların oluşabilmesi için rahim prostoglandin denen maddeyi üretir. Prostoglandin rahim kasılmalarına yol açarken, rahimde oluşan bu kasılmalardan dolayı da rahme giden oksijen ve kan akışı azalır. Bu sebeple ağrı hissedilir. Rahimde oluşan kasılmalar adet döneminde her kadında olmaktadır. Bazı kadınlarda bu kasılmalar az hissedilirken, bazılarında ise şiddetli adet sancılarına dönüşmektedir. Adet sancısındaki kişiden kişiye değişen bu farklılıklar kişinin; ağrı eşiği, psikolojik durumu gibi bir çok farklı etkenden kaynaklanmaktadır.

Yazımın burasına kadar adet nedir?, neden adet oluruz?adet sancısı nedir?adet sancısı neden olur? gibi genel bilgileri öğrendiğimize göre şimdi gelelim asıl konuya. Adet sancısına ne iyi gelir?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısına ne iyi gelir? Adet sancısından kurtulmak için neleri yapmalı?, neleri yapmamalıyız? gelin hep birlikte bir göz atalım.

Vücudunuzu sıcak tutmaya çalışın

Adet ağrısı için evde yapılabileceklerin en başında vücudumuzu sıcak tutmak gelir. Adet olacağımızı hissediğimiz an; ayak, bel ve karın bölgemizi sıcak tutalım. Hatta bunun için sıcak su torbasından yardım alabilirsiniz. Sıcak su torbasını kullanırken dikkat etmemiz gereken şey; sıcak su torbasını kesinlikle karın bölgesinde bel bölgesinde uzun süre tutmamalıyız. Vücudumuzun ağrıyan bölgelerinde kısa sürelerde gezdirmeliyiz. Sıcak su torbasını ayak tabanlarına koymanız sizi rahatlatacaktır. Ayrıca ılık bir duş almanız damarların genişlemesini sağlayıp sizi rahatacak adet sancınız biraz da olsa azalacaktır.

Egzersizler yapın

Her zaman size adet olduğunuzda yatmanızı söylerler ama aslında tam tersini yapmalıyız. Yürüyüş yapmanız kan dolaşımını artıracak ve bu size daha iyi gelecektir. Adet sancısına iyi gelen egzersizleri gün boyu kendinizi yormadan yapabilirsiniz.

Sigara, alkol ve kahveden uzak durun

Sigara, alkol, kahve ve bu tür içeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Bu içecekler damarlarda daraltma etkisi yapacağından dolayı adet ağrınızı arttıracaktır.

Adet döneminde yediklerimize dikkat etmeliyiz

Adet döneminde vücudumuzda bir miktar kan kaybı olduğu için bu dönemde demir etkisi olan yiyecekler tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır. Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve bol bol yeşillik tüketmelisiniz.

Adet ağrısından kurtulmak için kafanızı dağıtın

En önemlisi de kendimizi ağrıya hapsetmememiz. Bunun yerine farklı şeylere yönelmemiz ağrıyı unutmamıza sebep olacaktır. (Kitap okuma, müzik dinleme veya sevdiğiniz başka bir uğraşla meşkale olabilirsiniz)

Adet ağrısı için çikolata ile kendinizi şımartın

Sizi rahatlatacak olan ve kendinizi şımartmanız için biraz çikolata yiyebilirsiniz. Çikolata hem karın ağrınızı geçirecek hemde biraz olsun gerginliği ve siniri üzerinizden atmanıza yardımcı olacaktır.

Kan sulandırıcılar

Bu dönemde doktorunuza danışmak koşuluyla!; aspirine karşı bir alerjiniz!, şeker hastalığınız! ve bunlara benzer kan problemleriniz yoksa!; her adet döneminde bir kereliğe mahsus aspirin içebilirsiniz kanı incelttiği için adetinizin sökmesine yardımcı olacaktır. Ama unutmayın mutlaka bu konuyu doktorunuza danışın!

Adet sancısına hangi ilaç iyi gelir?

Adet sancısı yaşayanların bir çoğu; adet sancısını ne keser?adet sancısına hangi ilaç iyi gelir? şeklinde araştırma yapmaktadır. Benim size tavsiyem bir üst maddede belirttiğim gibi; uzman bir doktora danışmadan kesinlikle hiç bir ilacı kullanmamanız yönünde. Bu sebeple; adet sancısına iyi gelen ilaç isimleri ile ilgili herhangi bir bilgi vermeyi burada doğru bulmuyorum. Dediğim gibi, sağdan soldan duyduğunuz ilaçların sizin üzerinizde ne gibi bir etkisi olacağını bilmeden sakın ama sakın kullanmayın. Kas gevşetici, ağrı kesici özelliği olan, adet sancılarına uygun, doktorun yazmış olduğu! ilaçlardan içebilirsin. Bu dönemde her ağrı kesici kullanılmamalıdır. Doktorunuzun size önerdiği ilaçların dışındaki ağrı kesicilerden kaçınmanız gerekmektedir.

Adet ağrısına iyi gelen bitkiler kullanın

Adet sancısından kurtulmak için bitki çayları tüketebilirsiniz. Bazı bitki çayları damarların genişlemesine, adetinizin sökmesine ve adet sancınızın geçmesine yardımcı olacaktır.

Papatya çayı günde 1-2 bardak tüketebilirsiniz içine biraz biberiye ekleyebilirsiniz. Bunun haricinde civan perçemi, at kuyruğu otu ve şakayık çiçeklerini ayrı ayrı kaynatıp ballara tatlandırıp içebilirsiniz.

Cam Filmi Nasıl Sökülür?

cam filmi nasıl sökülür

Bugün gündemimiz cam filmi olsun. Bir çoğumuzun canını sıkan cam filmi yasağından sonra, herkesin elinde bir bıçak cam filmini sökmeye çalışırken görüyorum. Bazılarımızda oto aksesuarcılarına cam filmi söktürmeye gidiyor.

31 Ekim 2017

Doku Nedir?

doku nedir

Doku

Canlıları oluşturan en küçük yapı birimi hücredir. Hücrelerin benzer özellikte olanlarının bir araya gelmesiyle oluşturduğu yapılara doku denir.

Örneğin; kan hücrelerinin bir araya gelmesi ile kan,sinir hücrelerinin bir araya gelmesi ile sinir, kemik hücrelerinin bir araya gelmesiyle de kemik dokuları oluşmaktadır. Yani benzer hücreler tarafından oluşturulan yapıların genel adı doku'dur.

Sindirim Nedir?

sindirim nedir

Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için beslenmek ve gerekli olan enerjiyi almak zorundadırlar. Bu yazımda dışarıdan alınan bu besinleri vücudumuz nasıl sindirir? Sindirim nedir? basit bir dille anlatacağım.

Sindirim nedir? Sindirim çeşitleri nelerdir?

Sindirim; en basit şekilde anlatmak gerekirse bir çeşit parçalama işlemidir. Sindirim; vücudumuzun ayakta kalabilmesi için gereken enerjiyi alacağımız besinleri, kana karışabilecek kadar küçük parçalara ayırma işlemidir.

Temperli Cam Nedir?

temperli cam nedir

Temperli cam; camın ısıya ve darbelere karşı daha dayanıklı hale getirilmiş şekline verilen addır. Güvenlik camı, güçlendirilmiş cam olarak da adlandırılır.

Spiritüel Ne Demek?

spiritüel ne demek

Spiritüel kelimesini daha önce duydunuz mu? Bu makaleyi okuduğunuza göre spiritüel kelimesini yeni duymuş olmalı ve spiritüel ne demek bilmek istiyor olmalısınız.

Spiritüel Nedir?

Spiritüel ne demek kısaca anlatmak gerekirse; genel anlamda kendini huzur bulmaya adamış, iç ve dış dünyasında kendisi ile barışık olmayı seçmiş, sürekli pozitifliği ile öne çıkan kişileri anlatmak için kullanılan bir kelimedir.

Spiritüalizm Nedir?

Spiritüalizm kelimesinin kelime anlamı ruhçuluktur. Spiritüalizme göre ruh maddeden ayrı olarak daha değerli ve ayrıcalıklıdır. Spiritüalizm; bunu kabul eden tüm mezhep, akım, inanç, öğreti v.b şeylere verilen genel bir addır.

30 Ekim 2017

Tırnak Mantarı Nasıl Geçer?

tırnak mantarı nasıl geçer

Tırnak mantarı çok yaygın olarak görülen bulaşıcı bir enfeksiyon türüdür. Tırnak mantarı sadece bulaşma yoluyla değil farklı koşullarla da oluşabilmektedir. Tırnak mantarı tedavisi gerçekten çok zorlu bir süreçtir. Tedavinin başarı oranı da biraz düşüktür. Tekrarlama riski dikkat edilmediğinde her zaman vardır. Doğrusunu söylemek gerekirse illet bir şeydir. Kurtulmak için uğraşır durursunuz. Bugün bu dertten muzdarip kişiler için tırnak mantarı nasıl geçer? konusunda bir şeyler yazmak istedim.

Bugünkü konu başlıklarımız; Tırnak mantarı neden olur?, Tırnak mantarı tedavisi nasıl olur?, Tırnak mantarına ne iyi gelir? Tırnak mantarı ilaçları ve Bitkisel ilaçla tedavi mümkün mü? şeklinde olacak.

Tırnak mantarı neden olur?

Tırnaklarımızda bakterilerin yaşamalarına olanak sağlayacak ortamı yarattığımızda, tırnak mantarı sorunuyla yüzleşiriz. Tırnaklar bakterilerin yaşamalarına, mantar oluşumlarına sebep olmalarına çok müsait yerlerdir. Tırnak mantarının başlıca oluşma nedenleri;
 • Uzun süre ayakkabı giyerek ayakların terlemesine ve hava almamasına neden olmak
 • Mantar oluşumuna neden olacak malzemelerden yapılmış çorap, ayakkabı, v.b kullanmak
 • Ayak temizliğine dikkat etmemek
 • Ayak mantarı olan bir kişinin ayakkabısını, terliğini, v.b giymek
 • Ayak temizliği sonrası ayakları kurulamamak
Bu saydıklarımız ayak mantarının oluşmasında en etkili nedenlerdir. Tırnak mantarı ayaklarda olabileceği gibi ellerde de oluşabilmektedir ama el tırnaklarında mantar oluşma riski ayak tırnaklarındakilere nazaran oldukça düşüktür. Bu sebeple bu yazımda ayak tırnağı mantarı üzerinde durmaya çalışacağım.

Tırnak mantarı tedavisi

Tırnak mantarı tedavisi yaklaşık 2 hafta süresince uygulanmaktadır. Bu süreç boyunca tırnak mantarına neden olan yukarıda yazdığım maddelere dikkat etmek gerekmektedir. Tırnak mantarı tedavisinde genellikle çeşitli losyonlar, haplar ve kremler kullanılmaktadır. Fakat tırnak mantarı ilerlemiş hastalarda cerrahi tedaviye yönelinmelidir.

Tırnak mantarı ilaçları

Tırnak mantarı ilaçları eczanelerden alabileceğimiz ilaçlardır fakat bunların etkileri çok iyi değildir ve tedaviyi uzun süre uygulamak gerekmektedir.

27 Ekim 2017

Su Faturası Hesaplama

Su Faturası Hesaplama

Su faturası hesaplama işleminde ihtiyacımız olan bilgiler; bir önceki aya ait olan son endeks bilgisi, bu aya ait son endeks bilgisi ve diğer bedellerdir. Su faturası hesaplanırken suyun m³ cinsinden değeri hesaba dahil edilmektedir. Bu değer m³ birim fiyatı ile çarpılıp, hesaplanan tutara diğer giderler eklenerek su faturası hesabı yapılmaktadır.

Elektrik Faturası Hesaplama

Elektrik Faturası Hesaplama
Bugünkü konumuz elektrik faturası hesaplama olacak. Verdiğim formüller yardımıyla elektrik faturanızın ne kadar geleceğini hesaplayabilirsiniz.
Elektrik faturası hesaplama işleminde tarifemizin tek zamanlı tarife mi? yoksa üç zamanlı tarife mi? olduğu önem arz etmektedir.

Tek Zamanlı Tarife

Gün içerisinde zaman fark etmeksizin tek bir kWh bedeli ile ücretlendirilen tarifelerdir.

Üç Zamanlı Tarife

Gün içerisinde bulunan 24 saatlik zamanın 3 zaman dilimi ve bu üç zaman dilimine ait tüketimin farklı fiyatlar ile hesaplandığı tarifelerdir.

Doğalgaz Fatura Hesaplama

Doğalgaz Fatura Hesaplama

Kış aylarının geldiği şu günlerde akıllardaki en büyük soru "doğalgaz faturam ne kadar gelecek?" olmalı. Bugün sizlere bu sebeple doğalgaz fatura hesaplama nasıl yapılır? bununla ilgili basit bir formül vereceğim. Vereceğim basit bilgiler sayesinde sizde doğalgaz faturanızın ne kadar geleceğini önceden tahmin edebileceksiniz.

Doğalgaz fatura hesaplama - Bu ay ne kadar öderim?

Doğalgaz sayacındaki endeks değerlerini kontrol ediyorsanız; aylık tüketmiş olduğunuz doğalgazın kaç m³ olduğunu yaklaşık olarak biliyorsunuzdur. Biz bugün doğalgaz fatura hesaplama yaparken bunu değilde tam değerleri kullanacağız. Çünkü havanın soğukluğu ve evde kullanılan sıcak su miktarına göre harcamış olduğumuz doğalgaz miktarında değişmeler olacaktır. İhtiyacımız olan şey bir önceki aya ait kapanış endeksi. Bu endeksi bir önceki faturamızda "son endeks" yada "kapanış endeksi" adı altında görebilirsiniz.

24 Ekim 2017

Stor Perde Nasıl Temizlenir?

stor perde nasıl temizlenir

Stor perdenin; evlerimizde yaygın olarak kullanmaya başladığımız mekanizmalı bir perde türü olduğunuz hepimiz biliyoruz. Bir çoğumuzun evinde de kullanılmakta. Bugün sizlere; normal perdeler gibi çamaşır makinesinde yıkayamadığımız stor perdeleri nasıl temizleyeceğimizi anlatıyorum. Yani bugünkü konumuz stor perde nasıl temizlenir?

Stor perdelerde kullanılan kumaşlar sert bir yapıda oldukları için katlanmaması ve buruşturulmaması gerekmektedir. Bu kumaşlar katlandığında üzerinde iz oluşmakta ve ütü yoluyla bu izler giderilememektedir. Bu sebeple stor perde yıkama işlemi üzerinde hassas davranılması gereken bir işlemdir.

20 Ekim 2017

A3 Kağıt Boyutu Ölçüleri

a3 kağıt boyutu ölçüleri

A3 kağıt boyutu anlatımıyla karşınızdayım. A3 kağıdı 2 adet A4 kağıdı büyüklüğündedir. A4 kağıdının bir büyük kardeşi olan A3 kağıdı çok sık karşılaşmadığımız bir kağıt boyutudur. Ama siz bu makaleyi okuduğunuza ve A3 boyutu ile ilgilendiğinize göre bu kağıdı kullanmayı düşünüyorsunuz demektir. O zaman hiç vakit kaybetmeden A3 kağıt ölçülerine geçelim.

A3 Boyutu ve Ölçüleri

A3 kağıt boyutu mm cinsinden ölçüleri;
420 x 297 mm

A3 kağıt boyutu cm cinsinden ölçüleri;
42 x 29,7 cm

A3 kağıt boyutu inç olarak ölçüler;
11.70 x 16.55 inç

Ayrıca A4 kağıt boyutunu merak ediyorsanız; "A4 Boyutu" yazımı okuyabilirsiniz.

A4 Kağıt Boyutu Ölçüleri

a4 kağıt boyutu ölçüleri

A4 kağıdı en çok kullanılan kağıt boyutudur. Resmi yazışmalar, evraklar, ve buna benzer şeyler A4 kağıdı ile yapılmaktadır. Peki A4 kağıt boyutu hakkında bilginiz varmı?

A5 Kağıt Boyutu Ölçüleri

a5 kağıt boyutu ölçüleri

A5 kağıt boyutu nedir? Çok kısa ve basit bir dille açıklamam gerekirse; bir adet A4 kağıdını ortadan ikiye kestiğimizde elde ettiğimiz her parça A5 kağıdı boyutundadır. 2 adet A5 kağıdı bir adet A4 kağıdı boyutundadır. A5 kağıdı genellikle kimlik fotokopilerinde kullanılıyor. Bunun dışında da kullanım alanları elbette mevcut. Konumuza dönecek olursak;

A5 Boyutu ve Ölçüleri

A5 kağıt boyutu mm cinsinden ölçüleri;
210 x 148.5 mm

A5 kağıt boyutu cm cinsinden ölçüleri;
21 x 14,85 cm

A5 kağıt boyutu inç olarak ölçüler;
5.83 x 8.27 inç

A4 kağıt boyutunu merak edenler için; "A4 Boyutu" yazımı hazırladım. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Hangi Beyaz Eşya Markası Hangi Ülkenin Malı?

hangi beyaz eşya markası hangi ülkenin

Bugün biraz markalar hakkında konuşalım. Evimizde kullandığımız bir çok ürün ve bir çok farklı marka bulunmakta. Acaba bu markaların hangi ülkelerin olduğu hakkında bilgimiz var mı? Bazılarını elbette biliyoruz ama ya bilmediklerimiz. Bugün hepsini öğreneceğiz. Hadi hemen başlayalım...

Hangi marka hangi ülkenin?

AEG 

AEG markasını eskiler daha iyi bilir. Günümüzde popüleritesini sanırım ülkemizde biraz yitirmiş bir marka. AEG markası Alman malıdır.

Altus

Arçelik'in alt markası. Altus piyasa rekabetinden etkilenmemek ve marka değerini düşürmemek amacıyla Arçelik tarafından kurulan bir markadır.

Arçelik

Arçelik markasının Türk Malı olduğunu sanırım bilmeyenimiz yoktur.

Ariston

Ariston ülkemizde orta sınıf ürünler olarak karşımıza çıkan bir marka ve İtalyan Malı.

Arnica

Arnica sanırım en çok süpürgeleriyle tanınmakta. Arnica markası da yine bir Türk malı marka.

Beko

Beko markası Türk malı olarak üretilmektedir.

Blue House

Uygun fiyatlı ürünleriyle göz dolduran Blue House Türk markasıdır.

Bosch

Alman malıdır. Bu markayla yaşamış olduğum bulaşık makinesi krizinden sonra pekte bir şey demek istemiyorum açıkçası.

Electrolux

Bunu bende yeni öğrendim meğer Electrolux markası İsveç'e aitmiş.

Fakir

Bu isim hep komik gelmiştir bana. Ben önceleri gerçekten bu markanın Türk malı olduğunu düşünüyordum :) ama bizim fakir meğer Alman malıymış ;)

Grundig

Geçmişi Alman olan ve artık Arçelik bünyesinde üretilen bir Türk Markası

Homend

Homend markası Türk Malı 

Hoower

Hoower markası İtalyan Malı 

Hotpoint Ariston

İngiliz (Hotpoint) ve İtalyan (Ariston) ortak üretimi olan bir markadır.

Indesit

İtalyan Markası

LG

Güney Kore Markası

Liebherr

Ben daha önce böyle bir marka görmedim ama böyle bir markada varmış ve Alman malıymış.

Luxell

Bu marka en çok mini fırınlarıyla tanınıyor ve Türk malı bir marka. Mini fırın demişken; eğer mini fırın almayı düşünüyorsanız "Mini fırın tavsiyesi" adlı makalemi mutlaka okuyun.

Miele

Miele markasını ilk kez Almanya'da görmüştüm. Gerçekten çok kaliteli bir marka. Fiyatlar orta-üst sınıfa hitap ediyor ama siz yinede kampanyalarını falan araştırın.

17 Ekim 2017

Kombi Su Basıncı Kaç Olmalı?

kombi su basıncı kaç olmalı

Bugün kombi kullananların aklına takılan sorulardan birisi olan; Kombi su basıncı kaç olmalı? konusunu işliyoruz. Bu zamanında benimde aklıma takılmıştı. Bilmeyenler için yazmak istedim.

Kombinin çalışması için gerekli olan bir su basıncı değeri vardır. Kombiler belirli seviyelerdeki su basınçlarında çalışırlar ve bu su basıncının çok altına veya üstüne çıktıkları zaman bazı güvenlik sistemleri devreye girer.

Yoğuşmalı Kombi Nedir?

yoğuşmalı kombi nedir
Kış aylarının geldiği, havaların da gün geçtikçe soğuduğu bu aylarda kombi arayışında olanlar için yoğuşmalı kombi nedir? konusunu incelemeye karar verdim.

Yoğuşma nedir?

Yoğuşmalı kombi nedir? buna geçmeden önce yoğuşma nedir? bundan biraz bahsedelim. Yoğuşma suyun buhar veya gaz halinden sıvı haline geçmesi olayıdır. Sizinde bildiğiniz gibi suyun katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç hali vardır. Su bu üç haldeyken de üzerinde bir potansiyel enerji bulundurur. Fakat ortaya herhangi bir enerji çıkarmaz. Suyun gizli enerjisinin ortaya çıkabilmesi için hal değiştirmesine ihtiyacı vardır. Yani basit bir dille ya yoğunlaşması ya da buharlaşması gerekmektedir. Su bu geçiş esnasında ortama enerjisini verir.

Yoğuşmalı kombilerin çalışma prensibi nedir?

Yoğuşmalı kombilerde de verimi artırmak için kullanılan sistem yukarıda anlattığım esasa dayanmaktadır. Yani yoğuşmalı kombinin çalışma prensibi çok basit bir anlatımla; bacadan çıkan su buharının enerjisini tekrar sisteme dahil ederek verimi arttırmaktır. Bunu biraz açalım. Yoğuşmalı kombilerde yoğuşma bacasının etrafına yerleştirilen bir eşanjör sistem bulunmaktadır. Bu sistem içerisinden kalorifer peteklerimizden gelen dönüş suyu geçirilir ve bu şekilde dönüş suyunun derecesi arttırılır. Yani bacadan çıkan yüksek ısıdaki su buharı önce bizim sistemimizdeki suyu ısıtır sonra dışarı atılır. Konvansiyonel sistemlerde bu bulunmamaktadır. Su buharı direkt olarak dışarı atılmaktadır. Yoğuşmalı kombiler bu özelliği sayesinde konvansiyonel kombilere göre daha verimli çalışmaktadır.

Bu su buhar nerden geliyor?

Su buharı doğalgazın bir yanma ürünü olarak ortaya çıkmaktadır. (CH4+O2=CO2+H2O) yani su buharı doğalgazın yanması sonucu ortaya çıkan su buharıdır. Konvansiyonel kombilerde ise daha önce de söylediğim gibi bu sıcak buhar, su kullanılmadan atılmaktadır.

Yoğuşmalı kombi neden 55 derecede kullanılmalı?

Eğer yoğuşmalı kombi almışsanız 55 derecede kullanmanız gerektiği size mutlaka söylenmiştir. Peki yoğuşmalı kombiler neden 55 derecede kullanılmalı? 60 derecede 70 derecede kullansak olmaz mı?

Olmaz arkadaşlar. Sebebine gelince; bu durum suyun ilk başta anlattığım halleriyle alakalıdır. Su 54 derecede tam yoğuşma sağlamaktadır. Yani yoğuşmalı kombiyi tam veriminde kullanabilmek için 55 dereceyi geçmemeliyiz. Burada söylediğim 55 derece kombinin peteklerden dönüş suyunun sıcaklığıdır. Burada akıllarda şöyle bir soru beliriyor; Peki ben 55 dereceyi geçmeden evimi nasıl ısıtacağım? Burada devreye petek boyutları giriyor. Yoğuşmalı kombilerde daha fazla petek hacmi kullanarak evimizin ısıtmasını sağlıyoruz. Yani normal konvansiyonel bir kombide kullanılan miktarda kalorifer peteği kullanarak ısınmamız biraz zor olabilir. Yoğuşmalı kombilerde konvansiyonel kombilere oranla yüzde 30 daha fazla petek kullanılmalıdır.

Kombi Seçimi Nasıl Yapılmalı?

kombi seçimi
Bu yazımda sizlere kombi seçimi aşamasında dikkat etmemiz gereken en temel özelliklerden basit bir dille bahsedeceğim.
Yeni bir kombi seçerken öncelikle evimizin ısıtma ihtiyacına bakmalıyız. Isıtma ihtiyacına uygun kapasitede bir kombi seçmeliyiz. Evimizin kaçıncı katta olduğu, cephesi, pencere ve kapıların yalıtım özellikleri, evin metrekaresi, evin bulunduğu bölgedeki iklim koşulları, v.b gibi detayların kombi seçiminde hesaplanması gerekmektedir. Bu biraz uzmanlık gerektiren bir konudur ve bu konuda genellikle profesyonel firmalar evimize ekip göndererek bizlere yardımcı olmaktadır.

Bunun dışında kombi seçiminde ikinci önceliğimiz evimizde kullanacağımız su miktarıdır. Evimizde yada kombiyi kullanacağımız mekanda kaç banyo var? kaç musluk var? bu banyo ve muslukların kaçı aynı anda kullanılacak? bu soruların cevaplarına göre de kullanım suyu ihtiyacımız belirlenmelidir. Eğer çok su kullanımı olacak bir mekan için kombi düşünüyorsak daha bol miktarda sıcak su verebilen çift yoğuşmalı kombilere yönelmeliyiz.

13 Ekim 2017

2018 Survivor Yarışmacıları

2018 survivor yarışmacıları

Bu yazım biraz magazinsel olacak ama benimde büyük bir heyecanla beklediğim 2018 Survivor yarışması yaklaştıkça herkesin aklında aynı soru işaretleri belirmeye başladı; 2018 Survivor yarışmacıları kimler olacak? ve 2018 Survivor ne zaman başlıyor?

2018 Survivor Ne Zaman?

Öncelikle bu sorudan başlayalım; 2018 Survivor ne zaman yapılacak? Bildiğiniz gibi 2017 survivor yarışması ocak ayında başlamıştı.

11 Ekim 2017

Ultrasonik Temizleyici Nedir?

ultrasonik temizleyici nedir

Ultrasonik temizleyici nedir? Nasıl çalışır?

Ultrasonik temizleyici; yüksek frekanslı ses dalgaları ile temizleme işlemi yapan cihazların genel adıdır. Ultrasonik temizleyici cihaz yardımıyla yüksek ses dalgaları sıvı dolu bir kaba uygulanır. Kabın içerisine konulan temizlenecek malzeme, bu sıvı ve ses dalgaları yardımı ile temizlenir.

Kulağımızın duyamayacağı seviyede bir frekans aralığında ses dalgaları üreten ultrasonik temizleyiciler en çok; kuyumcularda altın ve mücevherleri temizlemede, sanayide ise kullanılan kirli malzemelerin temizlenmesinde kullanılır.

Ultrasonik temizleyiciler kullanım alanlarına göre çeşitli ebatlarda üretilmektedir. Kuyumcular gibi küçük ebatlı maddelerin temizliğinde kullanılan küçük boyutlu ultrasonik temizleyiciler olduğu gibi, sanayide büyük parçaların temizlenmesinde kullanılan büyük ebatlı ultrasonik temizleyiciler de vardır.

Ultrasonik temizleyici fiyatları

Ultrasonik temizleyici fiyatları 2017 yılı için yaklaşık olarak 100-150 TL den başlamakta, marka ve boyutuna göre fiyatı değişmektedir.

En İyi Kepek Şampuanı Hangisi?

en iyi kepek şampuanı hangisi
Bugün sizlere bizzat deneyip memnun kaldığım bir şampuandan bahsediyorum. Bu kepek şampuanı bana göre medikal şampuanlar içinde en iyi kepek şampuanı. Ben bu şampuanla bir ayda kepek problemi, yağlanma, v.b problemlerimden kurtuldum. Lafı uzatmadan hemen anlatıma geçelim.
Kepek problemi gerçekten çok can sıkıcı bir durum. Sizde benim gibi bu problemi yaşayanlar arasındaysanız denemediğiniz kepek şampuanı kalmamış olmalı. Birçok firmanın kepeğe karşı etkili ve en iyi kepek şampuanı sloganlarıyla sattığı ürünler var. Her seferinde bir umutla bu ürünleri alıp kullanıyor ve hiç bir işe yaramadıklarını görüyoruz. Açıkçası bende de bu saydığım ürünlerin bir koleksiyonu mevcut.

Benim kepek problemim biraz daha sorunlu bir hale geldi son zamanlarda. Saçlarım çok kısa sürede yağlanmaya başladı. Ayrıca saç diplerinde sanki kum tanecikleri gibi gözenekleri tıkayan birşeyler oluşmaya başladı. Saçlarımda oluşan çabuk yağlanma, kepek problemi birde bu kum tanecikleri saçlarımı git gide cansızlaştırdı, inceltti ve sonuç olarak aşırı bir saç dökülmesi yaşamaya başladım.

Hemen araştırma safhasına geçtim. En iyi kepek şampuanı hangisi diye yerli yabancı bütün kaynaklara baktım. Tabi bu aşamada yine, yeni kepek şampuanları ve eczaneden ketokonazol içeren şampuanlar alıp denedim. Şampuan içine çam terebentin karıştırdım, yıkama sonrası durulamada sirkeli su kullandım. Daha neler neler kullandım. Denedim de denedim yani. Kepek sorunumu çözmek için olasılık bırakmadım neredeyse.

Derken bir forumda bu dertten muzdarip kişilerin yazdıkları ile karşılaştım. Eski tarihli yazılardı (2012-2013) ve bir şampuandan bahsediliyordu. Gerçekten öve öve bitirememişler. Yazıları okudukça tamam dedim en iyi kepek şampuanı sonunda bulundu. Ama okuduğum yazılarda bir tarihe geldiğimde (sanırım 2015 yılı) yazılarda şampuanın satışta kaldırıldığı ve hiç bir eczanede bulunamadığı yazılmaya başladı. Üzülmedim desem yalan olur. (Sizde üzülmeyin okumaya devam yazım mutlu sonla bitecek ;)

9 Ekim 2017

Alkali Su Nedir? Alkali Suyun Faydaları

Alkali Su Nedir - Alkali Suyun Faydaları

Alkali Su Nedir?

Alkali su nedir? kısaca açıklamak gerekirse; yüksek ph'lı sudur. Alkali sularda bulunan ph değeri normal sulardan daha yüksek seviyelerdedir.

Bu arada unutmadan konuyla ilgili bazı linkleri aşağıya ekliyorum.
Sağlığımız için alkali suları tercih etmeliyiz. Alkali sular vücutta biriken zararlı asitlerin vücuttan atılma süreçlerini hızlandırırlar. 

3 Ekim 2017

Çamaşır Makinesi Su Almıyor - Sorunun Kaynağı Nedir?

Çamaşır Makinesi Su Almıyor

Çamaşır makinelerinde yaşanan en yaygın sorunlardan biri; çamaşır makinesinin su almama problemidir. İletişim yoluyla bana ulaşan bir çok kişide; çamaşır makinesi su almıyor ne yapmalıyım? sorusunu bana yöneltmiş. Bu yüzden bugün sizlere "çamaşır makinesi su almıyor" sorununu nedenleriyle birlikte anlatıyorum.

Çamaşır makinesi su almıyor? (Nedenleri ve yapılması gerekenler)

Çamaşır makineniz su almıyorsa servisi çağırmadan önce aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Elektrik Kontrolü

Çamaşır makinesinin bağlı olduğu prizi kontrol ederek elektriğin makinemize geldiğini görelim. Bazen elektrik kesintisi yada çamaşır makinesinin fişini prize takmayı unutup neden bu makine su almıyor? diyenlerimiz var :) Dünya hali, stres ve yaşamın verdiği yoğun yükü düşünürsek bunu çok normal karşılıyorum.

Çamaşır makinesinin kapağını kontrol edelim

Elektrikler var ama makinemiz hala su almıyorsa; çamaşır makinesinin kapağını kontrol edelim. Kapak bazen kapalı gibi görünsede tam kapalı olmayabiliyor.

29 Eylül 2017

Aliexpress Standard Shipping Nedir?

Aliexpress Standard Shipping Nedir

Son günlerde Aliexpress ile ilgili yazılara biraz daha fazla yer vermeye başladım. Bugün Aliexpress kargo yöntemlerinden biri olan Aliexpress Standard Shipping Nedir? kargo takibi nasıl yapılır? kısaca özet geçmek istiyorum.

Öncelikle; Aliexpress standard shipping nedir? bunu biraz açalım. Arkadaşlar aliexpress sitesinden alışveriş yaparken ürünlerin büyük bir kısmında ücretsiz kargo seçeneği bulunmaktadır. Yani aldığımız ürün hiç bir kargo ücreti ödemeden evimize kadar gelir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; bazı ürünlerde bu ücretsiz kargo seçeneklerinin birden fazla olması. Burada kafa biraz karışıyor. Bu yazımda fazla kafa karıştırmamak adına diğer kargo yöntemlerine pek girmiyorum. Bu yüzden sadece Aliexpress standard shipping kargo metodunu anlatıyorum. Diğer kargo yöntemlerini ayrı başlıklarda anlatacağım.

Aliexpress Güvenli mi?

aliexpress güvenli mi

Aliexpress'te fiyatları görünce bir sürü şey alası geliyor insanın. Sonrasında kredi kartımızı kaydediyoruz ve alışveriş yapıyoruz. Peki ama kredi kartı bilgilerimizi verdiğimiz Aliexpress güvenli mi? Bu Aliexpress'ten alışveriş yapacak olan bir çok kişinin kafasını kurcalayan bir soru. Bugün aklımıza takılan Aliexpress güvenli mi? sorusunun cevaplarını bulacağız.

Aliexpress Sitesi Güvenli mi?

Aliexpress sitesi güvenli mi? sorusunu cevaplarken öncelikle söylemem gereken bir şey var. Aliexpress yada diğer herhangi bir siteden alışveriş yapmadan önce il bakmamız gereken şey  mutlaka altta resimde görülen yeşil renkli "Güvenli" adres çubuğu olmalı. Bu adres çubuğu bizim kişisel bilgilerimizin şifrelenerek korunduğu anlamına gelmekte. Ben yeşil adres çubuğu olmayan hiç bir siteden alışveriş yapmıyorum. Resimde gördüğümüz gibi Aliexpress sitesi güvenlik sertifikaları ile korunmakta. Böylece Aliexpress sitesi güvenlik bazında yaptığımız ilk sınavdan bizden geçer notu aldı. 

Hala aklınızda kredi kartınızla ilgili korkularınız varsa; kredi kartınıza ait bir sanal kart oluşturun, bu sanal kartın limitini düşük tutun ve bu sanal kartı Aliexpress sitesine tanımlayın. Bu şekilde kredi kartımı Aliexpress'e kaydettim. Bir sorun olur mu? olmaz mı? diye düşünmeyin, rahat edin. Şimdi hep beraber Aliexpress güvenli mi? incelemeye devam edelim.

aliexpress sitesi güvenli mi

Aliexpress Güvenli mi? Buyer protection (Alıcı koruması) Nedir?

Aliexpress sitesi kendi içinde Buyer Protection yani alıcı koruması adı altında müşterileri koruma amaçlı bir politika izlemekte. Bu politikaya göre;

Ücret iadesi

Eğer ürün belirtilen gün içerisinde size ulaşmazsa ödediğiniz ürünün parasını geri alırsınız. Bunu yapabilmek için almış olduğunuz ürüne onay vermemiş olmanız gerekiyor. Bu yüzden aldığınız ürünlerin kargosu gelmeden onay vermemelisiniz. Aliexpress güvenli mi? sorusunun cevabı birazda bizde yatıyor. Bir çok kişi gördüm ürün eline gelmeden onay vermiş. Sonrasında bakıyor ürün yok yada istediği gibi bir ürün gelmemiş. Bu durumda satıcı ile irtibata girip satıcının insafına bırakmaktan başka çok bir şansımız kalmıyor. Lütfen güvenliğimizi biraz da kendimiz savunalım.

Tam ücret iadesi veya kısmi ödeme

Aliexpress satın aldığınız ürün elinize geçtiğinde; satıcının vadettiği şeyleri karşılamıyorsa burada bize iki seçenek sunuluyor. 

Bunlardan ilki ürünü geri gönderin ve para iadesi alın. Burayı biraz açalım bu seçeneği seçmemiz durumunda belkide 30-40 gün bekleyerek aldığımız ürünü tekrar geri gönderiyoruz ve satıcının eline geçmesini yine 30-40 gün bekliyoruz sonrasında ödeme alıyoruz. Benim pek tercih ettiğim bir yöntem değil. 2-3 aylık bir sürece girmek bana göre değil. Ben şimdi anlatacağım ikinci yöntemi tercih ediyorum. Neymiş bu ikinci yöntem;

Aliexpress'ten Alınacak Şeyler (Bölüm-2)

Aliexpress'ten Alınacak Şeyler (Bölüm-2)

Aliexpress sitesinin fiyatlarını gördükten sonra; herkes faydalansın diye yazmaya başladığım Aliexpress'ten alınacak şeyler yazı dizisinin bugün 2. bölümüyle karşınızdayım. İlk yazımda Aliexpress gümüş takı fiyatlarından bahsetmiştim. Okumayanlar için "Aliexpress'ten Alınacak Şeyler 1" linkini buraya bırakıyorum. Bugün ise Aliexpress saat fiyatları ve saat tavsiyeleri hakkında yazmayı düşündüm. Arkadaşlar Aliexpress'te saat fiyatları hemen hemen her üründe olduğu gibi yine çok uygun. Bu sebeple Aliexpress'te bulunan saatler Aliexpress'ten alınabilecek şeyler listeme girmeyi hak ettiler. Şimdi birkaç örnekle yazımıza devam edelim.

aliexpress alınacak şeyler saat-1

Örneğin yukarıda resimde gördüğünüz saat otomatik bir saat. Saatin iç mekanizmasının hareketlerini de görebiliyorsunuz.

28 Eylül 2017

İnstagram Etiketleme Nedir? İnstagramda Etiketleme Nasıl Yapılır?

instagram etiketleme nedir nasıl yapılır

İnstagram etiketleme nedir?

Bugün instagram uygulamasının en kullanışlı özelliklerinden biri olan instagram etiketleme özelliğinden bahsediyorum. Bir fotoğraf paylaşırken fotoğrafa; o an bulunulan mekanın instagram hesabı, fotoğraf karesinde bulunan arkadaşlarınız yada fotoğrafınızda bulunan bir ürünü nereden almışsanız o markanın hesabını etiketleyebilirsiniz. İnstagram etiketleme özelliğini ayrıca bir paylaşımın altındaki yorum alanına da yapabilirsiniz. Örneğin bir fotoğraf gördünüz ve bu fotoğrafı bir arkadaşınızın görmesini istiyorsunuz. Bu durumda fotoğrafın altına yorum olarak arkadaşınızın profilini yazarak etiketlemeniz yeterli.

27 Eylül 2017

İnstagram Kişi Arama

instagram kişi arama

Bugünkü konumuz; instagram kişi arama. En çok kullanılan sosyal medya araçlarından biri olan instagramda bir tanıdığınızı, eşinizi, dostunuzu nasıl bulabilirsiniz, bu yazımda kısaca bunu anlatıyorum. İnstagram kişi arama konusu bazılarımız için çok kolay olsada, yeni kullanıcılar için bilinmiyor olabilir. Bunu da niye yazdın demeyin :)

İnstagram kişi arama nasıl yapılır?

Aslında çok kolay bir şekilde instagram uygulaması üzerinde kişi araması yapabilirsiniz. 
 • Bunu yapabilmek için öncelikle instagram uygulamamıza giriyoruz
 • Alt bölümde bulunan arama butonunu tıklıyoruz
 • Ekranın üst kısmında büyüteç işaretinin yanında ara yazan bir alan çıkıyor
 • Bu alana (arama alanı) instagramda aramak istediğimiz kişinin adını ve soyadını yazıyoruz
 • Kişiler sekmesini tıklıyoruz ve karşımıza yazdığımız isimlerde olan kullanıcılar çıkıyor
 • Buradan fotoğraflara bakarak yada kişinin profiline girerek aradığımız kişinin o hesap olup olmadığını kontrol ediyoruz. Hepsi bu kadar
Bu şekilde aradığımız her neyse; eğer instagramda varsa arama alanına yazarak bulabiliriz. Örneğin; 
 • Kişiler sekmesinde instagram kişi arama yapıyoruz.
 • Etiketler sekmesinde yazdığımız kelime yada kelimelerle ilgili hashtagleri görebiliyoruz.
 • Yerler sekmesinde ise yazdığımız kelimeyi içeren yerlerle ilgili şeyleri görüyoruz.

26 Eylül 2017

Aliexpress'ten Alınacak Şeyler (Bölüm-1)

Bugünlerde Aliexpress alışveriş sitesine fena halde dadanmış durumdayım :) Fiyatları gördükçe de şok üstüne şok yaşıyorum. Meğer Türkiye'de bir sürü para ödeyip aldığımız ürünler Aliexpress'te ne kadarda ucuzmuş. Bunları gördükçe sizler için de tavsiye niteliğinde olması açısından Aliexpress'ten alınacak şeyler adında yazılar paylaşmayı düşünüyorum. Bugünkü yazım Aliexpress gümüş takı fiyatları hakkında olacak.

Aliexpressten Alınacak Şeyler (Bölüm-1)

Gümüş merakınız varsa Türkiye'deki gümüş fiyatları hakkında bilginiz olduğuna eminim. 2017 yılında olduğumuz şu günlerde gümüş bir bayan yüzüğü üç aşağı beş yukarı 50 TL den başlar ve yukarıya doğru gider. Bu sadece yüzük, gümüş setleri, kolyeleri yazmıyorum bile.

Aliexpress Seçkin Kuponu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Aliexpress Seçkin Kuponu Nedir Nasıl Kullanılır

Aliexpress'de alışveriş yaparken çeşitli alışveriş kuponlarına rastlamışsınızdır. Bu kuponları kullanarak aldığımız ürünlerde kupon değeri kadar indirim yapabiliyoruz. Bugün sizlere Aliexpresin bu kupon kodlarından seçkin kuponlarını anlatacağım. Aliexpress seçkin kupon nedir? Aliexpress seçkin kupon nasıl kullanılır? yani bugün; Aliexpress seçkin kuponu kullanma ile ilgili aklınıza takılan soru işaretlerini cevaplamaya çalışacağım.

Aliexpress seçkin kupon nedir?

Aliexpress seçkin kuponlar 2 dolarlık kuponlardır. Sınırlı sayıdadırlar ve ilk gelen alır mantığı ile çalışırlar. Aliexpress seçkin kupon kodları almış olduğumuz ürünün uygunluk durumuna göre satın alma esnasında uygulanırlar. Nedir bu uygunluk durumu bunu da biraz açalım. Öncelikle seçkin kuponları istediğimiz her mağazada kullanamıyoruz. Aliexpress seçkin kuponu kullanmak için mağazanın seçkin kupon kullandırımı olmas gerekiyor. Bir ikinci durumda Aliexpress seçkin kuponlar öyle her fiyatta kullanılamıyor.

25 Eylül 2017

Aliexpress Kargo Takip Nasıl Yapılır?

aliexpress kargo takip
Bugünkü konumuz; Aliexpress kargo takip nasıl yapılır? Aliexpress kargo bilgileri nasıl öğrenilir?
AliExpress alışveriş sitesinden daha önce alışveriş yaptınız mı? Yapmadıysanız bence bir incelemelisiniz. Fiyatları gördüğünüzde gerçekten çok şaşıracaksınız. Fiyatlar gerçekten çok ama çok uygun. Alışveriş yapmakta oldukça kolay. Kargoların çoğuda bedava. Tek sıkıntı kargo takibi. Aliexpress'den alışveriş yapanların en çok takıldıkları ve belirsizlik içine düştükleri nokta kargo takibi oluyor. Bugün sizlere Aliexpress kargo takibi hakkında bilmeniz gerekenleri en basit bir dille anlatmaya çalışacağım.

22 Eylül 2017

Aliexpress Bedava Deneme Nedir?

aliexpress bedava deneme nedir

Bayram tatili, gezmeler, tozmalar derken uzun bir süredir yazı yazmadığımın farkındayım. Bu uzun sessizliği çok güzel ve ilginç yazılarla kapatmayı hedefliyorum. Bu yazımda bunlardan ilki. Bugün sizlere Aliexpress adlı alışveriş sitesinin çok güzel bir özelliğinden bahsedeceğim. Aliexpress bedava deneme çekilişlerini belkide bazılarınız görmüştür. Birçoğunuzun da farkında olmadığını biliyorum. Aliexpress mobil uygulaması ile kullanılabilen Aliexpress bedava deneme nedir? gelin hep beraber inceleyelim.

22 Ağustos 2017

Starbucks Bardak Boyutları

starbucks bardak boyutları

Starbucks Bardak Boyutları

Starbucks'da 4 çeşit bardak boyutu var. Bunları küçük boydan büyük boya doğru sıralayacak olursak; short, tall, grande ve venti. Bu yabancı kelimeler yerine Türkçe kelimeler kullanılabilir miydi? Elbette ve bence kesinlikle kullanılmalıydı.

Starbucks Kalori Listesi - Hangi İçecek Kaç Kalori?

Starbucks Kalori Listesi

Starbucks'a gidiyoruz White Chocolate Mocha'ları, Chocolate Frappuccino'ları lıkır lıkır götürüyoruz ama bu içtiklerimizin kaç kalori olduğunu biliyor muyuz? Büyük ihtimalle hayır bilmiyoruz. Bugün sizlere Starbucks Kalori Listesi hazırladım. Bundan sonra Starbucks kalori listesine bakmadan kahve içmek yok :) Sonra bana; vay efendim ben hiç bir şey yemiyorum, nasıl kilo alıyorum bu kadar demeyin :)

starbucks kalori

Starbucks Kalori Değerleri

Starbucks kalori değerleri listesinde öncelikle 200 kalorinin altındaki içeceklere yer veriyorum. Yazının devamında starbucks sıcak içecek kalori değerleri, starbucks soğuk içecek kalori değerleri, starbucks exstraların kalori değerleri bulunuyor.

Starbucks 200 kaloriden düşük sıcak içecekler (Tall Boy)

Filtre Kahve - 4 kcal
Tea - 0 kcal
Yağsız süt ile hazırlanmış Cappuccino - 64 kcal
Yağsız süt ile hazırlanmış Caffè Latte - 102 kcal
Yağsız süt ile hazırlanmış Caramel Macchiato - 142 kcal
Yağsız süt ile hazırlanmış Caffè Mocha - Kremasız - 166 kcal
Caffè Americano - 11 kcal

Starbucks 200 kaloriden düşük soğuk içecekler (Tall Boy)

Coffee Frappuccino - 157 kcal
Espresso Frappuccino - 136 kcal
Yağsız süt ile hazırlanmış Buzlu Caramel Macchiato - 139 kcal
Mango Passion Fruit Frappuccino Meyve bazlı - 157 kcal
Raspberry Black Currant Frappuccino Meyve bazlı - 158 kcal

Starbucks Sıcak İçecekler Kalori Listesi

Starbucks kalori listemizin bu bölümü; sıcak içeceklerin kalori değerlerini içermekte.

Caffè Latte Kalori

Short 
Yağsız Süt - 67 kcal
Yağlı Süt - 113 kcal
Soya - 75 kcal
Tall 
Yağsız Süt - 102 kcal
Yağlı Süt - 176 kcal
Soya - 116 kcal

Starbucks Soğuk İçecekler

Starbucks Soğuk İçecekler

Her ne kadar Starbucks sıcak kahve çeşitleri ile meşhur olsada soğuk içecekler ile oluşturulan menüleri ile de damaklarınızı şenlendiriyor. Starbucks soğuk içecekler menüsünde seçenekler oldukça fazla. Genellikle buzlu olarak servis edilen Starbucks soğuk içecekler hem göz hemde damak zevkinizi sıradışı şekilde doyuma ulaştırıyor. Sizi daha fazla bekletmeden Starbucks soğuk içecekler menüsüne hemen geçelim.

starbucks soğuk içecekler

Starbucks Soğuk İçecekler Menüsü

starbucks soğuk içecekler 1

 • Buzlu Caffe Americano
 • Buzlu Caffe Latte
starbucks soğuk içecekler 2

 • Buzlu Caffe Mocha
 • Buzlu White Cholate Mocha
 • Buzlu Caramel macchiato
 • Buzlu Filtre Kahve
 • Buzlu Misto
 • Buzlu Chai Tea Latte
starbucks soğuk içecekler 3
 • Coffe Frappuccino
 • Espresso Frapuccino
 • Cold Brew

16 Ağustos 2017

Suyun Ph Değeri Kaç Olmalı?

Suyun Ph Değeri Kaç Olmalı

Suyun pH Değeri Kaç Olmalı? Kaç pH değerinde suları içmek gerekir?

Daha önce "suyun ph değeri kaç olmalı?" sorusu hiç aklınıza gelmişmiydi? Peki su içerken pH değerinin kaç olduğuna bakıyor musunuz?

pH değeri; farklı çözeltilerin asidik mi? yoksa alkali mi? ve hangi değerler arasında olduğunu gösteren bir ölçü birimidir.

İnsan vücudunda; kan, tükrük, idrar gibi şeylerin belirli pH değerleri vardır. İçtiğimiz suyun ph değeri de bu değerleri etkileyen faktörler arasındadır. Bu sebeple suyun ph değeri kaç olmalı bilmemiz ve bilinçli bir şekilde alkali suları tüketmemiz gerekmektedir. pH değeri 0-14 arası değerlere sahiptir ve 7 değeri nötrdür. ph değerleri 0-7 arası asidik, 7-14 arası alkali değerdedir. Vücudumuzda bulunan değerler ne kadar asidik değerde olursa; vücut metabolizmamız da o kadar düzensiz çalışmaya başlamıştır diyebiliriz.

15 Ağustos 2017

Tırnak Kırılması Nedenleri ve Çözüm Yolları

Tırnak Kırılması

Tırnak kırılması bayanların en çok canını sıkan şeylerden biridir. Bazen çok uğraşır ama bir türlü güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olamayız. Sağlıksız tırnak çabuk kırılır. Tırnak kırılması sorunu; dış ve iç beslenme ile çözülebilecek bir sağlık problemidir. Tırnak kırılması probleminden kurtulmak için; tırnaklarımızı besleyecek gıdalarla iç beslenme ve tırnağı dışarıdan besleyen maddelerle de tırnaklarımızın dış beslenmesini sağlamalıyız.

tırnak kırılması - nedenleri ve çözüm yolları

Bugün sizlere; sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olmak için neler yapmalıyız? Tırnak kırılmasına karşı çözüm yolları neler? konularında bilgi vereceğim.

Tırnak kırılmasından nasıl kurtuluruz? Sağlıklı tırnaklar için nelere dikkat etmeliyiz?

Mutlaka Biotin açısından zengin besinler tüketin

Tırnak kırılması probleminin en etkili çözümü beslenmedir. Düzenli tırnak sağlığı açısından besleyici besinler tüketerek tırnak kırılması probleminin önüne geçebilir ve sağlıklı tırnaklara kavuşabiliriz. Tırnaklarımızı besleyen en etkili besin de biotindir. Biotin saç ve tırnak bakımının olmazsa olmazıdır, saç ve tırnaklarımızın sağlıklı uzaması için mutlaka biotin açısından zengin besinler tüketmeliyiz.

14 Ağustos 2017

Çamaşır Makinesi Tavsiye - 2017

Evimizde en çok kullandığımız beyaz eşyalardan biri olan çamaşır makinesi seçiminde dikkat etmemiz gereken bir çok kriter var. Bu yazımda çamaşır makinesi tavsiyesi başlığı altında bu kriterlerden bahsedeceğim. Çamaşır makinesi alma rehberi şeklinde hazırladığım Çamaşır makinesi tavsiye yazımı okumadan alışverişe çıkmayın.

çamaşır makinesi tavsiye

Çamaşır Makinesi Tavsiye 1 - Çamaşır Makinesi Fiyatları

Hepimizin bir şeylere ihtiyacı var. Alınacaklar listesi hiç bir zaman bitmiyor değil mi? Size kötü bir haberim var; hiç bir zaman da bitmeyecek. Çünkü; maalesef insanoğlu tüketmeye aç. Neyse konudan uzaklaşmadan devam edelim. Çamaşır makinesi tavsiyesi yazımda teknik konulara geçmeden önce ilk yer vermek istediğim konu çamaşır makinesi fiyatları ve alım gücü. Çamaşır makinesi fiyatlarını günümüzde inceleyecek olursak; 600, 700 TL den tutunda 5000, 6000 TL ye kadar çamaşır makinesi mevcut. Burada önemli olan sizin bütçeniz. Merak etmeyin alım gücünüzü zorlamadan en iyi çamaşır makinesini sizlerle beraber seçeceğiz. Çamaşır makinesi tavsiye yazımı sonuna kadar okuduğunuzda bu seçimi kendiniz yapabilecek duruma geleceksiniz.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 2 - Devir Sayısı

Birazda teknik konulara değinelim. Çamaşır makinesi alırken, seçim aşamasında dikkat edeceğimiz ve en çok kafa karışıklığı yaratan konulardan birisi; çamaşır makinesi devir sayısı oluyor. Çamaşır makinesinde devir sayısı nedir? Hemen anlatayım. Çamaşır makinelerinin özelliklerinden biri olan devir sayısı; çamaşır makinesi sıkma adımına geçtiğinde dakikada kaç sefer döneceğinin göstergesidir. Örneğin 1000 devirde sıkma işlemi yapan bir çamaşır makinesi dakikada 1000 tur dönüyor demektir. Çamaşır makineleri merkezkaç kuvveti prensibine göre sıkma işlemi yaptığı için; makine ne kadar hızlı dönerse, çamaşırlarımız o kadar kuru çıkacaktır. Şunu da unutmayın ne kadar yüksek devirde sıkma yaparsanız, çamaşırlarınız da o kadar kırışık çıkacak. Ütü işleminiz biraz daha zahmetli olacak. Bu arada ütü almayı düşünüyorsanız "en iyi ütü" yazımda 5 adet ütüyü sizler için sıraladım, okuyabilirsiniz. Neyse çamaşır makinesi tavsiyesi konumuza dönelim. Biz kaç devirli çamaşır makinesi almalıyız? Bu konu sizin en çok yıkadığınız çamaşırlarla alakalı aslında. Bir çok çamaşırı yüksek devirde yıkayamazsınız. Yüksek devire ihtiyaç duyulan çamaşırlar genelde; battaniye, yorgan gibi büyük ve ıslandığında çok ağırlaşan çamaşırlardır. Çünkü bu tarz çamaşırlar suyu çok fazla çektiğinden ağırlıkları da fazla olur. Buda sıkma esnasında makinenin zorlanması demektir. Siz çamaşır makinesini 1000 devirde de çalıştırsanız makine ağırlıktan dolayı 700, 800 devir dönecektir. Bu tarz çamaşırları da yıkamayı düşünüyorsanız 1200, 1400 devirden aşağı makine almayın. 1400 devir biraz pahalı olabilir, en azından 1200 devir olsun. Peki daha düşük devir alırsak ne olur? Battaniyeler, yorganlar ıslak yada ıslağa yakın çıkar, zor kurur. Bu benim için sorun değil asarım, suyu süzülür, kurur diyorsanız bu kadar yüksek devir almayabilirsiniz. Devir sayısı yükseldikçe çamaşır makinesinin fiyatı yükselir. Bunu da unutmayalım.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 3 - Çamaşır makinesi yıkama kapasitesi kaç olmalı?

İşte çamaşır makinesi tavsiyesi yazımın bir diğer önemli kriteride bu. Alacağımız çamaşır makinesi kaç kg lık olmalı? Bakın en ideal boyutlar 7kg, 8kg, 9kg ve yukarısıdır. Bu kg ne kadar yüksek olursa çamaşır makinesinin iç hacmi de o kadar geniş olur. Tabi ayrıca kg yükseldikçe motor gücü elektrik sarfiyatı da artar. Bunu da not alalım. Peki kg olarak ideal çamaşır makinesi tavsiyesi hangisi? Bu sorunun cevabı yine yıkayacağınız çamaşırlar ve çamaşır yıkama prensiplerinizle alakalı. Bu ne demek hemen açıklayalım. Eğer siz çamaşırları hiç birirktirmeden hemen yıkayan birisi iseniz; yıkayacağınız çamaşır miktarı haliyle az olacaktır. Bu sebeple 7kg lık bir makine işinizi görecektir. Hatta eğer ben hiç battaniye falan yıkamam derseniz 6kg bile uygundur. Ama siz yinede 7kg seçin derim ben. Birde hem tasarruf hemde iş yoğunluğu sebebiyle çamaşırlarını biriktiren ve toplu yıkayan kişiler var. Bu tarz çamaşır yıkayan kişilere kg bazında çamaşır makinesi tavsiyem 8kg ve 9kg lık makinelere yönelmelerinden yana. Ben çok kalabalık bir aileye sahibim çamaşır bende eksik olmaz diyenlere de 9kg dan daha düşük bir makine almamaları öneriyorum. Makine yıkama kapasitesi arttıkça, aynı devir sayısında olduğu gibi çamaşır makinesinin fiyatı da artıyor.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 4 - Kapak Genişliği

Eski çamaşır makinelerinde kapak genişlikleri genelde standart ve küçük boydaydı. Yeni nesil çamaşır makinelerinde ise kapak genişlikleri farklı boyutlarda ve geniş olarak üretilmekte. Kapak genişliği ne kadar geniş olursa büyük boy çamaşırları (yorgan, battaniye, küçük kilimler, paspaslar) makineye yerleştirmemiz o kadar kolay olur. Kapak genişliği bakımından çamaşır makinesi tavsiyesi olarak büyük, geniş kapaklı çamaşır makinelerini almanızı tavsiye ediyorum. Buraya küçük bir not daha düşelim. Kapak ile makineyi birleştiren menteşenin, kapak kilidinin ve contasının kalitesini mutlaka yakından kontrol edin. Merak etmeyin kalite kendini belli eder.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 5 - Tambur Seçimi

çamaşır makinesi tavsiye - tambur nasıl olmalı

Çamaşır makinesi alırken mutlaka kapağı açıp içine bakmalıyız. İşte o baktığımız çamaşırları içine koyduğumuz alan çamaşır makinesinin tamburu. Bir çoğumuzun gözünden kaçıyor ama sizin kaçmasın. Kaliteli bir tambur pırıl pırıl parlar. Ben kaliteliyim diye tabiri caizse bağırır. Mat teneke gibi olanlardan uzak durun.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 6 - Program Sayısı Kaç Olmalı?

Çamaşır makinesi tavsiyesi yazımın bu kısmında birazda elektronik aksamdan bahsetmek istiyorum. Çamaşır makinelerinde aynı bulaşık makinelerinde olduğu gibi değişik programlar ve program süreleri vardır. Bazı makinelerde programlar otomatiktir. Örneğin; kot yıkama için kot programına geldiğinizde, kotlarınızı yıkamanız için gerekli; su sıcaklığı, yıkama süresi, kaç durulama yapması gerektiği, kaç devirde sıkma işlemi yapacağı gibi ayarlar otomatik olarak yapılır. Bazı makinelerde ise otomatik program bulunmaz hepsini tek tek ayarlamanız gerekir. Bazı otomatik programlı çamaşır makinelerinde ise program sayısı çok azdır. Program bakımından işinizi en çok kolaylaştıracak çamaşır makinesi tavsiyesi otomatik ve çok program seçeneği olan makinelerdir. Bir diğer önemli noktada en kısa programın süresidir. Örneğin 15 dk lık kısa programı olan makineler de var. Bu özellik temizlik bezleri gibi çok kısa sürede yıkanacak şeyleri yıkama işleminde çok işinize yarayacaktır.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 7 - Rezistans Nasıl Olmalı?

çamaşır makinesi tavsiye - seramik rezistans

Çamaşır makinesi tavsiyesi yazımda birazda iç malzemelere değinmek istiyorum. Çamaşır makinelerinin ön planda görünmeyen ama en önemli parçaları iç parçalarıdır. Bu parçaların en önemlileri arasında rezistans gelir. Rezistans çamaşır makinesinde suyu ısıtan parçadır. Çok yüksek ısılara ulaştığı için genellikle bu parçada kireçlenmeler oluşur. Yoğun kireçlenme sonucu çamaşır makinesi suyu istenilen sıcaklığa ulaştıramaz ve çamaşırlarımız temiz yıkanmaz. Yeni nesil makinelerin bazılarında bu sorunu aşmak için seramik rezistans kullanılıyor. Seramik rezistanslar diğer rezistanslara göre çok çok küçük miktarda yok denecek kadar az kireçlenir. Bu bakımdan çamaşır makinesi tavsiye listeme seramik rezistanslı çamaşır makinelerini ekliyorum. Satıcıya rezistansın malzemesini mutlaka sorun ve seramik rezistanslı ürünleri tercih edin.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 8 - Yedek Parça Fiyatları

Buda nerden çıktı demeyin. Bir makineyi almaya karar verdiyseniz internetten yada makinenin her hangi bir servisini arayarak; çamaşır makinesinin kartının, rezistansının, motorunun fiyatını sorun. Neden bu üç parça? Çünkü bir çamaşır makinesinde en çok arıza yapan parçalar bu üçlü. Bu üçünün fiyatını başka marka ve modellerin yedek parça fiyatları ile kıyaslayın. Yapma bu kadar da incelenir mi demeyin. Ben çok gördüm kart değiştirmesi gereken yada motoru yandıktan sonra bunların fiyatlarını öğrenip çamaşır makinesini çöpe atan. İşinizi sağlama alın.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 9 - Çamaşır Makinesi Tüketim Değerleri

Herkes ne ister? Tabiki az parayla çok iş yapabilmek değil mi? Alacağımız çamaşır makinesinde de bunu aramalıyız. Çamaşır makinesi su ve elektrik tüketimlerini araştırmalı ve en az tüketime sahip çamaşır makinelerini tercih etmeliyiz. Bu sayede hem ekonomimize hemde çevreye daha az zarar vermiş oluruz.

Çamaşır Makinesi Tavsiye 10 - Hangi Markayı Almalıyız?

Uzun yıllardır sektörde olan ve kendini kanıtlamış markalar ilk tercihiniz olsun. Bu markaların servis ağları daha yaygın olur ve sorunlarınıza çözümleri daha hızlı üretirler. Böyle markalar aynı zamanda marka değerini düşürmek istemezler. Hakkını arayan müşterinin karşısında hiç bir negatif durum ortaya çıkarmazlar. Yaşadığım bir olaydan size örnek vereyim. Yeni evlendiğimde almış olduğum bulaşık makinesi (Türkiye'nin en çok beyaz eşya satan markasına ait bir ürün) doğru düzgün bulaşıkları yıkamıyordu.

12 Ağustos 2017

Hangi Marka Su Kaç pH Değerinde? pH Değeri En Yüksek Sular?

alkali su markaları ph değeri

Alkali suların sağlığımız açısından faydalarını sanırım bilmeyeniniz yoktur? Bilmeyenlere "Alkali su nedir? Alkali suyun faydaları nelerdir?" adlı yazımı okumalarını öneriyorum. Ben bugün sizlere bu kapsamda piyasada satılan suların ph değerlerini ve en yüksek ph değerlerine sahip suları içeren bir liste hazırladım.
Tavsiye Yazı: PH Değeri Nedir?
Sizde kullandığınız markanın pH değerini inceleyin. Bakalım sağlıklı pH değerleri olan bir su tüketiyor musunuz?
Bu arada unutmadan sağlıklı bir suyun pH seviyesinin ne olması gerektiğini "Suyun ph Değeri Kaç Olmalı?" adlı yazımda anlattım.

Piyasada En Çok Satılan Suların pH Değerleri 

Beyza Su..........................6,0 pH
Taşpınar Su......................6,1 pH
Dağdelen Su.....................6,2 pH
Özkaynak Su....................6,4 pH
Sırmakeş..........................6,48 pH
Ulupınar............................6,51 pH
Taşdelen Su pH (Vakıf)...6,6 pH
Hamidiye Su pH..............6,61 pH
Kızılay..............................6,63 pH
Gürpınar...........................6,67 pH
Çamoluk.. ........................6,9 pH
Akpınar.............................6,9 pH

11 Ağustos 2017

Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur?

kalsiyum hangi besinlerde bulunur
Bu yazımda; Kalsiyum nedir? ve Kalsiyum hangi besinlerde bulunur? konuları hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Kalsiyum Nedir?

Kemik sağlığı söz konusu olduğunda vücudumuz için en önemli besin kalsiyum olmaktadır. Güçlü kemiklere sahip olabilmemiz için kalsiyum depolarımızın dolu olması gerekir. Kalsiyum insan vücudunda bulunan en zengin mineraldir. Bir insanın toplam vücut ağırlığının yaklaşık % 2 'si kalsiyumdan oluşmaktadır. Vücudumuzda bulunan kalsiyumun neredeyse tamamı iskelet sistemimizde, geri kalan kısmı ise dişlerde, kan plazmasında, vücudun yumuşak dokularında ve hücre dışı sıvıda bulunur.

Kalsiyumun Görevi Nedir?

Vücudumuzda bulunan kalsiyumun başlıca rolü; iskelet sisteminin yapısal gücünü sağlamaktır. Bu yapı çoğunlukla, hidroksijenatat kristaller denilen ve kolajende bulunan bir kalsiyum fosfat formuyla sağlanır.

Spam Nedir? Spam Ne Demek?

Dijital çağın her şeyin önüne geçtiği günümüzde; bu alanla ilgili o kadar çok terim girdi ki hayatımıza. Artık duyduğumuz bir çok kelimeye yabancı kalmaya başladık. Spam da bu kelimelerden bir tanesi. Peki; Spam ne demek? oluyor. Bugün sizlere Spam nedir? konusunda bilgi vermek istiyorum.

spam nedir - spam ne demek

Spam Nedir?

Spam kelimesi internetin yaygınlaşmasıyla birlikte yayılan bir kelime. Spam nedir? kısaca özetlemek gerekirse; istenmeyen, kopya, sahte, rahatsız edici mesaj ve profiller diyebiliriz.

Ph Nedir? Ph Değeri Nedir?

ph nedir ph değeri nedir

Ph Nedir?

İçme sularının üzerinde ph 7, ph 8 gibi değerler gözünüze mutlaka çarpmıştır. Peki; ph nedir? biliyor muyuz? Ph; Su, idrar, sabun ve buna benzer çözeltilerin asitlik ve bazlık değerlerinin ölçümlenmesinde kullanılan bir ölçü birimidir. 

Ph değer aralığı 0 ile 14 arasındadır. Bu ph değerlerinden "0" çözeltinin aşırı asidik, "14" ise aşırı alkali olduğunu gösterir. "pH 7" ise çözeltinin nötr yani; ne asidik, nede alkali olduğunu gösterir. Ph da bulunan "p" potansiyel anlamında, "H" ise hidrojeni temsil eder. Yani pH nedir kısaca özetlersek; ph için potansiyel hidrojen diyebiliriz.

Bazı Maddelerde Bulunan pH Değerleri

 • İdrar pH değeri nedir? idrarda yediğimiz gıdalarla değişkenlik göstermekle birlikte; pH 4,5 - pH 8 aralığındadır.
 • Kan pH değeri nedir? tıpkı idrarda olduğu gibi alınan gıdalarla alakalı olarak normal değerler; pH 7,35 - pH 7,45 seviyelerindedir.
 • Tükrüğün pH değeri nedir? Tükrüğün ph değeri; pH 6,5 - pH 7,4 aralıklarındadır.
 • Su pH değeri nedir? Su normal şartlarda pH 7 değerindedir.

pH Değerinin İnsan Vücudu İçin Önemi

pH nedir? öğrendiğimize göre şimdi pH değerinin vücudumuz için öneminden biraz bahsedelim. Vücudumuzda oluşan toksik oluşumlar vücudumuzda asidik ortam yaratırlar. Buda kanın pH değerinin asidik oranda yükselmesine neden olur.