Vlog İçin Kamera Tavsiyesi


Bu yazımızda sizlere iyi bir vlog kamerasında mutlaka olması gereken özellikleri anlatıyoruz. Aklınızdaki soru işaretlerinin bir çoğunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.


Vlog; Dünyada çok popüler bir hâle gelen ve ülkemizde de hızla yaygınlaşan bir akım haline geldi.
Peki; Nedir bu vlog
Vlog nedir? diyecek olursanız eğer; vlog için kısaca, video blog yada video günlük diyebiliriz. Özellikle Youtube'da vlog kanalları son zamanlarda oldukça popüler. Youtube'da bu işi amatörce, eğlence amaçlı yapanlar olduğu gibi, youtube'daki vlog kanalından ciddi anlamda kazanç elde eden youtuber 'ların sayısıda oldukça fazla.


Şimdi konumuza dönelim. Vlog videolardan oluşan günlüklerimizi tuttuğumuz bloglar olduğu için; bize işimizi görecek özelliklere sahip bir video kayıt cihazı (vlog kamerası) gerekmekte.

Vlog video çekenlerin veya youtube'a içerik oluşturanların çoğu DSLR yada kompakt fotoğraf makineleri kullanmaktalar. Taşıma kolaylığı bakımından kompakt fotoğraf makineleri bana kalırsa daha uygunlar. Ayrıca günümüzde çok kapsamlı ve kaliteli çekimler yaparak abileri olan DSLR fotoğraf makinelerine kafa tutan kompakt fotoğraf makineleride mevcut.

DSLR ve Kompakt fotoğraf makineleri

Peki bir vlog kamerasında olması gereken özellikler nelerdir? Bu sorunun cevabı tamamen bütcenizle alakalı. Yinede ben aklınızın ucunda bulunması için herkesin anlayabileceği şekilde bir kaç önemli noktaya değineceğim. Haydi hemen başlayalım.
Alacağımız vlog kamerası 1080 HD video çekebilmeli. Kameramızın 1080 HD video çekmesi izleyici kitlemize zevkli bir seyir sunmamız için (elbetteki içerik herşeyden önemli) mutlaka gerekli. O zaman diyoruz ki; vlog kameramız HD video çekebilmeli.

Görüntü Kalitesi

1080 HD video çeken bir vlog kameramızın olduğunu düşünelim. Fakat bu kamera hareket halinde video çekerken bir netleşip, bir bulanıklaşsın. Bu duruma izleyici kitlemizde bizde çok sinir olurduk ve bu bizim işimizi gerçekten çok zorlaştırırdı. Bu odaklanma olayını çok iyi ve hızlı bir şekilde yapabilen makineler piyasada var. O zaman ne diyoruz; hızlı odaklanabilen bir video kameramız olmalı ve aynı zamanda sarsıntıyı iyi absorbe etmeli.

Videomuzda böyle bir görüntü istemeyiz 

HD video kayıt işini hallettik ve makinemizin odaklanması da gayet başarılı ama videomuzu izlediğimizde videoda kendi sesimizi bile tanıyamadık veya ortamdaki tüm gürültü videomuzun içinde ve konuşmalarımızı anlamamıza imkan yok. Bazı makinelerin dahili mikrofonları gerçekten çok başarılı, bazılarında ise harici mikrofon girişi mevcut. Vlog kamerası alırken; en azından bu özelliklerden birisinin kameramızda olmasına dikkat etmeliyiz. Sadece videodaki görsel kalite tek başına yetmiyor. İyi bir vlog kamerası iyi bir mikrofona sahip olmalı yada harici bir mikrofon kullanırım diyenler için mikrofon girişi olmalı.
Yaka mikrofonu

Son olarakta şunu söylemek istiyorum; bir vlog kamerasının LCD ekranı 180 derece dönebiliyor olmalı. Vlog çekerken kendimizi görebilmemiz gerekiyor. Eğer bir vlog kamerası yada youtube için kamera arıyorsanız önce ekranı 180 derece dönebilen cihazların bir listesini çıkarın ve sonra içlerinden size en uygun olanı seçin.
Tavsiye Yazı: Sizler için Ekranı 180 derece dönebilen kameralardan vlog için en uygun olanlarını; Ekranı 180 Derece Dönebilen Kameralar yazımızda derledik.

Çok fazla araştırma yaptım ve yaptığım araştırmalara göre şuan (2016) Dünya'da youtuberlar tarafından en çok kullanılan vlog kamerası Canon PowerShot G7 X fotoğraf makinesi.

2019 Güncelleme: Yazıyı yazalı uzun bir süre olmuş. Şuan hala bir çok vlogger Canon PowerShot G7X kullanmaya devam ediyor. Bu ürünün ayrıca yeni versiyonunun da çıktığını söylemek isterim. Maddi durumunuz elveriyorsa Canon Powershot G7X Mark II yi almanız sizin için daha isabetli bir tercih olacaktır. Ayrıca Canon, DSLR sekmentinde vlog kamerası olmaya aday olan Canon EOS 200D ninde satışına başladı. Fiyat olarak daha kolay elde edebileceğiniz bir ürün. Canon 200D'nin özelliklerini merak ediyorsanız; Canon 200D inceleme yazımı okuyabilirsiniz.

Canon PowerShot G7 X 

Eğer Canon PowerShot G7 X'i kullanma şansım olursa detaylı bir inceleme yazısı yazmayı düşünüyorum.

Canon PowerShot G7 X 

Canon G7 X 'in teknik özelliklerini ''Vlog Canavarı Canon G7 X 'in Özellikleri'' yazımızda bulabilirsiniz.

Şimdilik Hoşçakalın.

Benzer Yazılar

Vlog İçin Kamera Tavsiyesi
4/ 5

40 yorum

Adsız
6 Mart 2016 11:31 delete

Uzun zamandır bir vlog kamerası arıyorum aklımda g7x ve Sony r100 m4 var.

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 11:34 delete

Sony nin fiyatı g7x in neredeyse iki katı bence gereksiz. Canon vlog isi icin fazlasıyla yeterli.

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 11:42 delete

Cep telefonu ile vlog çekimi yapılmazmı?

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 11:49 delete

Cep telefonlarının kamerası vlog çekimleri için biraz yetersiz kalıyor. Eğer görüntü ve ses kalitesi yeterli gelmezse izleyicinin çektiğimiz videlari izleme oranı düşük olur. İzleyici kitlemizin seyir kalitesini üst seviyede tutmak için kaliteli bir görüntü ve ses güzel bir içerikten sonra en önemli kriterler.

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 11:52 delete

Genelde yorumlarda g7x ve Sony r100 m4 modeli yazılmış. Fiyat olarak 500 TL yi geçmeyen vlog kamerası arıyorum. Bu iki kamerada 1500-2500 TL arası fiyatlarda. Daha uygun vlog kamerası yokmu?

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 11:53 delete

Ben LG G4 kullanıyorum vlog çekimlerimde

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 11:57 delete

Samsung nx mini fiyat olarak şuan 500 TL civarında. Vlog kamerası olarak en uygun fiyatlı fotoğraf makinesi nx mini şuan. Youtube'da samsung nx mini ile vlog çeken youtuberlar var.

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 12:14 delete

Nx mini düşük ışıkta yetersiz kalıyor ve kullanicilari pek iyi şeyler söylemiyor. Zaten nx mini kullanan youtuberların videolarını incelersen bunu görebilirsin.

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 12:16 delete

Yazınız kafamdaki bir çok soru işaretini giderdi nx7 ye karar verdim ama önce sizden bir inceleme yazısı bekliyorum.

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 12:17 delete

+1 inceleme yazınızı bekliyorum

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 12:25 delete

G7x inceleme yazılarını bir cok yerde okudum ama cok taraflı geldi bana neredeyse dslr makinelerden iyi diyecek adamlar. Ben sizin tarafsız bir inceleme yazınızı bekliyorum.

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 12:29 delete

Yazınız gerçekten çok sade bir dille herkes için anlaşılır olmuş. Bir sürü site gezdim sanki profesyonel fotografciymisiz gibi anlatmışlar. O kadar teknik terimi bilsem ne diye arastirayim zaten. Canon PowerShot G7X gerçekten güzel makine yazınızı okuduktan sonra kararımı verip aldim ve gerçekten çok memnunum.

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 12:31 delete

Sony m4 mükemmel bir fotoğraf makinesi 4k çekim yapabiliyor. Gx7 de bu yok.

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 12:34 delete

Samsung S6 kamerası gerçekten çok iyi bu konuda. LG yi uzak ara geçiyor youtube'da ikisinin karşılaştırması var izleyin derim

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 12:36 delete

Türkçe vlog pek tutmuyor yabancı kanallar bu işi gerçekten çok profesyonel yapiyor. Çok iyi ingilizcem var diyenlere yabancı dillerde vlog cekmelerini öneririm. Yabancılar daha çok vlog izliyor

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 12:38 delete

Canon g7x alicam ama kararsız kaldım

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 12:50 delete

Canon powershot g7x Sensör mükemmel

Üstün kalitede düşük ışıklı fotoğraflar çekin ve etkileyici arka plan bulanıklıkları yakalayın. 1,0 tipi CMOS sensör fotoğraf makinesinin kompaktlığından taviz vermeden gelişmiş düşük ışıklı performans sağlar. Bu sensör 1/1,7 tipi sensörlerin kullandığının neredeyse 3 katı büyüklüğünde ışığa duyarlı alan kullanır. Bu sayede daha yüksek ışık hassasiyeti, daha az parazit (özellikle yüksek ISO'da) ve daha geniş dinamik aralık sağlar. Ayrıca profesyonel görünümlü odak yapılmayan arka planlar için daha sığ alan derinliği ile yaratıcı esneklik sağlar.

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 13:42 delete

Canon g7x çok pahalı daha uygun vlog kamera önerileri bekliyorum sizden.

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 13:44 delete

Ben vlog çekmeye ve youtuberlığa yeni başlayanlar için cep telefonlarını kullanmalarını öneriyorum yada iyi bir cep telefonuna yatırım yapın. Eğer vlog işi tutmazsa en azından elinizde iyi bir cep telefonu kalır.

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 13:46 delete

G7x düşük ışıkta nasıl

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 13:50 delete

Vlog çekmek için sadece kamera yeterli değil. Vlog ekipmanları olarak sabit çekimler için bir Tripod, hareketli çekimleriniz için sağlam kaliteli bir selfie çubuğu, kapalı mekan çekimleriniz için soft box, kaliteli bir yaka mikrofonu gerekiyor.

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 13:53 delete

Bende ekliyim iyi bir video programı ve video bilgisi gerekli vlog veya değişik videolar çeken youtuber lar için

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 13:55 delete

O dediginiz yabancı vlog kanalları amatör görünümlü profesyonel ekiplerden oluşuyor. Siz sadece vloggeri görüyorsunuz ama sağlam ekipleri var adamların

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 13:56 delete

Düşük ışıkta yeterli mi? Görüntü kalitesi nasıl düşük ışıkta canon g7x in

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 13:58 delete

İnceleme yazınızı bekliyorum g7x i almak için. Lütfen bir inceleme yazısı paylasirmisiniz

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 13:59 delete

2. El dslr al bence

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 14:00 delete

ZenginiM diyosun yani :)

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 14:02 delete

Canon PowerShot G7 X yada m4 kullanan varsa youtube kanalının linkini buraya yazabilirmi incelemek istiyorum iki kameranın da kalitesini

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 19:48 delete

Vlog kamerası arayanlar için mükemmel bir yazı olmuş. Bende bir vlog kamerası arıyorum ve aklımda canon g7x var ama biraz daha para biriktirmem gerekiyor.

YANITLA
avatar
Adsız
6 Mart 2016 19:49 delete

Vlog icin kamera arıyorsanız hiç düşünmeden canon g7x i alın derim

YANITLA
avatar
Adsız
7 Mart 2016 16:29 delete

Yorumlarda sadece Canon g7x Samsung nx mmini ve Sony rx 100den bahsedilmiş bunların dışında Kaliteli HD video kaydı yapabilen fotoğraf makinesi önerisi bekliyorum

YANITLA
avatar
Adsız
7 Mart 2016 16:31 delete

Kesinlikle katılıyorum

YANITLA
avatar
Adsız
7 Mart 2016 19:13 delete

Iyi bir kamerada olması gereken özellikler bir Öncelikle HD video kaydı yapabilmeli kameranın odaklanması İyi olmalı loş ışıkta ve karanlık ortamlarda net kayıt yapabilmeli mikrofon harici olarak kullanmak genellikle daha iyi sonuçlar verir Bu yüzden harici mikrofon girişine sahip olmalı Çünkü dış ortam çekimlerinde genellikle Rüzgar yoldan geçen arabalar ve diğer sesler kaydımızı etkiler çekim yapacağımız sürenin ne kadar olduğunu bilmediğimiz için bataryasının uzun süre dayanmasını bakılması gerekir ya da yedek pil fiyatlarının uygun olması gerekir Benim tavsiyem Sony rx100 Mark 4 ama fiyatı biraz yüksek olduğu için Yeni başlayanlara tavsiye Samsung n x mini şu an satış fiyatı yaklaşık 500 Türk lirası civarında ya da Yukarıdaki yorumlarda yazıldığı gibi cep telefonu kamerası iyi olanlar cep telefonlarını başlangıç için kullanabilirler

YANITLA
avatar
Adsız
8 Mart 2016 11:30 delete

canon powershot g7 x için ne zaman bir tanıtım yazısı yazacaksınız?

YANITLA
avatar
Adsız
14 Mart 2016 08:56 delete

vlog kamera tavsiyesi istiyorsanız mutlaka sony marka ürünlere bakın derim sony video kaydında çok iyi

YANITLA
avatar
9 Temmuz 2016 17:39 delete

Yazınız çok hoşuma gitti g7x i çok beğendim fakat fiyatı yüksek. Ben Canon Mini Legria bakıyorum. Ses kalitesi ve görüntü kalitesi açısından fiyat performans ilişkisi muazzam bence ama piyasada bulamıyorum tavsiyeniz var mıdır?

YANITLA
avatar
17 Ekim 2016 10:49 delete

Yazınız gayet açıklayıcı olmuş teşekkürler.

YANITLA
avatar
Adsız
9 Kasım 2016 21:15 delete

Ben vlog kamerasi olarak rx100 m2 kullaniyorum ve cok memnunum. m4 almak icin vlog kanalimin epey buyumesi gerekiyor. Su an icin cok erken

YANITLA
avatar
Adsız
9 Kasım 2016 21:17 delete

Canon mini' yi hic tavsiye etmem.

YANITLA
avatar
Adsız
14 Kasım 2016 09:03 delete

vlog çekmek isteyip vlog kamerası araştıran herkesin okuması gereken bir yazı olmuş.

YANITLA
avatar