15 Mart 2016

Pi sayısı ( π ) nedir ?Pi sayısı ( π ) birçok matematik işleminde önemli bir yere sahiptir. Pi sayısını mutlaka hepimiz duymuşuzdur. Bu bize belkide önemsiz gibi geliyor ama matematiğin birçok hesaplamasında özellikle de geometride Pi sayısı büyük bir öneme sahiptir. Pi sayısının sembolü yunan alfabesinin 16. harfidir ( π ). Ayrıca yunanca çember kelimesinin de ilk harfidir.

Pi sayisi kac

Pi Sayısı Nedir?

Aslında Pi sayısı bir orana verilen isimdir. Pi sayısı bir dairenin çevresinin ölçümünün çapına bölünmesinden elde edilir. Yani Pi sayısı; bir dairenin çevresinin ölçümünün, çapına olan oranıdır. Bu oran her seferinde aynı çıkar bu yüzden Pi sayısı bir matematik sabitidir. 
Pi sayısı nasıl hesaplanır? diyecek olursak eğer; Bir çemberin çapı 1 olduğunda çevresi Pi ye eşittir. Bu oran rakamsal olarak 3,14 sayısına tekamül eder. İsterseniz sizde evde bu rakamı kendiniz bulabilirsiniz. Mesela bir bardağın çevresini ölçelim sonra bardağın çapını ölçelim ve çevresinde ölçtüğümüz rakamı çapını ölçtüğümüzde elde ettiğimiz rakama bölelim. Eğer hassas bir şekilde ölçüleri aldıysak çıkan sonucun 3,14 olduğunu göreceğiz.

Gördüğünüz gibi pi sayısı çok basit bir temele sahiptir ve değiştirilemez bir orandır. Pi sayısının bir diğer özelliği de irrasyonel bir sayı olmasıdır. Pi sayısı irrasyonel bir sayı olduğu için hiçbir zaman sonlu bir tamsayı düzeninde ifade edilemez. Virgülden sonra sonsuz sayıda tekrarsız rakam içerir. Pi sayısının tarihine gelecek olursak Pi sayısı Babillilerin, Ortadoğu ve Akdeniz uygarlıklarının varlığından haberdar oldukları bir sayıdır. Pi sayısı çok eski tarihlerden itibaren bilinmesine rağmen irrasyonel bir sayı olduğu o tarihlerde anlaşılamamıştır. 1761 yılında Johann Henrich Lambert pi sayısının İrrasyonel bir sayı olduğunu kanıtlamıştır.

Pi Sayısı Kaçtır?

Günlük kullanımda pi sayısı 3,1416 olarak ifade edilmesine rağmen, gerçek değerini ifade etmek için periyodik olarak tekrar etmeyen sonsuz sayıda basamağa ihtiyaç vardır. İlk 65 basamağa kadar ondalık açılımı şöyledir; Pi sayısının tamamı bilinmiyor;

3,1415926535897932384626433832795028841971693993751058209749445923

Gördüğünüz gibi bir virgülden sonra sonsuz sayıda basamak vardır. Pi sayısının virgülden sonrasını hesaplamak için bazı matematik yarışmaları düzenlenmektedir. En uzun pi hesaplama rekoru Fabrice Bellard'a aittir ve 2 trilyon 700 milyar rakamdan oluşmaktadır.

Pi Sayısının Tarihçesi

Pi sayısı Babiller, Eski Mısırlılar ve pek çok eski uygarlık tarafından bilinen bir sayıdır. Onlar dairenin çevresinin çapına bölünmesinden çıkan sonucun hiçbir zaman değişmediğinin farkına varmışlardır. Pi sayısının bulunmasıyla; artık çapı bilinen her çemberin çevresinin ya da çevresi bilinen her çemberin çapının hesaplanması çok kolaylaşmıştır.

M.S. 500 yıllarında pi sayısı 3,1415929 olarak kullanılmaktaydı. 1424 yılında İran'da virgülden sonraki 16 basamak doğru olarak bilinmekteydi. 1596 yılında Alman Ludolph Van Ceulen pi sayısının virgülden sonraki 20 basamağını  hesapladı ve bu sayı Avrupa'da Ludolph sabiti olarak isim aldı. Daha sonraki tarihlerde ise pi sayısının virgülden sonraki milyarlarca basamağı hesaplanmıştır. Her yıl 14 mart Dünya genelinde Pi günü olarak kutlanır.

Artikel Terkait

1984 Kütahya doğumluyum. Bloğumda ağırlıklı olarak sosyal medya, teknoloji, dijital iletişim ve markalar hakkında yazılar yazıyorum. Pazarlama, Dijital iletişim ve Sosyal Medya alanında kendimi geliştiriyorum.

1 yorum so far

Pi sayısı


EmoticonEmoticon