22 Aralık 2017

Antalya Spor Salonları (En İyiler)

Antalya spor salonları

Bugün yaşadığım şehir olan Antalya hakkında bir yazı yazmak istedim. Konumuz Antalya spor salonları. Bu konu kapsamında sizlere; Antalya'da bulunan en kaliteli spor, fitness, pilates, v.b hizmetler veren spor salonlarının bir listesini paylaşıyorum.

Sizinde bildiğiniz gibi spora başlamak bir dert, iyi bir spor salonu bulmak ayrı bir dert. Aslına bakarsanız Antalya'da çok fazla spor salonu mevcut ama ben size en iyilerini listelemeye çalıştım.

Azerbaycan Dini İnançları Nedir?

azerbaycan dini

Azerbaycan'da resmi bir din anlayışı bulunmamaktadır. Azerbaycan'da halkın büyük bir kesimi müslümandır. Müslüman'ların büyük bir çoğunluğunu da şii müslümanlar oluşturmaktadır. Ayrıca Azerbaycan'a dini açıdan ele aldığımızda Azerbaycan'da yaşayan Rus halkı da unutmamak gerekir. Azerbaycan'da bulunan Rus'lar ortadoks hristiyanlığı benimsemişlerdir.

21 Aralık 2017

İnstagram Fotoğraf İndirme

instagram fotograf indirme

İnstagramdan Fotoğraf Nasıl İndirilir?

İnstagram'da bazen çok beğendiğiniz bir fotoğrafı indirmek istiyoruz. Fakat bunu instagram uygulaması üzerinden gerçekleştiremiyoruz. İnstagramda fotoğraf indirebilmek için farklı yöntemler ve uygulamalar mevcut. Bu yöntemler arasında en başarılı bulduklarımı instagram fotoğraf indirme adlı bu yazımda sizler için derledim. Umarım sizde beğenirsiniz.

İnstagramda Fotoğraf İndirme Yöntemleri

İnstagram fotoğrafları web üzerinden, uygulamalar ile ve ekran fotoğrafı çekerek telefonumuza indirebiliyoruz. Burada ekran fotoğrafı çekme işleminin çok fazla kişi tarafından bilindiği ve fotoğraf kalitesini düşük olarak kaydettiğimiz için anlatıma yer vermedim. Zaten anlatılacak ta pek bir şey yok ekran fotosu alıyorsunuz bu kadar :) Biz instagram fotoğraf indirme işlemini daha verimli bir şekilde yapabileceğimiz diğer yöntemlere bir bakalım.

Web Üzerinden İnstagram Fotoğraf İndirme

Yeni keşfettiğim bir internet sitesi var. Sitenin adı DownloadGram. Bu web sitesi instagram üzerinde paylaşılan herhangi bir fotoğrafı indirmemize olanak sağlıyor.

İnstagramda Video Paylaşma

instagramda video paylaşma

İnstagramda Video Nasıl Paylaşılır?

Bugünkü konumuz instagramda video paylaşma. Bugün bu konu dahilinde instagramda video nasıl paylaşılır? ve İnstagramda başkasının videosunu paylaşma konularına değineceğiz. İnstagramda video paylaşma dediğimizde aklımıza şunlar geliyor;
 1. Telefonumdaki videoyu instagramda nasıl paylaşırım?
 2. İnstagramda başkasının videosunu nasıl paylaşırım?
 3. Youtube'dan instagrama video yükleme, Youtube videolarını instagramda nasıl paylaşırım?
Bugün bütün bu soruların cevaplarını bu yazımda hep birlikte öğreneceğiz. Hadi hemen başlayalım.

İnstagramda Video Paylaşma (Telefonumdaki videoyu nasıl paylaşırım?)

 • İnstagram uygulamasını açıyoruz
 • (+) simgesi yani paylaşım düğmesine dokunalım
 • Ekranın en altında Galeri, Fotoğraf, Video seçenekleri yan yana çıkacak
 • Eğer telefondan instagrama video paylaşmak istiyorsak "Galeri" seçeneğine dokunuyoruz
 • Telefon galerimizde bulunan videoyu seçiyoruz ve "ileri" diyoruz 
 • Videomuza  filtre eklemek istiyorsak burada bu işlemleri uyguluyoruz ve instagramda videomuzu paylaşıyoruz
 • Eğer instagramda o an için çekeceğimiz videoyu paylaşmak istiyorsak yukarıda bahsettiğim seçeneklerden "video" seçeneğine gidiyoruz
 • Ortada bulunan daire sembolüne basılı tutuyoruz ve videomuzu çekiyoruz
 • Daire sembolünden elimizi çektiğimizde videomuz paylaşmaya hazır hale geliyor

İnstagramda Başkasının Videosunu Paylaşma

İnstagramda başkasının videosunu paylaşmak için ise; ya o videoyu instagramdan telefonumuza indireceğiz yada instagram repost uygulamalarından birisini kullanacağız.

20 Aralık 2017

İnstagram Kullanıcı Adları 2018

instagram kullanıcı adları

İnstagram'da iyi bir kullanıcı adınızın olması gerçekten çok önemlidir. İnstagram kullanıcı adları; başka instagram hesaplarının sizinle etkileşiminde (beğeni, takip etme, yorum yapma) büyük rol oynar. Örneğin; dekorasyonla ilgili bir kullanıcının "ev dekorasyonu, ev dizaynı" gibi instagram kullanıcı adları ile etkileşime girme ihtimali "DJ Murat" gibi bir kullanıcı adıyla etkileşime girme ihtimalinden çok daha fazladır.

İnstagram Şifremi Unuttum - 2018

instagram şifremi unuttum

İnstagram Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Arkadaşlar merhaba... Bugün sizlerden gelen instagram şifremi unuttum, ne yapmalıyım? tarzındaki sorular üzerine bugün bu yazıyı yazmaya karar verdim. Bu konu hakkında bana en çok gelen sorulardan bazıları;
 • instagram şifremi unuttum, ne yapmalıyım (birazdan bu konuyu anlatacağım)
 • instagram şifremi unuttum e postamı bilmiyorum (şifreni unuttun, e postanı bilmiyorsun, inşallah doğru telefon numarasını instagrama kaydetmişsindir diyorum ;)
 • instagram şifre bulma nasıl yapılır? (şifre bulma diye bir şey yok arkadaşlar, instagram'a; instagram şifremi unuttum dediğinizde dahi size eski şifrenizi vermezler. Sadece yeni şifre oluşturmanıza izin verirler)
 • instagram şifre yenileme, değiştirme nasıl yapılır? (burada sorulan soru aslında şifresini bilen fakat değiştirmek isteyenler tarafından geliyor. Onlara "instagram şifre değiştirme" yazımı okumalarını öneriyorum.
 • instagram şifre kırma (böyle bir şey şifresini takipçi sitelerine girenlerin başına çok geliyor. Şifresini çaldıran arkadaşlarım, tekrar instagram hesabını geri alabilmek adına şifre kırma işleminin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorlar:)
Yaşadığımız çağ internet imkanlarının oldukça zengin olduğu bir çağ. Biz de bu çağın nimetlerinden oldukça fazla faydalanmaktayız. Girdiğimiz alışveriş siteleri, sosyal medya mecraları, banka uygulamaları, v.b herşey bizim yeni bir şifre üretmemize neden oluyor. Neden tek bir şifre kullanmıyorsun? yada ben tek şifre kullanıyorum diyebilirsiniz. Ben bunu asla yapmıyorum. Yani bir forum sitesine yada instagrama girdiğim şifreyi bankacılık işlemlerinde kullanmıyorum. Bu gerçekten çok riskli bunu sizin de yapmanızı önermiyorum.

İnstagram Şifre Değiştirme - 2018

instagram şifre değiştirme

İnstagram Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Her geçen gün kullanıcı sayısı artan instagram uygulamasını kullanmak bazılarımız için çok kolay, bazılarımız için ise çok karışık geliyor. Ben genelde sitemde instagram'la ilgili deneyimlediklerimi ve bilgilerimi sizlere aktarıyorum. Daha önce sosyal medya ile ilgili bir çok yazı yazdım. Bunların çoğu instagram'la ilgiliydi ve sizlerden oldukça güzel geri dönüşler aldım. Bu sebeple instagram ile ilgili yazılarıma bugün bir yenisini eklemek ve bilmeyenler için instagram şifre değiştirme nasıl yapılır? anlatmak istiyorum.

19 Aralık 2017

Zorunlu Otomatik BES İptali

zorunlu otomatik bes iptali

Normalde isteyenlerin katılabildiği BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi 01 Ocak 2017 tarihi itibariyle çalışanlarda zorunlu hale getirildi. Başlangıç için 1000 çalışan ve üzeri çalışana sahip özel sektör işyerlerinde Ocak ayı itibariyle, Kamu kurumu çalışanları Nisan ayı itibariyle, KİT'lerde çalışanlar ise 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle zorunlu BES (Bireysel emeklilik sistemi) ne dahil olacaklar. Ben bugün; BES sistemine dahil olmak istemeyenler için Zorunlu BES iptali nasıl yapılır? Otomatik BES iptali için neler yapmamız gerekmekte bunları anlatacağım.

Zorunlu BES İptali Nasıl Yapılır?

1 Ocak 2017 tarihinde zorunlu BES işlemleri başlatıldı. Çalışanların maaşlarından kesinti yapılarak sisteme dahil edildiği BES iptali nasıl yapılır? 

Otomatik BES iptali için öncelikle bilmemiz gereken şey; BES sistemine dahil edildiğiniz ilk iki ay içinde BES iptaline başvurmanızın gerektiği. İki ay içinde zorunlu BES çıkış işlemi için başvurulduğu zaman çalışanlar her hangi bir maddi kayıp yaşamıyor. Sistemden çıktıktan sonra yatırılan paralar 10 iş günü süresinde iade edilmekte. İlk 3 yılı doldurmadan zorunlu BES iptali durumunda sigortalı devlet katkısını alma hakkını kaybediyor.

18 Aralık 2017

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

tamamlayıcı sağlık sigortası nedir

Hastanelere gittiğimizde bize verilen bazı hizmetlerin tamamının devlet tarafından karşılanmadığını biliyorsunuz. Bu gibi durumlarda bazen büyük bir mali yük altına giriyoruz. Hatta bazen tedavimizi bile olamıyoruz. Böyle durumların ortadan kaldırılması amacıyla tamamlayıcı sağlık sigortası (TSS) adı altında bir sigorta çeşiti ortaya çıkmıştır. Bugün sizlere tamamlayıcı sağlık sigortası nedir? Tamamlayıcı sağlık sigortası doğum paketi ne anlama geliyor? Bu sigortadan kimler faydalanabilir? Sigorta neleri kapsıyor? tek tek anlatacağım.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı sağlık sigortası; Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ödeme kapsamında olmayan yada kısmi ödeme ile kapsamda olan bazı sağlık masraflarında devreye giren bir çeşit özel sigorta türüdür.

Arama Motoru Nedir?

arama motoru nedir

Arama Motoru (Search Engine)

Arama motoru; web dünyasında olup biten her şeyi datalarına kaydeden ve daha sonra internette aradığımız şeyleri kolay şekilde bulmamız için bize bu bilgileri sunan bir yapay zeka örneğidir.

Arama motoru ne işe yarar?

İnternet siteleri sürekli olarak arama motorlarının takibi altındadır. Arama motoru botları web sitelerini gezer, bilgileri ve yenilikleri (web site sahiplerinin izin verdiği müddetçe) kayıt altına alırlar. Kullanıcılar arama motorlarında arama yapınca da, bu kayıtları bir sıralama halinde kullanıcıya sunarlar. Arama motorları bu sıralamayı yaparken; kullanıcı için en faydalı bilgiler sunan siteleri ilk sıradan başlayarak sıralarlar. Bu sayede en faydalı bilgiye arama motorları sayesinde en kısa sürede ulaşabiliriz.

Türkiye'de Google'da En Çok Neler Arandı? 2017

2017 Türkiye Google Arama Trendleri

2017 yılının son günlerini yaşarken; bu yıl google'da neler aradık? En trend aramalar hangileriydi? yazmak istedim. Bildiğiniz gibi, Google trend aramaları her sene sonuna doğru paylaşıyor. Hem global anlamda hem de tek tek ülke bazında hangi arama terimleri kullanıldı? En popüler aramalar hangileriydi? hepsini listeliyor. Bugün sizlere 2017 yılında Google aramalarda Türkiye'de en çok hangi aramalar yapılmış listeliyorum.

Türkiye'de en çok neler arandı (Google)

2017 genel aramalarda en çok arananlar

 1. Milli piyango 2017
 2. Stres çarkı

15 Aralık 2017

İnstagram Hashtag Takip Etme Özelliği

instagram hashtag takip özelliği nedir

İnstagram Hashtag Takibi

İnstagram'ın sosyal medya yeniliklerine hashtag takip etme özelliğini de ekledi. Hashtag takip etme özelliği ilginizi çeken hashtag paylaşımlarını kaçırmamanız için gerçekten de çok iyi bir geliştirme oldu. Artık takip ettiğiniz hashtaglere ait paylaşımları instagram ana akışınızda görebileceksiniz.
Hashtag takibi demişken, hashtag ne demek bilmeyenlere; Hashtag Nedir? adlı yazımı okumalarını tavsiye ediyorum.

İnstagram Hashtag Takip Etme Özelliği Nedir?

İnstagram hashtag takip etme özelliği sayesinde artık instagram kullanıcıları; ilgi duydukları bir alana ait hashtagleri takip edebilecek. Bu sayede ilgi alanımız dahilinde yapılan paylaşımları ve kullanıcıları kaçırmamış olacağız.

Vietnam Dini İnançları Nedir?

vietnam dini

Vietnam Dini

Vietnam dini bakımdan farklı dinlere ev sahipliği yapmaktadır. Vietnam'da yaşayan halk; Budizm, Hristiyanlık, ateizm, yerel dinler ve hiç bir dine veya inanca inanmayanlardan oluşmaktadır.

Vietnam'da Nüfusun Dinlere Dağılımı

 • % 45 Yerel din ve inançlar
 • % 29,6 Hiç bir dini inancı olmayanlar
 • % 16,4 Budizme inanalar
 • % 8,2 Hristiyan
 • Diğer inanışlar

Senegal Dini İnançları Nedir?

senegal dini

Senegal Dini

Senegal dini açıdan bakıldığından nüfusun büyük çoğunluğunun müslüman olduğunu görmekteyiz. Senegal halkının yüzde 95'i İslam dinine inanan müslümanlar tarafından oluşur. Geri kalan nüfusun dinlerine baktığımızda; yüzde 5 lik bir dilimin hristiyan, yüzde 1'lik bir dilimin ise yerli dinlere mensup olduklarını görürüz.

Afganistan'da Dini İnançlar Nedir?

afganistan dini

Afganistan Dini

Afganistan dini anlamda Müslümanlığın yaygın olarak benimsendiği bir dindir. Ülkede yaşayan halkın yüzde 99'u İslam dinine inanan Müslüman'lardan oluşmaktadır. Müslümanların yaklaşık yüzde 90'ı Sünnidir.

Avustralya Dini İnançları Nedir?

avustralya dini

Avustralya Dini

Avustralya nüfusunun büyük bir çoğunluğu Hristiyan'dır. Ülkede Hristiyanlığı benimsemiş olan kişilerin nüfusa oranı yüzde 61'dir. Avustralya'da resmi bir din ise bulunmamaktadır. Hristiyan nüfusun yüzde 25'i katoliktir. Ülkede hiç bir dine mensup olmayan kişiler ise nüfusun yüzde 22'sine tekamül etmektedir.

Meksika'da Dini İnançlar Nedir?

meksika dini

Meksika Dini

Meksika dini açıdan baktığımızda Hristiyanlık dininin yaygın olduğu bir ülke olarak görmekteyiz. Ülke nüfusunun çoğunluğu Roma Katolik Klisesi'ne bağlıdır. Ülke nüfusunun yüzde 89'u Katolik'tir, yüzde 5 oranında da Protestan'dır.

Zimbabve'de Dini İnançlar Nedir?

zimbabve dini

Zimbabve Dini

Zimbabve halkı dini anlamda Hristiyanlığı benimsemiş bir toplumdur. Halkın yüzde 85'i Hristiyan'dır. Hristiyan halkın yüzde 62'si düzenli olarak kiliseye gitmekte ve ibadetlerini gerçekleştirmektedir. Zimbabve'de nüfusun yüzde 1'lik kesimi ise İslam dinine mensuptur. 

14 Aralık 2017

Uçağa Alınmayan Eşyalar

uçağa alınmayan eşyalar

Sık sık uçakla seyahat ediyorsanız uçağa alınmayan eşyalar hangileri biliyor olmalısınız. Eğer ilk kez uçağa binecekseniz size anlatacaklarım var.

Uçak yolculuklarının güvenli olabilmesi adına havayolu şirketlerinin almış olduğu bazı kurallar ve yasaklar vardır. Örneğin sıvı olan hiç bir şeyi uçakta el bagajınızla yada kol çantanızla falan uçağa sokamazsınız. Bu sanırım en çok gözden kaçan nokta. Uçak girişlerinde maalesef bu sıvıları bırakmak zorunda kalıyoruz. Bu konuda çok sorulan soru ise; uçağa parfüm sokulur mu? Hemen açıklayalım. Uçağa alınacak sıvı maddelerin 100 ml altında olması ve 20x20 ebatında 1 litrelik kilitli poşetin içinde olması şartıyla yanınıza alabilirsiniz. (Bazı havayolu firmalarında tamamen yasak)

Çek Cumhuriyeti'nde Dini İnançlar Nedir?

çek cumhuriyeti dini

Çek Cumhuriyetinin dinine bakıldığında ateistlerin çoğunlukta olduğu görülüyor. Dünya üzerinde en çok ateist barındıran ülke Estonya'dır. İkinci sırada ise Çek Cumhuriyeti bulunmaktadır. Nüfusun yüzde 60'ı ateisttir. Ayrıca azınlık miktarda Katolik ve Protestan halk'da mevcuttur.

İskoçya Dini İnançları Nedir?

iskoçya dini

İskoçya Dini

İskoçya nüfusuna bakıldığında halkın yarıdan biraz fazlasının Hristiyan olduğunu görmekteyiz. 2011 yılında yapılan bir ankete göre; halkın yüzde 53'ü Hristiyan'dır. Ankete göre geri kalan kısmın yüzde 43'ü ise hiç bir dine inanmayan insanlar tarafından oluşmakta.

Kısaca İşkoçya dini açıdan nüfusun yaklaşık yarısının Hristiyan olduğu geri kalan kısmının ise kendini hiç bir dine yakın olduğunu düşünmeyen bir kesimden oluştuğunu bilmemiz gerekmektedir.

Sudan Dini İnançları Nedir?

sudan dini

Sudan Dini

Sudan'da resmi din İslam'dır. Ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğu Müslüman'dır. Müslüman halkın nüfusa oranı yüzde 90 civarındadır. Sudan'da Müslüman nüfusun dışında kalan nüfus Animist ve Hristiyan'lar tarafından oluşmaktadır. 

Müslümanları mezheplerine göre ele aldığımızda; büyük çoğunluğun Sünni geri kalanların ise  Şafii ve Maliki olduklarını görüyoruz.

Hristiyan kesim ise; Kıpti ve Ortadoks'dur.

Özbekistan'da Dini İnançlar Nedir?

özbekistan dini

Özbekistan Dini

Özbekistan halkının büyük çoğunluğunu Müslüman'lar oluşturmaktadır. Halkın yaklaşık; yüzde 96'sı Müslümandır. Halkın geri kalan kısmı Hristiyan ve diğer dinlere mensup kişiler tarafından oluşmaktadır. Özbekistan dini açıdan özgür bir ülkedir. Özbekistan'da 16 adet dine ait 2226 dini kuruluş bulunuyor. Özbekistan gerçekten dini anlamda özgürlükler ülkesi.

Letonya Dini İnançları Nedir?

letonya dini

Letonya Dini

Letonya dini açıdan incelendiğinde halkının büyük bir çoğunluğu Hristiyan'dır. Nüfusun;
 • Yüzde 34,2'si Lüterci
 • Yüzde 24,1'i Katolik
 • Yüzde 17,8'i Ortadoks
geriye kalan kısmı ise diğer dinlere mensuptur.

Malta Dini İnançları Nedir?

malta dini

Malta Dini

Malta'da resmi din Hristiyanlıktır. Malta devlet okullarında Din eğitimi zorunlu bir ders olarak verilmektedir. Malta halkının yüzde 98'i Roma Katolik Klisesi'ne bağlıdır. Ayrıca Malta'da yaklaşık 360 klise bulunuyor.

Kısaca Malta dini denildiğinde; halkın büyük bir kısmının Hristiyan olduğu bir toplum görmekteyiz.

El Salvador Dini İnançları Nedir?

el salvador dini

El Salvador Dini

El Salvador halkının büyük bir çoğunluğu Hristiyandır. Hristiyanlar incelendiğinde; yüzde 47 oranında Katolik ve yüzde 33 oranında Protestan mezheplerine bağlı nüfus olduğu görülmektedir. Halkın geri kalan kısmı ise; her hangi bir dine inanmamaktadır. 

Kısaca El Salvador dini açıdan bakıldığında Hristiyan bir toplum olarak görülmektedir.

Polonya Dini İnançları Nedir?

polonya dini

Polonya Dini

Polonya dini açıdan bakıldığında Avrupa'nın en dindar ülkesi olarak görülmektedir. Polonya halkının yüzde 90'ını katolikler oluşturmaktadır. Bu nüfusun da yüzde 80'inin düzenli bir şekilde kliseye gittiği söylenmekte. Polonya din ve devlet işlerini henüz ayırabilmiş değildir. Dini anlamda çok katı kurallar vardır. Katolikliği irdelemek pek mümkün değildir. Polonya nüfusunda yaklaşık olarak 5000 kişinin de Tatar Müslüman olduğu bilinmektedir.

Kamboçya'da Dini İnançlar Nedir?

kamboçya dini

Kamboçya Dini

Kamboçya halkı dini açıdan incelendiğinde büyük bir kısmının budist olduğunu görmekteyiz. Halkın yaklaşık olarak yüzde 95'i budistlerden oluşuyor. Ülkede toplam 4392 adet tapınak mevcut. Bu çok ciddi bir sayı. Theravada Budizm'i ülkede resmi din olarak kabul görüyor. Halkın yüzde 5'lik kısmı ise Müslüman, Hristiyan ve ateistlerden oluşmakta.

Alaska'da Dini İnançlar Nedir?

alaska dini

Alaska Dini

Alaska halkı dini inançlarına baktığımızda nüfusun çoğunluğunun Hristiyan olduğunu görmekteyiz. Alaska nüfusunun yüzde 78'i Hristiyanlardan oluşmaktadır. Hristiyan nüfun mezheplere dağılımına baktığımızda ise; Protestanların ağırlıklı çoğunluk olduğunu görüyoruz. Bunun dışında yüzde 8 oranında Ortadoks ve yüzde 7 oranında Katolik nüfus bulunmaktadır. Alaskada Hristiyanlığın dışında azınlık bir kesim ateist ve budisttir.

Ermenistan Dini İnançları Nedir?

ermenistan dini

Ermenistan Dini

Ermenistan Hristiyan tarihinde ilk kez 301 yılında Hristiyanlığı devlet dini olarak kabul etmiştir. Günümüzde ise Ermenistan'a baktığımızda seküler bir yapı görüyoruz. Ermenistan dini inanç bakımından nüfusa bakıldığında; yüzde 93 oranında Ermeni Apostolik Klisesi'ne bağlı bir halk görüyoruz. Bunun dışında kalan kesim ise; Katolik, Rus Ortadoks, Ezidi, Müslüman, Musevi ve ateistlerdir.

Kısaca Ermenistan dini anlamda Hristiyanlığın benimsendiği ve çoğunluğun Hristiyan olduğu bir yerdir.

13 Aralık 2017

İlk Gözlük Hangi Ülkede ve Ne Zaman İcat Edilmiştir?

ilk gözlük ne zaman hangi ülkede yapıldı

İlk Gözlük

Bir çoğumuz gözlük kullanıyoruz. Bazılarımız görme yetisini iyileştirmek amacıyla, bazılarımız ise güneşten gelen zararlı ışınlardan korunmak amacıyla. Peki hiç merak ettiniz mi? İlk gözlük hangi ülkede yapılmıştır? yada İlk gözlük ne zaman icat edilmiştir? Bugün gözlük konusuna değiniyorum. İlk gözlük bakalım kim tarafından, ne zaman ve nerede icat edildi.

İlk gözlük hangi ülkede yapılmıştır?

Gözlüğün ne zaman icat edildiğine geçmeden önce, gözlüğü ilk kimler, hangi ülkede buldu konusuna biraz değinelim. Marco Polo tarafından 1270 li yıllarda yazılan notlarda İhtiyar Çinli'lerin küçük cisimleri büyütmek amacıyla bir eşya kullandıkları yazıyor. Bu sanırım gözlüğün şu anki kullanım amacının dışında büyüteçleri anlatan bir yazı ama büyüteçler de prensip olarak gözlüğe benzemektedir. Görme bozukluklarının giderilmesi için kullandığımız gözlük ise ilk defa Venedik'te kullanılmıştır.

İlk gözlük ne zaman icat edildi?

Kullanım amacına uygun olarak ilk gözlük az öncede bahsettiğim gibi Venedik'te kullanılmıştır. Bu gözlük 12. yüzyılın sonlarına doğru kullanıldığı bilinmektedir. Gözlük bugünkü haline ise 1727 yılında Londra'da Edward Scarlett'in gözlük sapını bulmasıyla kavuşmuştur.

İlk gözlük hakkında kısa bilgi nedir diyecek olursanız;
 • Gözlük kaç yılında icat edildi: 12. yy sonlarına doğru.
 • Gözlük ilk defa nerede kullanıldı: Venedik
 • Gözlük bugünkü haline kaç yılında geldi: 1727

Kırgızistan Dini İnançları Nedir?

kırgızistan dini

Kırgızistan Dini

Kırgızistan'da halkın büyük bir çoğunluğu Müslüman'dır. Ayrıca Kırgızistan'da; Hristiyan, budist ve ateistler de bulunmaktadır. Nüfusun dinler arası oranlarına gelecek olursak eğer;
 • Kırgız halkın yüzde 80'i müslüman'dır. 
 • Hristiyanların nüfusa oranı yüzde 17'dir.
 • Nüfusun geri kalan yüzde 3 lük kesimi ise budist ve ateistler tarafından oluşmaktadır.

ABD'de Dini İnançlar Nedir?

abd dini

ABD Dini Yapısı

ABD laik bir anlayışla yönetilmektedir. Fakat bu laiklik din ve devlet bakımından diğer ülkelerden biraz farklı bir yapıdadır. ABD de din ve devlet birbirinden bağımsız iki saygın mercidir. Amerika'da dinleri nüfusa oranlayacak olursak;
 • Hristiyan kesimin nüfusa oranı %75'dir. Hristiyan nüfusun; %41'i Protestan, %24'ü Katolik, %2'si Mormon, %1'i Orthodoks ve %7'si diğer Hristiyan mezhepleri tarafından oluşmaktadır.
 • Ateist ya da hiçbir dine bağlı olmayan kesim nüfusun %15'ini oluşturur.
 • Musevi halkın nüfusa oranı yüzde %2'dir.
 • Diğer inançlara sahip nüfus da %8'lik bir kesimi teşgil etmektedir.
 • Müslüman halk %0.8 civarındadır. Ayrıca ABD'de; Budist, Hindu, Pagan, Druid, Vican, Şinto, Kaodaizm, Bahailik, Sihizm, Jainizm, Taoizm, Ekankar, Amerikan yerli dinlerine inanan nüfus da mevcuttur.

Norveç'te Dini İnançlar Nedir?

norveç dini

Norveç Dini

Norveç'i incelediğimiz zaman düşünce özgürlüklerinin olduğu bir ülke görüyoruz fakat konu din olduğunda pek de öyle görünmüyor. Norveç'te 1845 yılına kadar Hristiyanlık'tan başka bir dine mensup olmak yasaktı. Günümüzde bakıldığında ise din ve devlet işleri hala ayrılmaya çalışılmaktadır. Norveç'te halkın yüzde 80'i kiliseye kayıtlıdır.

Yani kısaca Norveç ve din denildiğinde aklımıza gelmesi gereken din Hristiyanlık oluyor.

Gürcistan'da Dini İnançlar Nedir?

gürcistan dini

Gürcistan Dini

Gürcistan nüfusunun büyük çoğunluğu Ortadoks Hristiyanlar tarafından oluşmaktadır. Gürcistan'da nüfusun dinlere oranına bakacak olursak; yüzde 82'lik kısmının Ortadoks Hristiyan olduğunu görüyoruz. Gürcistan'da ayrıca; Müslüman, Apostik ve Katolikler de bulunmaktadır.

Gürcistan dini nedir?

Libya'da Dini İnançlar Nedir?

libya dini

Libya Dini

Libya dini açıdan incelendiğinde halkın büyük bir çoğunluğunun Müslüman olduğu görülmektedir. Libya halkının yüzde 97'lik kısmını Müslüman'lar oluşturmaktadır. Halkın geri kalan azınlığı ise diğer dinlere mensuptur.

Japonya'da Dini İnançlar Nedir?

japonya dini

Japonya Dini - Japonlar hangi dine inanıyor?

Japon halkı dinsel açıdan geleneklerine bağlı bir halk. Japonya nüfusunun yüzde 96'sı Budist ve Şintu dinine inanan insanlardan oluşuyor. Japonya'da yine Çin'de olduğu gibi bir çok tapınak bulunmakta. Ayrıca Japonya'da budist ve şintuların yanı sıra; taoizm ve konfüçyüsçülük inancı da yaygın.

Çin'de Dini İnançlar Nedir?

çin dini

Çinli'ler hangi dine inanmaktadır?

Çin'de bir çok tapınak mevcuttur. Çin nüfusuna bakıldığında; Taocu, Budist, Çin Folklorik dinlerine bağlı oldukları görülmektedir. Durum bu şekilde görülmekte ama; ABD de bulunan bir araştırma firması Çin'de dini açıdan bir araştırma yapıyor ve sonuç Çin nüfusunun çok büyük bir kısmının her hangi bir dine inanmadığı ortaya çıkıyor. Biz yine de Çin resmi verilerine bakacak olursak; Çin'de yaşayanların yüzde 6,3'ünün ateist, yüzde 6,2'sinin budist, yüzde 2,3'ünün de Hristiyan olduğunu söyleyebiliriz.

Mozambik'te Dini İnançlar Nedir?

mozambik dini

Mozambik dini

Mozambik; Hristiyan, Müslüman ve Animistlerin yaşadığı bir yerdir. Mozambik'de dini açıdan en fazla kişinin inandığı din Hristiyanlık'tır. Mozambik nüfusunun yarıdan fazlası Hristiyanlar tarafından oluşmaktadır. Hristiyanlardan sonra en büyük çoğunluk dini ise Animistler tarafından oluşur. Müslüman'ların nüfusa oranı ise yüzde 17 dir. 

Malezya Dini İnançları Nedir?

malezya dini

Malezya Dini

Malezya'da resmi din İslam'dır. Malezya çok çeşitli etnik kültürlerden meydana gelmektedir. Bu sebeple dini açıdan bir çeşitlilik söz konusudur. Malezya'da halkın yarısından fazlası Müslüman'dır sayı olarak ikinci büyük din ise Budizm'dir. Üçüncü sırada ise Hristiyanlık gelmektedir. Malezya'da ayrıca; Hinduizm, Konfüçyüscü, Taoizm, Sihizm, Şamanizm, Bahailik, Animizm gibi dinlere inanan insanlar da bulunmaktadır. 

Bahamalar Dini İnançları Nedir?

bahamalar dini

Bahamalar Dini

Bahamalar bir takım adadan oluşmaktadır. Bu adalar topluluğu dini açıdan incelendiğinde halkın büyük çoğunluğunun Protestan Hristiyan'lar tarafından oluşturulduğu görülmektedir. Protestan halkın dışında Bahamalar'da yüzde 14'lük bir nüfusun da Katolik olduğu görülüyor.

Kısaca anlatmak gerekirse Bahamalar dini açıdan Hristiyan'ların çoğunlukta olduğu bir yerdir diyebiliriz.

Mauritus Dini İnançları Nedir?

mauritus dini

Mauritus Dini

Mauritus'da yaşayan halkın büyük çoğunluğunu Hinduizm'e inanan insanlar oluşturmaktadır. Mauritus'da yaşayan Hinduların halka oranı yüzde 48,5'dir. Ülkede Hinduizm'e göre çeşitli dini ritüeller gerçekleştirilmekte ve bu günler dini tatil olarak ilan edilmektedir. Mauritus'da Hindu halkın yanı sıra; Hristiyan ve Müslüman nüfus da bulunmaktadır. Hristiyanlar ülke nüfusunun yüzde 32,7'lik kısmını oluşturuken, müslümanların oranı yüzde 17,3'dür. 

Mauritus dini nedir?

Honduras Dini İnançları Nedir?

honduras dini

Honduras Dini

Honduras dini açıdan bakıldığında; nüfusunun büyük bir çoğunluğunu Roma Katolik Klisesine bağlı Katolikler oluşturmaktadır. Hristiyanlık dininin dışında azınlık oranda; Müslüman, Budist, Yahudi ve Rastafaryan'da Honduras'ta yaşamaktadır.

Katar Dini İnançları Nedir?

katar dini

Katar Dini

Katar nüfusunun büyük bir bölümü Müslüman'dır. Nüfusun yüzde 67'si Müslüman'lardan oluşmaktadır. Müslüman nüfusun büyük bir çoğunluğu da Sünni'dir. Ayrıca Katar'da yüzde 13'lük bir oranla en büyük ikinci din Hinduizm'dir. Hindulardan sonra sırası ile; Hristiyanlık ve Budistlik diğer dinler arasındadır.

Mali'de Dini İnançlar Nedir?

mali dini

Mali Dini

Mali halkının büyük bir çoğunluğu Müslüman'dır. Büyük bir çoğunluğunun Sünni olduğu müslümanla'ın Mali nüfusuna oranı yüzde 97'dir. Katoliklerin ve Protestanların oluşturduğu Hristiyan kesimin nüfusa oranı ise yüzde 3'dür. Çok küçük bir azınlık grubun ise Afrika yerel dinlerine inandığı bilinmektedir. Mali'de din ve inanç özgürdür. Mali halkının dini, dinlerine olan bağlılığı hiç bir zaman sorgulanmamakta ve Devlet tarafından her din ve dine inanan kişi eşit muamele görmektedir.

Uganda Dini Nedir?

uganda dini

Uganda Dini

Uganda halkını dini açıdan incelediğimizde büyük çoğunluğun Hristiyan olduğunu görmekteyiz. Yüzdelik oranda baktığımızda bu oran yüzde 85'dir. Ayrıca Uganda'da yüzde 12 oranında Müslüman da yaşamaktadır. Müslümanların çoğunluğu Sünni mezhebine bağlıdır. Afrika yerel dinlerine inanan halkın nüfusa oranı ise yaklaşık yüzde 1'dir.

Irak'ta Dini İnançlar Nedir?

ırak dini

Irak Dini

Irak nüfusunun yüzde 70'ini araplar, yüzde 20'sini kürtler ve yüzde 10'unu ise Türkmen, süryani ve bazı etnik azınlıklar oluşturmaktadır. Irak dini açıdan bakıldığında ise yüzde 97'lik kesimin müslüman, yüzde 3'lük bir azınlığın ise diğer dinlere inandığını görüyoruz. Ayrıca Irak nüfusunda büyük çoğunluğa sahip olan müslümanların da yüzde 60'ı şii, yüzde 40'ı ise sünnidir.

Karadağ Dini İnançları Nedir?

karadağ dini

Karadağ Dini

Karadağ inançlarına son derece bağlı bir halktan oluşmaktadır. Ortadoks Hristiyan'lar Karadağ'da çoğunluk sayıdadır. Ayrıca bunun yanı sıra ülkede Katolik'ler ve Müslüman'lar da yaşamaktadır. Ülkede Müslüman nüfus; Slavik Müslüman'lar ve Arnavutluk Müslüman'ları olarak iki gruba ayrılmaktadır. Karadağ'da yaşayan yüzde 1,24'lük azınlık ise ateisttir.

Kısacası Karadağ dini açıdan incelendiğinde; Hristiyanların çoğunlukta olduğu, azınlık sayıda Müslüman ve ateist grupların yaşadığı bir yerdir.

Etiyopya Dini İnançları Nedir?

etiyopya dini

Etiyopya Dini

Etiyopya'ya dini anlamda baktığımızda bir kaç farklı dinin benimsendiğini görüyoruz. Etiyopya halkının yüzde 67,2'si Hristiyan'lığı benimsemiştir. Hristiyanlık Etiyopya'da en çok kişinin mensup olduğu dindir. Ülkede en büyük ikinci din ise; Müslümanlık'tır. Ayrıca Hristiyan kesimin; yüzde 43,5'i Ortadoks, yüzde 18,5'i Protestan ve yüzde 0,7'si Katolik mezheplerine yönelmiştir.

Moğolistan Dini İnançları Nedir?

moğolistan dini

Moğol Dini

Moğollarda ülkenin yüzde 97'lik çok büyük bir çoğunluğu Tibet Budizmi'ni benimsemiş ve dini açıdan budisttir. Ülkenin güney doğusunda azınlık halde Kazak halk yaşamaktadır. Kazaklar Müslüman'lığı benimsemiştir. Moğolistan'da diğer azınlık dinler ise; Hristiyanlık ve Şamanizm'dir.