7 Haziran 2017

Hatırlaması kolay ama kırılması zor şifre oluşturmaSizlere bu yazımda hatırlaması kolay ama kırılması zor şifreler nasıl oluşturulur kısaca anlatacağım. 

Teknoloji çağının verdiği nimetlerden faydalanırken; site üyeliklerine veya uygulamalarda kullandığımız şifreleri hatırlamak gerçekten de güç olmaya başladı. Basit şifreler akılda kalıyor ama güvenli değil. Zor şifreler güvenliğimiz için çok önemli ama aklımızda kalmıyor. Farklı bir açıdan yaklaşacak olursak; güvenliğimiz açısından her yerde de aynı şifreyi kullanamıyoruz. Bankacılıkta kullandığımız şifreyi, bir internet sitesi üyeliğinde kullanamıyoruz. Çok önemli olan e-Devlet şifremizi herhangi başka bir yerde kullanamıyoruz. Hal böyle olunca o kadar çok şifre oluyor ki; işin içinden bir türlü çıkamıyoruz. Sonrası malum; şifremi unuttumşifremi nasıl bulabilirimşifrem neydi? tarzında soru işaretleri.

şifremi nasıl hatırlarım

Hatırlaması kolay ama kırılması zor şifre nasıl oluşturulur?

Sizlere uzun süredir kullandığım, çok basit ve akılda kalıcı ama kırılması güç şifre oluşturma tekniğimden bahsetmek istiyorum.

Şifre oluşturmak için tekerlemeler ve şarkı sözlerini kullanın

Aklınıza en çok yerleşen tekerleme neydi? "Portakalı soydum. Başucuma koydum. Ben bir yalan uydurdum. Duma duma dum. Kırmızı mum" Kırmızı ile gösterdiğim tekerlemenin baş harfleri ile bir şifre oluştursanız bunu unutmanız kolay olur muydu? Sanırım bunu kolay kolay unutmazdınız. Peki sizce oluşturduğumuz bu şifrenin kırılması kolay olur muydu? Bence hiçte kolay olmazdı. Şifreyi biraz daha güçlendirmek için her cümlenin baş harfini büyük yazabilirsiniz ve şifrenin sonuna bir ünlem (!) işareti koyabilirsiniz. 
PsBkBbyuDddKm!
Ben bu yöntemi kullanarak hatırlaması kolay ama kırılması zor olan şifreler üretiyorum. Güvenliğiniz için sizde kullandığınız şifreleri bu şekilde oluşturarak hem unutmanızı, hemde kırılmasını engelleyebilirsiniz.

Artikel Terkait

1984 Kütahya doğumluyum. Bloğumda ağırlıklı olarak sosyal medya, teknoloji, dijital iletişim ve markalar hakkında yazılar yazıyorum. Pazarlama, Dijital iletişim ve Sosyal Medya alanında kendimi geliştiriyorum.


EmoticonEmoticon