Arama Motoru Nedir?


Arama Motoru (Search Engine)

Arama motoru; web dünyasında olup biten her şeyi datalarına kaydeden ve daha sonra internette aradığımız şeyleri kolay şekilde bulmamız için bize bu bilgileri sunan bir yapay zeka örneğidir.

arama motoru nedir

Arama motoru ne işe yarar?

İnternet siteleri sürekli olarak arama motorlarının takibi altındadır. Arama motoru botları web sitelerini gezer, bilgileri ve yenilikleri (web site sahiplerinin izin verdiği müddetçe) kayıt altına alırlar.

Kullanıcılar arama motorlarında arama yapınca da, bu kayıtları bir sıralama halinde kullanıcıya sunarlar. Arama motorları bu sıralamayı yaparken; kullanıcı için en faydalı bilgiler sunan siteleri ilk sıradan başlayarak sıralarlar. Bu sayede en faydalı bilgiye arama motorları sayesinde en kısa sürede ulaşabiliriz.

İnternet arama motorları kullanıcı odaklıdır. Arama motoru kullanıcının aramasının en verimli karşılığını datalarından alıp çok kısa süreler içinde kullanıcıya sunarlar. Sıralama her zaman kullanıcı için en verimli olabilecek sonuçlardan başlayarak devam eder.

Arama motorları bizlere sadece yazılı bilgi değil, aynı zamanda görsel bilgiyi de sunar. Web sitelerinde paylaşılan fotoğraflar, videolar, haritalar hakkında da bizlere bilgi sunmaktadır.

İnternet arama motoru çeşitleri

İnternet arama motoru çeşitleri dediğimiz zaman karşımıza farklı arama motorları çıkmaktadır. Arama motorlarının çalışma mantığı birbirine benzer ama sıralamada kullandıkları kriterler birbirinden farklıdır. İnternet arama motoru olarak kullanılan pek çok popüler site bulunmaktadır. Gelin şimdi arama motoru sitelerine bir göz atalım.

Arama motoru siteleri

Arama motoru sitelerinde akla ilk gelen arama motoru Google olmaktadır. Google arama motoru Dünya'nın en çok kullanıcıya sahip olan arama motorudur. Şimdi Google'dan başka hangi arama motorları var bir bakalım.
 1. Google
 2. Yahoo Search
 3. Baidu
 4. Bing
 5. Ask
 6. Aol Search
 7. Duckduck Go
 8. Start Page
 9. IX Quick
 10. Yandex
 11. Wolfram Alpha
 12. Web Crawler
 13. Dogpile
 14. Excite
 15. Alhea
 16. Good Search
 17. My Web Search
 18. İnfo Space
 19. Contenko
 20. Board Reader
 21. İnfo

Arama motoru yapma

Arama motoru yapmanın öyle pekte kolay bir iş olduğunu hiç zannetmiyorum. Sonuçta bu işte çok büyük devler var ve Dünya çapında bu devler arasında yer almak için; çok büyük bir bütçe, altyapı ve çalışma grubu gerekiyor.

Yerli (Türk) arama motoru varmı?

Yerli arama motoru yapmak için çok sayıda girişim mevcut. Fakat bu girişimlerin pek popüler olduklarını söyleyemem. Örneğin Turkcell ve Yandex işbirliği ile hazırlanan Yaani arama motoru var. Mobil platformlar için geliştirilmiş bu yerli arama motorunun ios ve android sistemler için uygulaması bulunuyor. Kullanıcı sayıları ise çok az. Bir başka yerli arama motoru ise Geliyoo yerli arama motoru. 2017 senesinde oldukça çok reklamı yapıldı ama yine de pek popüler olamadı.

Siz hangi arama motorunu kullanıyorsunuz? Yorum bölümüne lütfen kullandığınız arama motorunu yazar mısınız?

Benzer Yazılar

Arama Motoru Nedir?
4/ 5