19 Aralık 2017

Zorunlu Otomatik BES İptaliNormalde isteyenlerin katılabildiği BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi 01 Ocak 2017 tarihi itibariyle çalışanlarda zorunlu hale getirildi. Başlangıç için 1000 çalışan ve üzeri çalışana sahip özel sektör işyerlerinde Ocak ayı itibariyle, Kamu kurumu çalışanları Nisan ayı itibariyle, KİT'lerde çalışanlar ise 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle zorunlu BES (Bireysel emeklilik sistemi) ne dahil olacaklar. Ben bugün; BES sistemine dahil olmak istemeyenler için Zorunlu BES iptali nasıl yapılır? Otomatik BES iptali için neler yapmamız gerekmekte bunları anlatacağım.

zorunlu otomatik bes iptali

Zorunlu BES İptali Nasıl Yapılır?

1 Ocak 2017 tarihinde zorunlu BES işlemleri başlatıldı. Çalışanların maaşlarından kesinti yapılarak sisteme dahil edildiği BES iptali nasıl yapılır? 

Otomatik BES iptali için öncelikle bilmemiz gereken şey; BES sistemine dahil edildiğiniz ilk iki ay içinde BES iptaline başvurmanızın gerektiği. İki ay içinde zorunlu BES çıkış işlemi için başvurulduğu zaman çalışanlar her hangi bir maddi kayıp yaşamıyor. Sistemden çıktıktan sonra yatırılan paralar 10 iş günü süresinde iade edilmekte. İlk 3 yılı doldurmadan zorunlu BES iptali durumunda sigortalı devlet katkısını alma hakkını kaybediyor.
“Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin” 22/E maddesinin birinci fıkrasına göre çalışan BES iptali istediğini işverenine ya da şirkete yazılı posta yada e-posta gibi araçlarla iletmesi yeterli olmakta.

Yani çok da düşünmeye gerek yok. Eğer maddi durumunuz elveriyorsa elbette zorunlu BES sizin için çok iyi bir seçenek. Maddi durumunuz yeterli değilse zorunlu BES iptali için başvuruda bulunabilir ve hiç bir kaybınız olmadan zorunlu BES iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Zorunlu BES kimleri kapsıyor?

45 yaşın altında olan kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör çalışanlarını zorunlu BES kapsamaktadır.

BES için Maaş kesintisi ne kadar olacak?

Çalışanların kafasını kurcalayan; zorunlu BES iptali nasıl yapılır? sorusundan başka bir diğer merak edilen şey de, zorunlu BES için maaşımdan ne kadar kesilecek? sorusu oluyor.

Çalışanların brüt maaşlarından %3 lük bir tutar, net olarak hesaplanan maaşlarından kesilecek. Yani 3.000 TL brüt maaşı olan çalışandan, 90 TL olarak hesaplanan BES kesintisi net maaşından kesilecek. İsteyenler için ise daha fazla yatırmak mümkün. BES sisteminde kalınmaya devam edilmesi durumunda da; devlet %25 oranında BES katkısı sağlayacak.

Artikel Terkait

1984 Kütahya doğumluyum. Bloğumda ağırlıklı olarak sosyal medya, teknoloji, dijital iletişim ve markalar hakkında yazılar yazıyorum. Pazarlama, Dijital iletişim ve Sosyal Medya alanında kendimi geliştiriyorum.


EmoticonEmoticon