Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

Filtre kahve nasıl yapılır?

Filtre kahve nasıl yapılır? Filtre kahve yapımında kullanılan malzemeler ve dikkat etmemiz gereken püf noktaları

Bugün filtre kahve nasıl yapılır? hakkında konuşacağız. Size bugün öyle bir filtre kahve tarifi vereceğim ki…. Yaptığınız filtre kahveyi gören Starbucks kahveleri kendi aralarında; bu filtre kahveyse biz neyiz abi diyecekler 🙂 Bu kadar da iddialıyım bu konuda…

Öncelikle filtre kahve yapımında ihtiyacımız olan malzemeleri yazalım;

 • French press
 • Filtre kahve
 • Sıcak su
French press kahve
French Press

Filtre kahve yaparken genellikle ne kadar suya ne kadar kahve koyacağımız konusuna odaklanıyoruz. Elbette su ve kahve oranı çok önemli ama; filtre kahve yaparken dikkat edeceğimiz esas nokta kullandığımız kahvenin aromasını maksimum seviyede sıcak suya geçirebilmektir. Bu arada; filtre kahve hangi kahveyle yapılır bilmeyenler için hemen söyliyeyim; filtre kahve yapımı için özel olarak hazırlanan kahveler vardır. Bu kahveler hava almayan paketlerde preslenmiş olarak satılırlar. Büyük marketlerde çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Filtre kahve yapımı

 • Kullanmamız gereken french press ve kahve bardağını iyice sıcak su ile ısıtmamız gerekiyor. Kahve soğuk ile kesinlikle temas etmemeli.
 • Bir diğer önemli nokta da filtre kahve yapımında kullanacağımız suyun derecesidir. Suyu kaynattıktan sonra hemen kahve ile buluşturmuyoruz. Kaynayan suyu bir kenarda 1 dakika civarı bekletmemiz gerekiyor. Bunlar size komik gelebilir. Bu yazdıklarım gerçekten filtre kahve yaparken çok önemli hususlar. Neden mi? Çünkü kaynayan suyun içerisine filtre kahveyi koyduğumuzda kahve yanacak ve tadı acılaşacaktır. Bir kaç derece bile kahve aromasını çok etkilemektedir.

Burada acımsı kahve tabirim kahvenin sertliği ile alakalı bir şey değil sakın karıştırmayalım. Filtre kahvede sertlik ve acılık farklı kavramlar. Sert bir kahve içmek istiyorsanız suya atılan kahve miktarını arttırmanız gerekmektedir.

 • Bir dakika beklettiğimiz suyumuzun sıcaklığı bu şekilde yaklaşık 94 derece seviyelerine düşecektir. Bu tam da filtre kahve için tercih etmemiz gereken sıcaklık.
 • Şimdi gelelim bir fincan filtre kahve için ne kadar kahve gerekli konusuna. Arkadaşlar normal içim sertliği için bir fincana 1,5 tatlı kaşığı filtre kahve yeterlidir. Yani filtre kahve ölçüsü 1,5 tatlı kaşığıdır. (Bu optimum kahve miktarıdır. Ben soft seviyorum o zaman 1 kaşık atayım demeyin. 1,5 kaşıktan azı tat vermez. Soft içim için çok az miktar kahve kreması kullanabilirsiniz) Daha sert kahve severler için bu oran damak tadı ile orantılı bir şekilde arttırılabilir.
 • Şimdi kahvemizi koyduğumuza göre sıcak suyu ilave etme aşamasına geçiyoruz. Arkadaşlar sıcak suyu öyle tamamen boca etmiyoruz. Öncelikle filtre kahvenin ıslanacağı miktarda su koyuyoruz. Sıcak suyla ıslanan kahveler kabarmaya başlayacak. Bu şekilde yaklaşık 20 saniye bekliyoruz.
 • Kabaran kahvelerin üzerine sıcak suyu olabildiğince yavaş bir şekilde ekliyoruz. Yavaş yavaş sıcak suyu gezdirirken kahvenizin üzerinde köpükler oluşacak.
Fitre kahve nasıl yapılır? Filtre kahve yapımı
French Press filtre kahve yapımı
 • French press imizi yeteri kadar suyla doldurduk. Şimdi sıra filtre elemanını yerleştirmek ve 4 dakika beklemekte. 4 dakika filtre kahve yapımı için en ideal süre.
 • Süre sonunda filtre kahvemiz hazır oluyor. French press’imizi süzdürmek için çok yavaş bir şekilde bastırıyoruz. Sonuç mükemmel bir filtre kahve.

Hazır bugün filtre tarifi veriyorum, filtre kahve tavsiyesi vermeden yazıyı bitirmekte istemem açıkcası. Benim en çok kullandığım filtre kahve guetamala. Guetamala yumuşak içimli bir kahve ve içerken ağızda kakao tadı bırakan bir kahve. En çok ta bunu seviyorum. Daha keskin bir kahve içenlere tavsiyem de kenya olacak. Kenya daha guetamalaya göre daha sert bir kahve ve arka planda aldığınız turunçgil tadı da enfes. Filtre kahve yapımı için bu iki kahveyi de gözü kapalı kullanabilirsiniz.

Reklam